IIe gotujemy szparagi? Co jeszcze warto wiedzieć?
Szparagi zielone oraz białe posiadają szerokie wykorzystanie w kuchni. W dalszej części dowiesz się ile minut gotować szparagi w wodzie oraz na parze. Szparagi gotowane świetnie sprawdza się jako dodatek do dania obiadowego. Ze szparagów możemy przygotować również smaczne przekąski lub wykorzystać je jako dodatek do zup. Szparagi to warzywo sezonowe, które dostępne są w sklepach spożywczych od początku maja do końca lipca. Szparagi gotowane zawierają spore ilości składników odżywczych, wpływających na funkcje organizmu.
A więc ile gotujemy szparagi? Wcześniej oczyszczone szparagi gotujemy w wysokim garnku w lekko osolonej wodzie. Czas gotowania szparagów zależy od ich odmiany. Szparagi białe gotujemy przez około 7 minut, natomiast szparagi zielone około 3-4 minut. Dobrze ugotowane szparagi powinny posiadać wyrazisty kolor. Dodatkowo powinny zachować chrupkość. Ugotowane szparagi możesz podać bezpośrednio po przygotowaniu z dodatkiem sosów.
Szparagi możesz również ugotować na parze. W tym celu do garnka wlej wodę i zacznij ją gotować. Następnie oczyszczone szparagi umieść na sitku, a sitko nad garnkiem. Szparagi na parze gotuj przez około 10 minut. Cieńsze szparagi gotuj kilka minut krócej.
Szparagi to warzywo z rodziny szparagowatych pochodzące z Afryki. Szparagi to warzywo sezonowe, które w Polsce dostępne jest od maja do lipca. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje szparagów - białe szparagi oraz szparagi zielone. Różnią się one znacznie smakiem oraz sposobem przygotowania. Szparagów zielonych używa się do smażenia oraz jako dodatek do sosów makaronowych. Natomiast szparagi białe często są dodatkiem do zupy krem. Szparagi można także wykorzystać do przygotowania przekąsek (np. szparagi zawijane w boczku) lub przygotować z ich dodatkiem pyszne zupy (np. jarzynową lub szparagową). Podać je można także z dodatkiem sosu holenderskiego.
Szparagi to niskokaloryczne warzywo, które bogate jest wiele składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Świeże szparagi zawierają błonnik pokarmowy, który wspomaga pracę układu pokarmowego poprzez poprawę perystaltyki jelit. Znajdziemy w nich również kwas foliowy, który niezbędny jest do prawidłowego rozwoju płodu (jego odpowiednia ilość w diecie kobiety w ciąży zmniejsza ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej). Do składników mineralnych obecnych w szparagach możemy zaliczyć żelazo, fosfor, magnez, wapń, sód oraz potas. Do witamin natomiast możemy zaliczyć niektóre witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę A oraz witaminę E.
Podsumowując: wiesz już, ile czasu powinny się gotować szparagi. Szparagi gotowane w garnku lub na parze świetnie sprawdzą się jako dodatek do obiadu. Szparagi białe oraz zielony mają szerokie zastosowanie w kuchni, dlatego warto włączyć się do swojej diety, ponieważ zawierają spore ilości składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcje naszego organizmu.