Bigos do słoika
- Kapusta kiszona (1000 g)
- Piersi kurczaka bez skóry (400 g)
- Kiełbasa podwawelska (300 g)
- Cebula (100 g)
- Suszone grzyby (40 g)
- Śliwki suszone (60 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
- Bulion warzywny (500 ml)
Przepis na bigos do słoika krok po kroku
W dużym garnku rozgrzej oliwę. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Zeszklij ją na oliwie.
Do cebuli dodaj pokrojoną w dużą kostkę pierś i smaż przez 7 minut. Całość zalej bulionem, dodaj ziele angielskie i liść laurowy. Dodaj pokruszone suszone grzyby i gotuj przez 5 minut.
Kapustę kiszoną pokrój i odsącz z nadmiaru soku. Dodaj do garnka z resztą składników i gotuj przez 15 minut. Kiełbasę i śliwki pokrój i dodaj do garnka.
Przypraw solą, pieprzem, majerankiem, czosnkiem i kminkiem. Gotuj przez 30 minut, do miękkości.
Słoiki do wekowania bigosu dokładnie umyj i wyparz. Wystudzony bigos przełóż do czystych, wyparzonych i suchych słoików, pozostawiając 2 cm wolnej przestrzeni pod zakrętką. Dokładnie zakręć.
Do dużego garnka włóż ściereczkę kuchenną lub ręcznik, wstaw słoiki z bigosem. Nie powinny się stykać, ani dotykać ścianek garnka.
Wlej do garnka zimną wodę - tak do wysokości połowy słoików. Podgrzewaj na dużym ogniu do zagotowania.
Zmniejsz ogień i pasteryzuj 20 minut. Po tym czasie wyjmij i pozostaw do ostygnięcia.
Przechowuj w chłodnym miejscu.
-
Bigos staropolski
-
Bigos
-
Bigos z kiszonej kapusty
-
Bigos tradycyjny
-
Bigos z młodej kapusty
-
Bigos z cukinii
-
Bigos wigilijny
-
Bigos wegetariański
-
Bigos ze słodkiej kapusty
-
Bigos z białej kapusty
-
Bigos myśliwski
-
Bigos świąteczny
-
Bigos z kapusty mieszanej
-
Bigos cygański
-
Bigos wegański
-
Bigos z kabaczka
-
Bigos z kapusty pekińskiej
-
Bigos z grzybami
-
Bigos
Więcej informacji na temat bigosu do słoika
Bigos do słoika jest doskonałym sposobem na przechowanie tego smacznego i aromatycznego dania na dłużej. Całość jest smaczna, szybka i prosta. Idealna na zimę.
Przepis na bigos do słoika dobry sposób na wykorzystanie kapusty. Można go przygotować zarówno z kiszonej kapusty, jak i słodkiej. Ten smaczny bigos idealnie sprawdzi się zimą. To najlepszy przepis, jeśli chcesz przygotować. Jest niezwykle aromatyczny i pełen pysznych produktów. Idealnie łączą się w nim suszone śliwki, grzyby i mięso. Choć wydaje się dość ciężki, to duży dodatek kapusty, a także wybór chudej piersi z kurczaka sprawia, że jest dużo lżejszy niż klasyczna wersja. To danie tak pyszne, że na pewno przekona do siebie nawet największego niejadka. Cały sposób przygotowania jest maksymalnie uproszczony, więc poradzi z nim sobie nawet początkująca osoba. Składa się między innymi z kapusty kiszonej, która ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Składnik należy do produktów o małej wartości kalorycznej, posiada sporo błonnika pokarmowego, który odpowiada za obniżenie poziomu cholesterolu, a także zawiera bakterie, które wpływają na prawidłową pracę jelit.
Jeśli zastanawiasz się jak zawekować bigos, to ten prosty przepis sprawdzi się doskonale. Z tego przepisu powstaje pyszny i klasyczny bigos. Możesz przygotować go z mięsem lub bez, jeśli nie jadasz go na co dzień. Ten tradycyjny przepis to prawdziwa gratka dla miłośników polskiej kuchni. W tej wersji robi się go również zdecydowanie szybciej, dzięki temu można go zrobić nawet w ten sam dzień. Świetnie nadaje się jako pyszny obiad czy sycąca kolacja. Można go również przechowywać w słoikach na później. Wiele różnych smaków miesza się w tym daniu. Dymne śliwki, suszone grzyby, słodka karmelizowana cebulka i kwaśna kapusta tworzą świetną i niecodzienną kompozycję smakową. Najlepiej wybierać do tego przepisu śliwki, które są dodatkowo wędzone, dzięki czemu lepiej podkreślą cały smak dania i poprawią jego aromat. Ten domowy bigos z grzybami i z mięsem jest po prostu najlepszy.
Alergeny w bigosie do słoika
Lista alergenów dla bigosu do słoika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze bigosu do słoika
Ta opcja zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego nie powinna gościć zbyt często w naszej diecie.
Energia i białka
(304g)
Węglowodany
(304g)
Tłuszcze
(304g)
Witaminy
(304g)
Składniki mineralne
(304g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.