Budyń cytrynowy
- Cukier puder (30 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Mleko 2% - niepełna szklanka (200 ml)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Sok z cytryny (30 ml)
- Masło (15 g)
Przepis na budyń cytrynowy krok po kroku
W garnku wymieszaj cukier, mąkę ziemniaczaną oraz szczyptę soli.
Do garnka dodaj mleko oraz żółtko jaja i dokładnie wymieszaj.
Całość gotuj na średniej mocy palnika, często mieszając.
Gdy budyń zgęstnieje, garnek zdejmij z palnika, dodaj do niego sok z cytryny oraz masło i dokładnie wymieszaj do całkowitego połączenia się składników.
Gotowy budyń przelej do pucharków.
Więcej informacji na temat budyniu cytrynowego
Budyń cytrynowy na mleku to doskonała propozycja na pyszny deser. Domowy budyń z sokiem z cytryny świetnie sprawdzi się również jako krem do ciasta – wystarczy połączyć go z ubitym masłem. Prosty przepis na budyń cytrynowy nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania budyniu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: cukier puder, mąka ziemniaczana, mleko, żółtko jaja, sok z cytryny, masło oraz sól.
A jak zrobić budyń cytrynowy? W garnku wymieszaj cukier, mąkę ziemniaczaną oraz szczyptę soli. Do garnka dodaj mleko oraz żółtko jaja i dokładnie wymieszaj. Całość gotuj na średniej mocy palnika, często mieszając. Gdy budyń zgęstnieje, garnek zdejmij z palnika, dodaj do niego sok z cytryny oraz masło i dokładnie wymieszaj do całkowitego połączenia się składników. Gotowy budyń przelej do pucharków.
Cytryna jest owocem tropikalnym pochodzącym z Chin. Jest ona źródłem witaminy C, która jest silnym środkiem antyoksydacyjnym. Chroni nasz organizm przed działaniem wolnych rodników. Cytryny są także źródłem błonnika regulującego pracę naszych jelit oraz kwasów owocowych, którym cytryna zawdzięcza swój kwaśny smak. Kwaśny smak cytryny wpływa korzystnie na produkcję kwasów żółciowych, dlatego warto je dodawać do potraw, gdyż poprawiają trawienie.
Mleko to produkt spożywczy, który chętnie wykorzystywany jest w kuchni polskiej. Mleko krowie stanowi dobre źródło wielu witamin oraz składników mineralnych, do których możemy zaliczyć witaminę D, witaminę A oraz witaminę B12, potas, wapń, magnez, a także cynk. Mleko stanowi również źródło białka zwierzęcego, które bierze udział w procesach rozwojowych oraz wzrostowych organizmu.
Podsumowując: szybki w przygotowaniu budyń cytrynowy świetnie sprawdzi się jako słodka przekąska dla dzieci i dorosłych. Budyń jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu, warto jednak uważać, aby się nie poparzyć. Pyszny budyń można wykorzystać również jako krem do ciasta. Produkty niezbędne do wykonania budyniu dostępne są większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w budyniu cytrynowym
Lista alergenów dla budyniu cytrynowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze budyniu cytrynowego
Budyń cytrynowy to doskonała propozycja na pyszną przekąskę. Budyń samodzielnie przygotowane w domu nie zawiera konserwantów, dlatego warto włączyć go do diety.
Energia i białka
(155g)
Węglowodany
(155g)
Tłuszcze
(155g)
Witaminy
(155g)
Składniki mineralne
(155g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.