Szarlotka z kratką
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Masło - 1/2 kostki (125 g)
- Cukier puder (60 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Jabłko - 2 kilogramy (2000 g)
- Cukier trzcinowy - 2 łyżki (20 g)
Przepis na szarlotkę z kratką krok po kroku
Mąkę przesiej przez sio i połącz z cukrem pudrem.
Dodaj masło i szczyptę soli, ucieraj masę rękoma do otrzymania charakterystycznych grudek ciasta.
Następnie dodaj żółtka jaj i zagnieć ciasto. Gotowe ciasto podziel na dwie części, uformuj z nich kule i schłodź w lodówce przez około 30-45 minut.
Jedną kulę schłodzonego ciasta rozwałkuj i wyłóż nim okrągłą blaszkę posmarowaną odrobiną masła lub wyłożoną papierem do pieczenia.
Jabłka obierz i zetrzyj na tarce w cienkie plastry, posyp cukrem i skropl sokiem z cytryny. Dokładnie wymieszaj z cynamonem.
Przełóż jabłka na formę z ciastem.
Drugą porcję ciasta rozwałkuj, wytnij długie, proste paski i nałóż w charakterystyczną kratkę na cieście. Ozdobnie zawijając boki.
Piecz szarlotkę z kratką przez 45-50 minut w temperaturze 180 stopni.
-
Szarlotka
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka sypana
-
Szarlotka krucha
-
Szarlotka z bezą
-
Szarlotka z budyniem
-
Szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka królewska
-
Szybka szarlotka
-
Szarlotka na dużą blachę
-
Szarlotka z pianką
-
Szarlotka z jabłkami
-
Fit szarlotka
-
Klasyczna szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka Thermomix
-
Szarlotka z jabłkiem
-
Szarlotka bezglutenowa
-
Ciasto na szarlotkę
-
Szarlotka
Więcej informacji na temat szarlotki z kratką
Nasza polska szarlotka z kratką, amerykańskie apple pie czy francuski jabłecznik?
Każda z nich to pyszny i łatwy deser, który wykonasz w wolne popołudnie. Szczególnie teraz gdy naszych polskich jabłek mamy naprawdę pod dostatkiem, żal z nich nie skorzystać. Kruchy spod z ciepłymi jabłkami skapanymi w cynamonie, a to wszystko w towarzystwie które sobie zażyczysz.
Możesz podawać jabłecznik z kratką tuż po upieczeniu, jeszcze w wersji na ciepło. Wtedy idealnie pasują lody waniliowe lub śmietankowe, które ochłodzą gorąc ciasta. Albo w wersji całkowicie ostudzonej z ciepłą, świeżo wypalana kawa lub aromatyczną herbata. Szarlotka z kratką to idealny deser na przyjęcie gości w Twoim domu, w którym jeszcze po upieczeniu ciasta będzie unosił się niesamowity jesienny klimat ciepłych jabłek i zapachu cynamonu.
Polaczenie kruchego ciasta ze słodyczą jabłek i dodatków, na które się zdecydujesz. Kruche ciasto idealnie pasuje do tego połączenia. O rodzaju jabłek śmiało zdecyduj sam. Możesz wybrać Gala, które charakteryzują się niesamowitą chrupkością, soczystością i słodkim smakiem, z kolei Ligol będzie wyróżniał się kwaskowatym posmakiem. Ja osobiście polecam jabłka, które idealnie nadają się na przepis na szarlotkę z kratką, oczywiście mowa tutaj o naszej polskiej, starej odmianie jabłek jaką jest Antonówka. Są niezwykle aromatyczne, a jej owoce pachną już z daleka. Idealnie nadają się do jesiennych przetworów czy wypieków.
Do których niesamowicie komponują się goździki, cynamon czy przyprawy korzenne, które jeszcze szybciej przeniosą nas w świąteczny czas.
Szarlotka swoja historię zaczyna we Francji, bardzo szybko jednak stała się sławna na całym Świecie. W Ameryce to popularne apple pie, o którym prawdopodobnie słyszał każdy z nas, a u nas to szarlotka z paskami. Obojętnie gdzie i obojętnie, która z tych bardzo do siebie podobnych wersji wybierzesz będzie to dobry pomysł na chwilę relaksu z odrobiną słodyczy i pyszną kawa w towarzystwie przyjaciół lub rodziny.
Jak zrobić szarlotkę z kratką? Poznaj smaczny, prosty przepis.
Alergeny w szarlotce z kratką
Lista alergenów dla szarlotki z kratką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze szarlotki z kratką
Mąkę pszenną możesz zamienić na wersję bezglutenową.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.