Bakłażan nadziewany
- Passata pomidorowa (400 g)
- Bakłażan (480 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
- Cebula (100 g)
- Czosnek (15 g)
- Pomidory w puszce (400 g)
- Kasza gryczana (200 g)
- Ser parmezan (100 g)
- Natka pietruszki (45 g)
- Pieczarki (200 g)
Przepis na bakłażana nadziewanego krok po kroku
Używając łyżki, wydrąż bakłażany, pozostawiając wokół skóry niewielką obwódkę, przełożyć do naczynia do pieczenia. Z grubsza posiekaj zgarnięty miąższ bakłażana.
Na dużej patelni na średnim ogniu rozgrzej olej. Dodaj posiekaną cebulę, miąższ bakłażana i smaż do miękkości, 5 minut. Wmieszać posiekany bakłażan i dopraw oregano, solą i pieprzem. Gotuj, często mieszając, do uzyskania złotego koloru przez 3 do 4 minut. Dodaj posiekany czosnek i smaż 1 minutę.
Przełóż warzywa do miski i dodaj pomidory, jajko, kaszę i passatę. Mieszaj, aż się połączą, a następnie wrzuć do łódeczek z bakłażana. Na wierzch posyp parmezanem.
Piec, aż bakłażany będą miękkie, a ser się zarumieni, około 50 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.
Więcej informacji na temat bakłażana nadziewanego
Bakłażan nadziewany jest doskonałą opcją na pyszne danie dla całej rodziny, które nie tylko wspaniale smakuje, ale również jest bardzo zdrowe i odżywcze. Jego podstawą są warzywa, dzięki czemu jest naprawdę zdrowy. To idealna opcja na wegetariański posiłek dla całej rodziny.
Przepis na nadziewanego bakłażana to doskonała opcja na włączenie do swojego menu większej ilości warzyw, gdyż to one stanowią bazę tej potrawy. Głównym składnikiem jest oczywiście bakłażan, warzywo, które nie jest zbyt lubiane. Głównie ze względu na swój gorzki posmak po obróbce termicznej. Jednak podanie go w taki sposób sprawia, że jest niezwykle smaczny i aromatyczny. Bakłażany są świetnym źródłem wielu dobroczynnych składników. Ze względu na swój ciemny kolor dostarczają sporo barwnika, który jest wspaniałym antyoksydantem, chroniącym przed nowotworami i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki tej paście można korzystać z jego dobrodziejstw na co dzień. Nadziewane warzywa są doskonałym pomysłem na szybki posiłek, który syci na długo. Ich tajną bronią jest pyszny farsz, na który mogą się składać dowolne składniki. W tym wypadku jest to kasza gryczana i warzywa, a także grzyby. Oprószone dużą ilością ziół i przypraw.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić nadziewane bakłażany, które będą smaczne, a przy okazji naprawdę ciekawe, to ten przepis sprawdzi się idealnie. Ich przygotowanie można podzielić na dwa etapy. Pierwszym jest przygotowanie odpowiedniego nadzienia, a następnie podpieczenie bakłażana. Nadzienie z przepisu zawiera sporo błonnika, a także jest bezglutenowe, dzięki czemu na pewno przypadnie do gustu również osobom z alergiami lub nietolerancją tego białka. To przepis, który doskonale sprawdzi się na obiad. Ten ciekawy pomysł na posiłek, w którym główną rolę gra faszerowany bakłażan jest po prostu wprost idealny na diecie redukcyjnej. Zapewnia dużą sytość, a przy tym jest również smaczny. To dobry sposób również dla początkujących kucharzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z gotowaniem. Ten pyszny posiłek przygotujesz w piekarniku w 20 minut.
Alergeny w bakłażanie nadziewanym
Lista alergenów dla bakłażana nadziewanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze bakłażana nadziewanego
To opcja pełna witamin i błonnika, więc może pojawiać się w menu często.
Energia i białka
(325g)
Węglowodany
(325g)
Tłuszcze
(325g)
Witaminy
(325g)
Składniki mineralne
(325g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.