Ziemniaki po cabańsku
- Ziemniaki młode (500 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Marchewka - 2 sztuki (100 g)
- Kiełbasa domowa (150 g)
- Boczek wieprzowy bez kości (100 g)
Przepis na ziemniaki po cabańsku krok po kroku
Ziemniaki i marchew umyj, obierz i pokrój w plastry. Cebulę posiekaj.
Na dnie garnka wysmarowanego masłem układaj kolejno boczek, ziemniaki, cebulę, marchew i kiełbasę.
Dopraw, przykryj i duś do miękkości pod przykryciem.
Więcej informacji na temat ziemniaków po cabańsku
Ziemniaki po cabańsku, to tradycyjna, polska potrawa wywodząca się z okolic Chrzanowa. Na przełomie lat zyskała popularność nie tylko w całej Polsce, ale również poza jej granicami. Obecnie, w zależności od regionu bywa nazywana też pieczonkami, czy duszonkami. Często o ziemniakach po cabańsku mówi się o nich także “ziemniaki prażone”. Nazwa “po cabańsku” wywodzi się od Cabanów, czyli ludności, która dotarła do Chrzanowa w XIII wieku w trakcie tatarskich najazdów. Dzięki swojej długoletniej tradycji w 2011 roku, po wydaniu decyzji przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, danie to zostało wpisane na oficjalną listę produktów tradycyjnych, podobnie jak na przykład oscypek, czy obwarzanki krakowskie. Jest to bardzo prosta, jednogarnkowa potrawa składająca się z charakterystycznych dla kuchni polskiej składników, takich jak ziemniaki, marchew, pietruszka, cebula, kapusta, buraki oraz mięso (najczęściej boczek lub kiełbasa). Zgodnie z tradycją z tych składników przygotowuje się ziemniaki pieczone w garnku żeliwnym lub kociołku, jednak obecnie przepis na ziemniaki po cabańsku można zrealizować również w piekarniku lub zwykłym, dużym garnku. Ziemniaki po cabańsku to bardzo smaczna, aromatyczna i sycąca potrawa, która dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi i zapachowi budzi uznanie nie tylko wśród polskich, ale również zagranicznych kucharzy i krytyków kulinarnych. Samo przygotowanie nie jest skomplikowane - warstwy poszczególnych produktów wystarczy kolejno układać w garnku lub kociołku, doprawić przyprawami takimi jak liść laurowy, czy ziele angielskie. Tradycyjnie do przykrycia potrawy służą liście białej kapusty. Tradycją jest, że ziemniaki po cabańsku przygotowuje wspólnie cała rodzina, razem z dziećmi. Historycznie, ziemniaki po cygańsku miały być potrawą dla osób ciężko pracujących w polu, dlatego musiał być to posiłek ciepły, sycący i przyrządzany z łatwo dostępnych składników. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pyszne ziemniaki po cabańsku koniecznie poznaj nasz przepis, który będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką.
Alergeny w ziemniakach po cabańsku
Lista alergenów dla ziemniaków po cabańsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ziemniaki po cabańsku
Wartości odżywcze ziemniaków po cabańsku
Aby obniżyć kaloryczność dania najlepiej wykorzystać chudą kiełbasę.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.