Szpajza z galaretki
- Jajko (4 szt.)
- Cukier (100 g)
- Żelatyna - 3 łyżeczki (15 g)
- Cytryna - 1 sztuka (100 g)
Przepis na szpajza z galaretki krok po kroku
Cytrynę umyj i sparz gorącą wodą.
Wyciśnij z niej sok i zetrzyj skórkę.
Białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę. Żółtka utrzyj z cukrem.
Żelatynę zalej wodą i odstaw do ostygnięcia.
Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą i przełóż do pucharków.
Podawaj ze skórką cytryny.
Więcej informacji na temat szpajza z galaretki
Szpajza z galaretki to tradycyjne danie kuchni śląskiej, które powstaje głównie z jajek i ma delikatną konsystencję musu. Moja szpajza powstała z dodatkiem cytryny, śmiało możesz postawić na dodatek limonki lub innych owoców.
Kuchnia śląska to jedna z najbardziej charakterystycznych rodzajów kuchni w Polsce. Podstawę tutaj tworzą tanie produkty spożywcze takie jak: kapusta kiszona, ziemniaki, jajka, kasza, nabiał. Kuchnia ta charakteryzuje się niezwykłą sytością, oprócz tego należy ona do jednych z najsmaczniejszych kuchni naszego kraju.
Jajka to źródło pełnowartościowego białka, czyli takiego, które w swoim składzie zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne. Jest to rodzaj aminokwasów, których nasz organizm nie potrafi sam syntetyzować, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem.
Koniecznie poznaj mój przepis na szpajzę z galaretki, która jest szybka i łatwa w przygotowaniu i pyszna w smaku. Będzie to świetny pomysł na deser lub słodką przekąskę w ciągu dnia dla Ciebie i całej Twojej rodziny. Domowe wypieki są zdecydowanie lepsze niż te w wersji kupnej.
Do jej przygotowania będziesz potrzebować takie składniki jak: jajka, cukier, żelatyna i cytryna, która nada niesamowitego kwaskowatego posmaku.
Użyłam cukru białego, zamiast niego możesz użyć cukru brązowego, nie robi to jednak wielkiej różnicy.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej.
Zatem, jak zrobić szpajzę z galaretki?
W pierwszej kolejności cytrynę umyj i sparz gorącą wodą. Wyciśnij z niej sok i zetrzyj skórkę. Następnie białka oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę. Żółtka utrzyj z cukrem. Żelatynę zalej wodą i odstaw do ostygnięcia. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą i przełóż do pucharków. Podawaj ze skórką cytryny.
Nasza śląska przekąska na słodko jest gotowa do spożycia.
Będzie to idealny pomysł na deser dla Twoich znajomych, ale i efektowna, świąteczna przekąska na Wielkanoc.
Skoro już znasz mój sprawdzony przepis, wykorzystaj go i przygotuj deser w domu.
Alergeny w szpajza z galaretki
Lista alergenów dla szpajza z galaretki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze szpajza z galaretki
Deser możesz też podawać z bitą śmietaną.
Energia i białka
(70g)
Węglowodany
(70g)
Tłuszcze
(70g)
Witaminy
(70g)
Składniki mineralne
(70g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.