Tarta ze śliwkami
- Śliwki (600 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1/2 szklanki (85 g)
- Mąka krupczatka - 1 szklanka (180 g)
- Cukier - 1/3 szklanki (65 g)
- Cukier wanilinowy - 1 opakowanie (16 g)
- Jajko - 1 jajko rozmiar M (1 szt.)
- Żółtko jajka - 1 żółtko rozmiar M (1 szt.)
- Sól - 1/3 łyżeczki (2 g)
- Masło - 1/2 kostki (100 g)
Przepis na tartę ze śliwkami krok po kroku
Masło pokrój w kostkę.
Obie mąki wymieszaj ze sobą i przesiej przez sitko na stolnicę. Dodaj sól, cukier i cukier wanilinowy. Po wymieszaniu dodaj schłodzone masło. Posiekaj je nożem na drobne kawałki. Dodaj 3 łyżki zimnej wody, żółtko i jajko. Całość szybko zagnieć. Ciasto zawiń w folię i umieść w lodówce na 30 min.
Śliwki opłucz i osusz. Następnie przetnij je na pół i wyciągnij pestki.
Schłodzone ciasto rozwałkuj na duży okrąg i przenieś do formy do tarty. Ciasto dobrze uklep na dnie i po bokach. Nakłute widelcem ciasto schowaj do lodówki na 1 h.
Piekarnik rozgrzej do 200 stopni (grzanie góra-dół) i podpiecz tarte (ok. 15-18 min). Wyciągnij i zostaw do ostudzenia.
Śliwki wyłóż na ostudzone ciasto (skórką do dołu).
Piekarnik rozgrzej do 185 stopni (grzanie góra-dół).
Tarte piecz ok. 40 min.
-
Ciasto ze śliwkami
-
Placek ze śliwkami
-
Ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto drożdżowe ze śliwkami
-
Kruche ciasto ze śliwkami
-
Ciasto ze śliwkami i budyniem
-
Ciasto ucierane ze śliwkami
-
Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto ze śliwkami i bezą
-
Ciasto śliwkowe
-
Placek ze śliwkami i kruszonką
-
Szybkie ciasto ze śliwkami na oleju
-
Tarta ze śliwkami i kruszonką
-
Kruchy placek ze śliwkami
-
Ciasto kruche ze śliwkami i budyniem
-
Szybki placek ze śliwkami
-
Ciasto czekoladowe ze śliwkami
-
Biszkopt ze śliwkami
-
Placek ze śliwkami
Więcej informacji na temat tarty ze śliwkami
Tarta ze śliwkami to prosty przepis na pyszny podwieczorek. Tę tarte możesz też podać dla swoich gości. Tarta jest pyszna, ale nie jest szybka w przygotowaniu. Jeżeli decydujesz się na zrobienie tarty, warto mieć na uwadze to, że ciasto musi się schłodzić, ponieważ ten przepis na tartę ze śliwkami zawiera ciasto kruche. Ciekawą opcją jest też tarta drożdżowa ze śliwkami, ale wtedy również należy nieco odczekać, ponieważ ciasto musi odpowiednio wyrosnąć.
Górę tarty ze śliwkami możesz przygotować na różne sposoby. Na owocach możesz umieścić kruszonkę lub kratkę. Tarta będzie bardzo dobra także z pianką, ale można ją tylko oprószyć zwykłym cukrem pudrem. W przypadku tej tarty na śliwkach nie musisz już umieszczać niczego dodatkowego, ponieważ ciasto będzie smaczne z samymi śliwkami.
Możesz przygotować więcej kruchego ciasta, a potem jedną połowę wykorzystać na spód i boki, a drugą na górę. Możesz je rozwałkować i pociąć na paski (w ten sposób można ułożyć kratkę) lub zetrzeć na tarce na grubych oczkach. W przypadku tej drugiej opcji ciasto należy umieścić w zamrażalniku, a nie w lodówce, aby było twardsze w czasie ścierania.
Kruszonkę możesz przygotować ze 100 g masła, 80 g cukru i 160 g mąki tortowej. Wszystkie te składniki wystarczy umieść na stolnicy. Masło należy posiekać, aż będzie bardzo rozdrobnione. Po wymieszaniu wszystkich składników (najlepiej rozetrzyj je w dłoniach), kruszonkę trzeba przesypać do miski i schować do lodówki.
Odpowiednim dodatkiem do tej tarty jest nie tylko cukier wanilinowy użyty w przepisie. Tartę możesz zrobić z cynamonem. Cynamon możesz dodać do kruszonki lub tylko posypać nim same śliwki.
Najlepsza tarta wyjdzie wtedy, gdy będziesz pamiętać o kilku wskazówkach. Przy przygotowaniu ciasta kruchego wszystkie składniki może być dobrze schłodzone. Najlepiej wyciągnij je z lodówki, gdy będziesz je dodawać. Śliwki pod kruszonką mogą być ułożone skórką do góry lub bokiem. Przed dodaniem śliwek, tartę należy podpiec. Warto użyć szklanej lub ceramicznej formy do tarty.
Alergeny w tarcie ze śliwkami
Lista alergenów dla tarty ze śliwkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Mąka krupczatka
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze tarty ze śliwkami
Energia i białka
(145g)
Węglowodany
(145g)
Tłuszcze
(145g)
Witaminy
(145g)
Składniki mineralne
(145g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.