Szparagi zielone
- Szparagi - 1 pęczek (500 g)
- Ser gouda (70 g)
- Bułka tarta - 4 łyżki (40 g)
- Masło - 2 łyżki (30 g)
Przepis na szparagi zielone krok po kroku
Ser zetrzyj na tarce i odstaw w miseczce.
Ze szparagów ułam lub odetnij końce. Następnie szparagi obierz ze skórki (to ta zwłókniała i drewniana część).
W wysokim garnku zagotuj wodę. Dodaj 1 łyżeczkę soli i 1 łyżeczkę cukru. Szparagi umieść pionowo w garnku (główki nie mogą być zanurzone w wodzie). Szparagi gotuj ok. 8-10 min. Ugotowane szparagi wyciągnij z wody i rozdziel na dwa talerze.
Na patelni rozgrzej masło, a następnie wsyp bułkę tartą. Smaż, aż do przyrumienia bułki, cały czas mieszając.
Szparagi posyp przysmażoną bułką tartą z masłem i startym serem. Podawaj na ciepło.
Więcej informacji na temat szparagów zielonych
Szparagi zielone można przygotować na wiele sposobów, więc za każdym razem mogą smakować inaczej. Można je podać na obiad lub na kolację dla swoich bliskich i gości. Ten przepis na szparagi zielone możesz nieco zmodyfikować, tak aby wpasowywał się w twoje gusta smakowe.
Jak przyrządzić szparagi? Przede wszystkim musisz zdecydować, czy wolisz je ugotować, czy upiec, bo szparagi można przygotować na oba sposoby. Niektórzy decydują się także na ich usmażenie. Wybrane dodatki trzeba przygotować w czasie, w którym szparagi będą się obrabiać, ponieważ szparagi należy zjeść od razu po przygotowaniu (na ciepło).
Młode szparagi gotuje się krócej (ok. 10 minut), a te starsze i grubsze dłużej (ok. 20 minut). Nie musisz obierać zielonych szparagów, jeśli są młode. W innym przypadku warto jednak to zrobić, choć wiele osób się na to nie decyduje. Z kolei białe szparagi należy zawsze obierać.
Jak zrobić zielone szparagi z bułką tartą i serem żółtym? Tak naprawdę wystarczy przypiec bułkę tartą na patelni. W zależności od tego, ile masła do niej dodasz, bułka tarta może przypominać mokry piasek lub mieć bardziej lejącą konsystencję. Z kolei ser żółty wystarczy po prostu zetrzeć na tarce. Ser gouda możesz wymienić na jakiś inny ser (np. parmezan). Wybierz swój ulubiony ser w kostce, który dobrze się ściera.
Te smaczne szparagi można podawać z jajkiem przygotowanym w dowolnej formie (na miękko, w koszulce, sadzone etc.), ale szparagi będą też pyszne z grzanki z bagietki francuskiej z domowym masłem czosnkowym. Takie grzaneczki należy upiec w piekarniku. Dodatkowo możesz pokusić się na to, aby część z nich posypać startym żółtym serem. Szparagi można podawać z ziemniakami z wody. Odpowiednim dodatkiem będą pomidorki koktajlowe.
Szparagi to dobry pomysł na obiad, ponieważ można je przygotować na różne sposoby. Warto rozważyć m.in. sposób na szparagi pieczone, ale dobre będą zarówno te gotowane, jak i te usmażone. Można je podać oblane bułką tartą z masełkiem. Szparagi będą pyszne też zawinięte w bekon albo cienką szynkę i zapieczone w piekarniku.
Alergeny w szparagach zielonych
Lista alergenów dla szparagów zielonych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
Wartości odżywcze szparagów zielonych
Energia i białka
(310g)
Węglowodany
(310g)
Tłuszcze
(310g)
Witaminy
(310g)
Składniki mineralne
(310g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.