Sos francuski
- Oliwa z oliwek (60 ml)
- Ocet balsamiczny (15 ml)
- Musztarda (20 g)
Przepis na sos francuski krok po kroku
Ocet wlej do miseczki, dodaj szczyptę soli, paprykę i pieprz.
Wlej ocet i dodaj musztardę.
Całość zblenduj na gładką masę.
Więcej informacji na temat sosu francuskiego
Sos francuski to kremowy dressing, który wspaniale sprawdza się zwłaszcza do sałatek. Dostępnych jest wiele wariantów tego sosu, jednak ten z przepisu jest najprostszy.
Przepis na sos francuski to doskonały pomysł na dressing do sałatek. Choć dobrze znany, bardzo często jego wersja odbiega od tej klasycznej, która robiona jest na bazie tylko 2 lub trzech składników. Ten sos jest tak dobry, że podkręci smak każdej, nawet nudnej sałatki. Idealnie współgra z orzechowym smakiem rukoli, jednak można go używać do wszystkich gatunków sałaty, gdyż jest bardzo uniwersalny. Warto zrobić sos francuski z octem winnym, który świetnie smakuje i naprawdę dobrze komponuje się z oliwą z oliwek. W takim wydaniu ten sos jest naprawdę wspaniały. I choć prosty, zupełnie nie jest banalny. Ze względu na obecność tylko kilku składników jest bardziej uniwersalny. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałaty. Zmieni nawet najnudniejszą, w prawdziwe arcydzieło kulinarne. To dobry sos dla wszystkich miłośników kulinarnego minimalizmu. Najlepiej przygotować go zaraz przed podaniem, bo gdy będzie czekał zbyt długo, rozwarstwi się i nie będzie wyglądał zbyt estetycznie i po raz kolejny trzeba go będzie dobrze wymieszać, co będzie tylko dodatkową pracą.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos francuski, by był smaczny, szybki i łatwy, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. Choć sos francuski z łatwością można dostać w każdym większym sklepie, to jednak ten domowy jest najlepszy. Tradycyjny sos francuski nieco przypomina winegret, tylko jest bardziej kremowy. Dlatego, że poddaje się go blendowaniu. To dobry sposób na przyprawienie każdej, nawet najnudniejszej sałatki. Wszystkie składniki potrzebne do przygotowania tego dressingu na pewno masz już w swoim domu. W tej wersji robiony jest bez musztardy, dzięki czemu bliżej mu do klasycznej opcji, a w dodatku jest mniej kaloryczny i ma niższy indeks glikemiczny. Jeśli zależy Ci na ładniejszy kolorze, możesz do niego dodać nieco więcej słodkiej papryki lub postawić na dodatek zielonych ziół.
Alergeny w sosie francuskim
Lista alergenów dla sosu francuskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
Wartości odżywcze sosu francuskiego
To dodatek o dość sporej kaloryczności, którego należy używać w małych ilościach.
Energia i białka
(24g)
Węglowodany
(24g)
Tłuszcze
(24g)
Witaminy
(24g)
Składniki mineralne
(24g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.