Sos do szparagów
- Mąka pszenna typ 500 (50 g)
- Masło (30 g)
- Mleko 2% - 2 szklanki (500 ml)
Przepis na sos do szparagów krok po kroku
Na patelni roztop masło, dodaj do niego mąkę i energicznie wymieszaj, aby nie powstały grudki.
Następnie dodaj mleko, ciągle mieszając mąkę z masłem.
Sos dopraw solą, gałką muszkatołową oraz pieprzem.
Sos gotuj przez kilka minut, mieszając go.
Gotowy sos podawaj na ciepło z dodatkiem szparagów.
Więcej informacji na temat sosu do szparagów
Sos do szparagów to doskonały pomysł na pyszny sos beszamelowy. Sos beszamelowy świetnie sprawdzi się do przygotowania wielu pysznych potraw. Można go dodawać do każdego rodzaju dań mięsnych, warzywnych, a także do zapiekanek na bazie owoców. Z jego wykorzystaniem można przygotować zapiekankę makaronową z kurczakiem i brokułem lub lasagne. Sprawdzony przepis na sos do szparagów jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania sosu potrzebne będą następujące składniki: mąka pszenna, masło, mleko, sól, pieprz oraz gałka muszkatołowa. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Jak zrobić sos do szparagów? Na patelni roztop masło, dodaj do niego mąkę i energicznie wymieszaj, aby nie powstały grudki. Następnie dodaj mleko, ciągle mieszając mąkę z masłem. Sos dopraw solą, gałką muszkatołową oraz pieprzem. Sos gotuj przez kilka minut, mieszając go. Gotowy sos podawaj na ciepło z dodatkiem szparagów.
Szparagi to warzywo z rodziny szparagowatych pochodzące z Afryki. W Polsce dostępne są w sprzedaży dwa rodzaje szparagów - białe oraz zielone. Różnią się one znacznie smakiem oraz sposobem przygotowania. Szparagów zielonych używa się do smażenia oraz jako dodatek do sosów makaronowych. Natomiast szparagi białe często są dodatkiem do zupy krem. Podać je można także z dodatkiem sosu holenderskiego.
Mleko krowie to najczęściej spożywany rodzaj mleka. Mleko zawiera dużą ilość wapnia, który jest niezbędny do prawidłowej mineralizacji naszych kości. Niedobory wapnia prowadzić mogą do osteoporozy i krzywicy u dzieci. Masło jest bardzo dobrym dodatkiem do wielu dań na słodko i słono. Zawiera ono sporą ilość witaminy D i A. Witamina A ma właściwości poprawiające wygląd naszych włosów i paznokci. Wzmacnia odporność i ma działanie chroniące przed promieniami UV.
Podsumowując smaczny sos beszamelowy to idealny dodatek do szparagów. Domowy sos wykorzystać można także jako dodatek do innych potraw. Najlepszy sos jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.
Alergeny w sosie do szparagów
Lista alergenów dla sosu do szparagów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
Wartości odżywcze sosu do szparagów
Sos do szparagów to doskonałe uzupełnienie obiadu. Sos przygotowany jest na bazie mąki oraz masła.
Energia i białka
(550g)
Węglowodany
(550g)
Tłuszcze
(550g)
Witaminy
(550g)
Składniki mineralne
(550g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.