Carbonara

carbonara

Włoska kuchnia znana jest z wielu pysznych dań. Wśród nich wyróżnić można jednak najbardziej rozpoznawalne i uwielbiane przez smakoszy kulinarnych, takie jak spaghetti carbonara. Danie jest bardzo proste, ponieważ składa się tylko z kilku składników – makaronu spaghetti, jajek, pancetty (włoskiego boczku), sera parmezan i pieprzu. Całość tworzy niesamowitą kompozycję smaków, której ciężko się oprzeć.

Carbonara – poznaj najlepsze przepisy i przygotuj danie w domu

Carbonara to jedno z najbardziej kultowych i jednocześnie najpyszniejszych włoskich dań. Na potrawę składają się proste składniki, które w połączeniu tworzą smakowitą całość. Spaghetti carbonara jest nie tylko pyszne, ale i sycące oraz pożywne. Jak zrobić carbonarę na obiad? Czy przepis na carbonarę jest prosty? Dowiedz się, jak przygotować najlepsze włoskie danie, jakim jest domowa carbonara.

Jak zrobić carbonarę? Przepis na smaczne włoskie danie na obiad

Carbonara w przeszłości, czyli historia włoskiej potrawy

Włoska kuchnia zasłynęła z wyjątkowych, pysznych dań. Jednym z kultowych jest spaghetti carbonara. To niezwykle dobre danie z głębokimi korzeniami, jeśli chodzi o tradycję włoskiego stołu. Mimo że pochodzenie potrawy do dziś budzi kontrowersje, istnieje mnóstwo teorii dotyczących jej powstania. Niektórzy pochodzenie carbonary przypisują opowieści związanej z włoskimi górnikami. Nazwa dania ma więc pochodzić od słów „carbone” oznaczających węgiel. Była to popularna potrawa wśród górników pracujących w regionie Apulia. Mężczyźni potrzebowali jeść treściwie i syto, zanim wyruszali pracować pod ziemię. Carbonara miała zapewnić im siłę i energię na długie godziny ciężkiej pracy. Inni uważają, że danie zapoczątkowali amerykańscy żołnierze stacjonujący w Italii podczas II wojny światowej. Mieli używać jajka i boczku, mieszając z makaronem spaghetti i tworząc słynną carbonarę.

Najczęściej jednak spotkać się można z teorią, że carbonara narodziła się w regionie Lacjum – a dokładnie w Rzymie. Wśród mieszkańców popularny był przysmak znany jako „cacio e ova”. Smakołyk ten składał się z makaronu, jajek i startego sera. Składniki i podobieństwo do dzisiejszej carbonary mogą sugerować, że właśnie ten rzymski przysmak stał się bazą dla współczesnego spaghetti carbonara. Dopiero później wprowadzono modyfikacje i dodano do potrawy m.in. chrupiący boczek. Włosi pokochali danie, zwłaszcza że w ich domach makaron, jajka, ser i boczek były powszechnie obecne. Bazując na prostych składnikach, można było zjeść smaczne, syto i stosunkowo niedrogo. Z czasem domowa carbonara zasłynęła na cały świat. Do dziś wielu smakoszy kulinarnych uważa danie za najlepsze. Nie każdy jednak potrafi ugotować je tak dobrze, jak Włosi.

Jak przygotować tradycyjne spaghetti carbonara? Przepis na carbonarę

Zastanawiasz się, jak ugotować smaczne włoskie danie, jakim bez wątpliwości jest carbonara? Pierwszy istotny krok to gotowanie spaghetti. Należy przyrządzić je al dente, aby makaron zachował elastyczność i lekkość. Później należy przygotować sos carbonara. W tym celu na rozgrzaną patelnię należy wrzucić pancettę pokrojoną w kostkę i smażyć, aż stanie się chrupiąca i wydobędzie się z niej tłuszcz. Odstaw patelnię z boczkiem na moment, aby mięso przestygło. W osobnej misce ubij jajka, dodaj starty ser parmezan i nieco zmielonego czarnego pieprzu. Wymieszaj całość, tworząc kremową masę. Po wystygnięciu pancetty dodaj ją do miski razem z serem i jajkami – zmieszaj wszystko.

Po przygotowaniu spaghetti odcedź je i zachowaj niewielką ilość wody z przygotowanego makaronu. Wrzuć spaghetti do miski z sosem carbonara, wymieszaj i poczekaj, aż całość zostanie pokryta sosem. Włoscy kucharze zaznaczają, iż niezwykle istotne jest, aby parmezan i jajka tworzyły nie omlet, ale nieco kremową konsystencję. Właśnie dlatego warto wymieszać wszystkie składniki, aby sos równo pokrył spaghetti i stworzył pachnącą, jedwabistą wręcz teksturę. Spaghetti carbonara jest pyszne bezpośrednio po zrobieniu, podawane na gorąco. Można również udekorować danie świeżo posiekanym koperkiem, ewentualnie natką pietruszki, aby nabrało wyjątkowego wyglądu i smaku.

