Tapenada z czarnych oliwek
- Oliwki czarne (300 g)
- Oliwa z oliwek - 4 łyżki stołowe (40 ml)
- Orzechy włoskie (50 g)
- Sok z cytryny (20 ml)
- Kapary (50 g)
Przepis na tapenada z czarnych oliwek krok po kroku
W malakserze umieść oliwki, wlej oliwę i sok z cytryny.
Dodaj prażone na patelni orzechy włoskie
Dodaj czosnek i kapary.
Dopraw całość solą i pieprzem.
Rozdrobnij do powstania gładkiej masy.
Podawaj w małej miseczce.
Więcej informacji na temat tapenady z czarnych oliwek
Tapenada z czarnych oliwek to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do pieczywa dla całek rodziny. Najlepsza tapenada świetnie sprawdzi się jako sos do pieczonego mięsa. Pasta tapenade to tradycyjna potrawa pochodząca z kuchni francuskiej. Podawana jest bardzo często w restauracjach jako starter. Przepis na tapenadę z czarnych oliwek jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia pasty potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: oliwki czarne, oliwa z oliwek, orzechy włoskie, czosnek, sól, pieprz, sok z cytryny, kapary.
Jak zrobić tapenadę z czarnych oliwek? W malakserze umieść oliwki, wlej oliwę z oliwek i sok z cytryny. Dodaj prażone na patelni orzechy włoskie Dodaj czosnek i kapary. Dopraw całość solą i pieprzem. Rozdrobnij do powstania gładkiej masy. Podawaj w małej miseczce.
Oliwki czarne to właściwie owoce, które są źródłem dobrej jakości tłuszczów, korzystnie wpływających na nasz układ krwionośny. Zawierają także sporo witaminy E mającej działanie chroniące nasz przed wolnymi rodnikami. Orzechy włoskie są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy tłuszczowe omega 3 zawarte w orzechach mają dobry wpływ na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Pomagają też zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego. Orzechy włoskie zawierają spore ilości wapnia, potasu i magnezu. Magnez bierze udział w procesie skurczu mięśni, jest substratem dla wielu enzymów, dzięki czemu wpływa na nasz metabolizm, reguluje poziom cukru we krwi oraz zapobiega osteoporozie u dorosłych.
Podsumowując: smaczna pasta z orzechami włoskimi jest bardzo dobrym pomysłem na zdrowy dodatek do chleba. Tapenadę można przygotować z ulubionymi dodatkami. Tapenada jest świetnym dodatkiem do grzanek, naleśników czy pieczonego mięsa Pasta jest dobra do spożycia od razu po przygotowaniu. Można ją przechowywać w lodówce przez kilka dni. Tapenadę przygotować można także z oliwek zielonych. Dobrej jakości oliwki powinny zawierać pestkę w środku.
Alergeny w tapenadzie z czarnych oliwek
Lista alergenów dla tapenady z czarnych oliwek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy włoskie
Wartości odżywcze tapenady z czarnych oliwek
Tapenada z czarnych oliwek to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Pasta zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych. Tapenadę warto podawać osobom na diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(45g)
Węglowodany
(45g)
Tłuszcze
(45g)
Witaminy
(45g)
Składniki mineralne
(45g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.