Ryż z kalafiora
Przepis na ryż z kalafiora krok po kroku
Kalafior pozbaw zielonych liści, umyj i podziel na mniejsze części.
Kalafior umieść w malakserze i rozdrobnij krótko, jeśli chcesz uzyskać mniejsze kawałki rozdrabniaj do uzyskania pożądanego efektu.
Kalafiora możesz też posiekać nożem lub zetrzeć na tarce.
Ryż z kalafiora możesz ugotować, upiec lub spożywać na surowo.
Więcej informacji na temat ryżu z kalafiora
Ryż z kalafiora to świetna alternatywa dla tradycyjne ryżu. Ryż z kalafiora jest dobry dla osób na dietach nisko węglowodanowych oraz redukcyjnych. Przepis na ryż z kalafiora jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć żadnego doświadczenia kulinarnego aby go zrobić. Do przygotowania ryżu z kalafiora potrzebujesz jedynie świeżego kalafiora i malaksera lub tarki.
Jak zrobić ryż z kalafiora? Kalafior pozbaw zielonych liści, umyj i podziel na mniejsze części. Umieść w malakserze i rozdrobnij krótko, jeśli chcesz uzyskać mniejsze kawałki rozdrabniaj do uzyskania pożądanego efektu. Kalafiora możesz też posiekać nożem lub zetrzeć na tarce. Tak przygotowany warzywny ryż możesz ugotować w osolonej wodzie, usmażyć na maśle lub upiec w piekarniku.
Kalafior jest warzywem z rodziny kapustnych. Początkowo uprawiany był w Azji skąd zawędrował do Włoch. Jest powszechnie dostępny, można go kupić w każdym sklepie. Kalafior od lat ceni się za działanie przeciwnowotworowe jest źródłem wapnia, potasu, magnezu oraz witaminy K, która bierze udział w krzepnięciu krwi oraz prawidłowym przyswajaniu wapnia. Potas pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi oraz prawidłowej pracy serca. Zapobiega także w zatrzymywaniu wody, jest więc niezbędny w zachowaniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Swój specyficzny zapach kalafior zawdzięcza związkowi zwanemu glukorafanina, jest ona silnym przeciwutleniaczem, to właśnie jej warzywo zawdzięcza działanie antynowotworowe. Kalafior bogaty jest także w błonnik pokarmowy, wspomagający prawidłową perystaltykę jelit. Błonnik jest także pomocny w redukcji nadmiernego poziomu cholesterolu we krwi.
Podsumowując pomysł na dietetyczny ryż z kalafiora jest świetnym dodatkiem do obiadu dla osób na diecie keto. Smaczny i zdrowy ryż docenią także osoby na diecie redukcyjnej. Pyszny fit ryż możesz podać z warzywami lub dodatkiem mięsnym. Dobry ryż świetnie sprawdzi się z marchewką karmelizowaną jako warzywny obiad. Kalafior jest warzywem o bardzo delikatnym smaku, lubi mocne przyprawy takie jak curry oraz masło i kumin.
Alergeny w ryżu z kalafiora
Lista alergenów dla ryżu z kalafiora przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ryż z kalafiora
Wartości odżywcze ryżu z kalafiora
Ryż z kalafiora to świetny zamiennik w diecie keto. Ryż zawiera małą ilość węglowodanów, całkiem pokaźną ilość składników mineralnych. W ogólnym rozrachunku jest zdrowszy niż tradycyjne ziarna ryżu.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.