Danie jest nie tylko bardzo dobre, ale też pożywne i sycące. Nic dziwnego, skoro harmonijną i przepyszną całość tworzy w nim spaghetti, pancetta, kremowy sos jajeczny i aromatyczny ser parmezan. Niektórzy właśnie dzięki temu połączeniu smaków uznają potrawę za najsmaczniejszą na świecie. Spaghetti carbonara będzie doskonałe zarówno na kolację dla dwojga, jak i rodzinny obiad lub danie, którym ugościsz niezapowiedzianych gości. Doskonale smakuje w towarzystwie sałatki i chrupiącego pieczywa. Aby cieszyć się cudownym smakiem dania, zaleca się jednak jeść je saute. Wszak carbonara to prawdziwa perła włoskiej kuchni, która charakteryzuje się niezwykłymi smakami uwielbianymi przez ludzi na całym świecie.

Jak smakuje prawdziwa, domowa carbonara? Sprawdzone przepisy i pomysły

Spaghetti carbonara i jego wartość kulturowa

Carbonara wyróżnia się niebanalną teksturą i smakiem. Właśnie za to Włosi tak uwielbiają potrawę. Nie da się przejść obojętnie obok tak wyszukanego połączenia sera, bekonu i kremowego sosu na bazie jajek. Do tego pieprz nadający całości delikatnej pikantności i aromatu, a także spaghetti ugotowane al dente – prawdziwa uczta dla podniebienia. Sos otacza każdą część makaronu, czyniąc danie aksamitnym i wybitnym w smaku. Poza tym, że jest niewątpliwie pyszne, carbonara ma również wartość kulturową. To symbol włoskiej kuchni, nierozerwalnie kojarzony z Italią. Właśnie ta potrawa serwowana jest we Włoszech z okazji różnych świąt i na specjalne okazje. Danie skupia wokół siebie rodziny i przyjaciół, którzy delektują się carbonarą, biesiadując przy wspólnym stole.

Spaghetti carbonara można przyrządzić nie tylko w jeden sposób. Istnieje mnóstwo nietypowych przepisów na to pyszne danie. Aby przygotować potrawę w nieoczywisty sposób, koniecznie zaopatrz się w następujące składniki: spaghetti, wędzony boczek, żółtka jaj, starty parmezan, posiekana cebula, czosnek, masło, oliwa z oliwek, posiekana natka pietruszki, sól i pieprz. Najpierw zagotuj wodę z solą w dużym garnku. Ugotuj spaghetti al dente. Odcedź, zachowując nieco wody po gotowaniu. Rozgrzej masło i oliwę z oliwek na dużej patelni. Wrzuć boczek i smaż na średnim ogniu, aż będzie chrupiący i rumiany. Dodaj czosnek i posiekaną cebulę – smaż do momentu, aż całość się zeszkli i zrobi miękka.

W małej misce zmieszaj starty ser parmezan i żółtka jaj. Dodaj sól i pieprz. Zmieszaj, aż całość zrobi się gładka. Odcedź spaghetti i dodaj do patelni z cebulą, czosnkiem i boczkiem. Wymieszaj do połączenia składników. Wyłącz ogień, po czym wlej masę z sera i jajek do garnka z makaronem i boczkiem. Wymieszaj, żeby składniki w całości pokryte zostały sosem. Dodaj nieco wody po gotowaniu, jeśli sos zrobi się zbyt gęsty. Przenieś spaghetti carbonara do głębokich talerzy, następnie posyp posiekaną natką pietruszki i startym parmezanem. Podawaj danie gorące.

Carbonara z cukinią – sprawdź, jak zrobić potrawę w nietypowy sposób

Polacy często dorzucają do carbonary cukinię. Nie dość, że jest warzywem lekkostrawnym i ciekawym w smaku, to w dodatku stanowi źródło witaminy C, E oraz witamin z grupy B. Cukinia w aż 90% składa się z wody, dzięki czemu może dodać wyjątkowości i lekkości włoskiemu daniu. Jeśli czujesz potrzebę, aby w spaghetti znalazły się warzywa, zdecyduj się na cukinię. W ten sposób wzbogacisz potrawę o cenne witaminy i nadasz jej pysznego, nietuzinkowego smaku.

Aby przygotować danie, powinieneś zaopatrzyć się w następujące składniki: makaron spaghetti, cukinia, boczek wędzony bez kości, jajka, parmezan, masło, oliwa z oliwek, sól i pieprz. Ugotuj makaron zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu – powinien być al dente. Umyj cukinię i zetrzyj na tarce. Pokrój boczek w kostkę i usmaż na łyżce masła, aż się zrumieni. Dodaj cukinię do boczku i dopraw szczyptą soli oraz świeżo mielonym pieprzem. Wymieszaj w miseczce żółtko, parmezan i jajka – to z nich powstanie sos. Odcedź makaron, zostawiając nieco wody z gotowania. Przesyp makaron do boczku i cukinii. Dodaj sos, wciąż mieszając. Dolewaj wodę, aż powstanie kremowa konsystencja. Jajka nie mogą się ściąć. Podawaj danie na gorąco.

Carbonara - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto