Rokpol marynowany
- Ser pleśniowy niebieski (400 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
- Liście mięty (50 g)
Przepis na rokpol marynowany krok po kroku
Ser pokrój w kostkę.
Obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę.
Umieść cebulę w słoiku.
Posiekaj papryczkę chilli i dodaj do cebuli.
Wlej olej rzepakowy, ocet, dodaj cukier i mielony pieprz, wymieszaj.
Posiekaj liście mięty i dodaj do całości.
Dodaj kawałki sera i wstaw do lodówki na 3-4 dni.
Więcej informacji na temat rokpolu marynowanego
Rokpol marynowany to doskonały pomysł na pyszną przekąskę podczas spotkań ze znajomymi. Ser można podać na śniadanie. Marynowanie sera ma na celu wzbogacenie jego smaku oraz zachowanie świeżości na dłużej. Ser można marynować w różnych ulubionych przyprawach, jednak podstawą marynaty zawsze jest ocet, olej i cukier. Przepis na rokpol marynowany jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia pysznej przekąski potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ser z niebieską pleśnią, ocet winny, cukier, olej rzepakowy, liście mięty, cebula, pieprz czarny, papryczka chilli świeża.
Jak zrobić rokpol marynowany? Ser pokrój w kostkę. Obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę. Umieść cebulę w słoiku. Posiekaj papryczkę chilli i dodaj do cebuli. Wlej olej rzepakowy, ocet, dodaj cukier i mielony pieprz, wymieszaj. Posiekaj liście mięty i dodaj do całości. Dodaj kawałki sera i wstaw do lodówki na 3-4 dni. Ser możesz przechowywać w lodówce przez dwa tygodnie.
Rokpol to Polski ser pleśniowy bardzo podobny do francuskiego sera o nazwie roquefort. Sery pleśniowe produkuje się z dodatkiem nieszkodliwych dla naszego zdrowia pleśni. Należy je spożywać w terminie podanym na opakowaniu, gdyż po tym czasie ich czystość biologiczna nie jest odpowiednia dla naszego zdrowia. Rokpol jest produkowany z mleka krowiego lub owczego. Ser można spożywać samodzielnie, dodawać do sosów śmietanowych lub marynować. Ocet winny produkowany jest na bazie wina czerwonego lub białego. Ocet winny jest delikatniejszy dla żołądka niż ocet spirytusowy. Ocet winny ma właściwości podobne do octu jabłkowego. Picie octu z wodą rano na czczo pomaga zakwasić żołądek i wspomaga produkcję soku żołądkowego. Dla octu winnego przypisuje się także właściwości obniżające poziom cukru we krwi oraz obniżające ciśnienie. Ocet winny można przygotować samodzielnie w domu.
Podsumowując rokpol marynowany to doskonała przekąska. Ser musisz przygotować kilka dni przed podaniem, aby marynata zdążyła wniknąć w ser.
Alergeny w rokpolu marynowanym
Lista alergenów dla rokpolu marynowanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser pleśniowy niebieski
W przepisie na rokpol marynowany nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- ocet winny
Wartości odżywcze rokpolu marynowanego
Rokpol marynowany to danie zawierające dużą ilość tłuszczu. Sera pleśniowego nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz dzieci do 3 roku życia. Ser jest bardzo kaloryczny, dlatego uważaj na ilość spożywanego posiłku.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.