Burger z indyka
- Mięso mielone z indyka (500 g)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na burgera z indyka krok po kroku
Mięso przełóż do dużej miski. Dodaj sól, pieprz, 1/3 łyżeczki czosnek, 1 łyżeczkę papryki, 2 łyżeczki ziół i szczyptę kminku.
Wbij do mięsa jajko i dokładnie wymieszaj, najlepiej za pomocą rąk. Z mięsa uformuj sporej wielkości 4 kotlety. Każdy spłaszcz nieco.
Blachę piekarnika wyłóż papierem do pieczenia i ułóż na nim burgery.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez 35 minut.
Burgery połącz z bułką, świeżymi warzywami, np.: pomidorem, ogórkiem lub papryką i ulubionym sosem np. ketchupem.
-
Hamburgery
-
Burgery
-
Burger drwala
-
Wołowina po burgundzku
-
Mięso na burgery
-
Burger z buraków
-
Sos do burgera
-
Mini hamburgery
-
Vege burger
-
Mięso na hamburgery
-
Burger domowy
-
Sos hamburgerowy
-
Burgery z kurczaka
-
Burger wegetariański
-
Burger z kurczakiem
-
Burger wegański
-
Burger wieprzowy
-
Burgery z ciecierzycy
-
Burgery
Więcej informacji na temat burgera z indyka
Burger z indyka to doskonały wybór dla wszystkich miłośników prostych dań. Mięso, które jest jego podstawą, jest delikatne, ale bardzo aromatyczne, co wzbogaca danie.
Przepis na burgery z indyka to wspaniała opcja dla wszystkich miłośników prostych dań. Burgery są miękkie i wspaniale doprawione. Będą idealnym dodatkiem do chrupiącej bułki wypełnionej warzywami. Na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom fast foodów, jednak w tym przypadku nie mają one nic wspólnego z ociekającymi tłuszczem i przepełnionymi solą produktami sprzedawanymi w popularnych sieciowych restauracjach. Burgery z indyka są jednak równie smaczne, a znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia. Zawierają również sporo warzyw, więc są dobrym sposobem na włączenie ich do codziennego menu. Sprawdzą się wspaniale zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Można przygotowywać je jako przekąski na imprezę, czy spotkania z przyjaciółmi. A ich stworzenie zajmuje tylko kilka chwil.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić burgery z indyka, by były smaczne, łatwe i dobre dla początkujących, to ten prosty przepis sprawdzi się doskonale. Te domowe burgery smakują wspaniale. To najlepsze rozwiązanie dla miłośników fast foodów, którzy szukają nieco zdrowszego zamiennika. Burgery robi się z mięsa mielonego, choć można do środka włożyć również fileta. Najzdrowsze są te z piekarnika. To pyszne danie zarówno na kolację, jak i obiad. Głównym składnikiem jest oczywiście mięso z indyka. To lepszy wybór niż tradycyjny burger wołowy. W porównaniu z czerwonym mięsem drób ma znacznie mniej kalorii, a także zawiera dużo mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, które w nadmiarze działają negatywnie na układ krwionośny. Domowe burgery są dobre również dla dzieci, gdyż są znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia, a w dodatku bardzo pyszne. Ten prosty przepis to dobre rozwiązanie dla każdego, kto kocha smaczne rozwiązania i soczyste mięsne kotlety, które w tym wypadku ukryte są w bułce. Wspaniale smakują zarówno z ketchupem, jak i sosem majonezowym.
Alergeny w burgerze z indyka
Lista alergenów dla burgera z indyka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze burgera z indyka
To zdrowa opcja, warto połączyć burgery z pełnoziarnistą bułką i warzywami.
Energia i białka
(138g)
Węglowodany
(138g)
Tłuszcze
(138g)
Witaminy
(138g)
Składniki mineralne
(138g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.