Przecieraki
- Ziemniaki późne (1000 g)
- Mąka pszenna typ 550 (150 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) (20 g)
- Jajko (1 szt.)
Przepis na przecieraki krok po kroku
Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o małych oczkach. Masę przełóż do miski.
Dodaj jajka i mąki, a także odrobinę soli.
W dużym garnku zagotuj 2 litry wody.
Łyżką formuj kluski z masy ziemniaczanej i wrzucaj je do garnka z wodą.
Gotuj 5 minut od wypłynięcia.
-
Kluski śląskie
-
Kluski leniwe
-
Kluski lane
-
Kluski na parze
-
Kluski kładzione
-
Szare kluski
-
Kluseczki ziemniaczane
-
Dango
-
Kluski z makiem
-
Kluski lane na mleku
-
Kluski leniwe z serem
-
Kluski z serem
-
Kartacze z mięsem
-
Kluski leniwe z ziemniaków
-
Kluseczki francuskie
-
Szpecle
-
Kluski łyżką kładzione
-
Kopytka leniwe
-
Kluski i kluseczki
Więcej informacji na temat przecieraków
Przecieraki to pyszne i niezwykle proste kluski, przygotowywane z ziemniaków. Wspaniale sprawdzają się zarówno do dań jarskich, jak i typowo mięsnych posiłków.
Przepis na przecieraki, to doskonały pomysł na dodatek, który świetnie sprawdzi się na obiad. Te proste kluski ziemniaczane zachwycają swoim smakiem. To dobre rozwiązanie dla miłośników mącznych przysmaków. Kluski są tak smaczne, że ciężko przejść obok nich obojętnie. Kluski zawdzięczają swój kolor, innej niż w przypadku tradycyjnych kopytek metodzie przygotowania. W przypadku szarych klusek ziemniaków nie poddaje się obróbce termicznej. Zamiast tego ściera się je na tarce o bardzo drobnych oczkach. Dzięki temu ciasto na kluski ma zupełnie inną konsystencję i kolor. Jest nieco bardziej klejące, jednak dodatek mąki pszennej sprawia, że całość idealnie się ze sobą łączy. To właśnie ona sprawia również, że kluseczki są bardzo miękkie po ugotowaniu. W przypadku diety bezglutenowej można ją również zastąpić mąką ziemniaczana, jednak należ wtedy nieco zmniejszyć jej ilość, gdyż jej nadmiar wpłynie negatywnie na ciasto.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić przecieraki, by były pyszne, szybkie i łatwe, to ten prosty przepis stanowi najlepsze rozwiązanie. Te kluski są miękkie, delikatne i niezwykle smaczne. Ich przygotowanie zabiera tylko kilka chwil, a smakują po prostu wybornie. Mogą stanowić dodatek lub główną bazę. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych kopytek, gdyż mają podobny smak, za to ich przygotowanie zajmuje znacznie mniej czasu. Idealnie komponują się zwłaszcza z sosem pieczeniowym i pieczarkowym. Całość zajmuje tylko kilka minut. Podstawą tego dania jest mąka pszenna, jednak można również użyć innej delikatnej. Dla lepszej konsystencji można również wzbogacić ją o dodatek mąki ziemniaczanej, jednak nie powinno jej być zbyt dużo, wtedy kluski staną się zbyt twarde. Mąka pszenne sprawia, że całość jest naprawdę delikatna. Do klusek dodaje się jajka, które wspaniale wiążą ciasto, dzięki czemu podczas gotowania kluski nie rozpadają się.
Alergeny w przecierakach
Lista alergenów dla przecieraków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze przecieraków
To opcja, która zawiera wysoki indeks glikemiczny i mało wartości odżywczych, dlatego warto go połączyć ze świeżymi warzywami i dobrym źródłem białka.
Energia i białka
(305g)
Węglowodany
(305g)
Tłuszcze
(305g)
Witaminy
(305g)
Składniki mineralne
(305g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.