Szparagi zawijane boczkiem
- Szparagi (500 g)
- Ser parmezan - tarty (100 g)
- Boczek wędzony bez kości - w plastrach (150 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki stołowe (30 ml)
Przepis na szparagi zawijane boczkiem krok po kroku
Szparagi umyj, odłam twarde końce i równo przytnij przy końcu.
Na środek plastra boczku ułóż 4 szparagi.
W miejscu łączenia szparagów z boczkiem posyp parmezanem.
Boczkiem owiń szparagi tak, aby ser nie wysypał się.
Czynność powtórz, aż skończą się szparagi.
Naczynie żaroodporne wysmaruj oliwą, ułóż w nim szparagi i całość posypać delikatnie solą oraz pieprzem do smaku.
Szparagi piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut.
Gotowe szparagi podawaj z ulubionymi dodatkami.
Więcej informacji na temat szparagów zawijanych boczkiem
Szparagi zawijane boczkiem to doskonała propozycja na przekąski na imprezę lub danie obiadowe. Smaczna przystawka ze szparagów doskonale smakuje na ciepło. Przepis na szparagi zawijane boczkiem jest prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przystawki potrzebne będą następujące produkty spożywcze: szparagi, parmezan tarty, boczek wędzony w plastrach, oliwa z oliwek, sól oraz pieprz.
Jak zrobić szparagi zawijane boczkiem? Szparagi umyj, odłam twarde końce i równo przytnij przy końcu. Na środek plastra boczku ułóż 4 szparagi. W miejscu łączenia szparagów z boczkiem posyp parmezanem. Boczkiem owiń szparagi tak, aby ser nie wysypał się. Czynność powtórz, aż skończą się szparagi. Naczynie żaroodporne wysmaruj oliwą, ułóż w nim szparagi i całość posypać delikatnie solą oraz pieprzem do smaku. Szparagi piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 15 minut. Gotowe szparagi podawaj z ulubionymi dodatkami.
Szparagi zielone są odmianą najbardziej wartościową. Są one bogate w wiele witamin i składników mineralnych. Jest to doskonałe źródło wapnia, potasu, magnezu czy selenu. Znajdziemy w nich również kwas foliowy, którego podaż na odpowiednim poziomie jest szczególne ważna w diecie kobiet planujących ciążę lub już w niej będących. Kwas foliowy odpowiada bowiem za zmniejszone ryzyko rozwoju wad cewy nerwowej płodu. Szparagi zielone zawierają również spore ilości witaminy K, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu krwionośnego - między innymi odpowiada za krzepliwość krwi.
Podsumowując pyszne szparagi to prosty przepis na smaczne danie obiadowe. Szparagi można podać także na imprezę. Szparagi powinny być przygotowane w wersji al dente. Warzywo najlepiej smakuje, gdy jest lekko chrupiące. Szparagi są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Najlepsza przystawka doskonale smakuje na ciepło, dlatego warto przygotować ją bezpośrednio przed rozpoczęciem imprezy. Sezon dojrzewania szparagów przypada na miesiące od kwietnia do czerwca, dlatego w tym okresie warto je przygotować.
Alergeny w szparagach zawijanych boczkiem
Lista alergenów dla szparagów zawijanych boczkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze szparagów zawijanych boczkiem
Szparagi zawijane boczkiem to doskonały pomysł na obiad lub przekąskę. Danie jest dość kaloryczne.
Energia i białka
(370g)
Węglowodany
(370g)
Tłuszcze
(370g)
Witaminy
(370g)
Składniki mineralne
(370g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.