Prażynki
- Ziemniaki późne (400 g)
- Jajko (1 szt.)
- Mąka ziemniaczana (150 g)
- Olej rzepakowy (300 ml)
Przepis na prażynki krok po kroku
Ziemniaki obiez i umyj, następnie ugotuj je w wodzie.
Gdy ziemniaki ugotują się odcedź je i pozostaw do wystudzenia.
Ostudzone ziemniaki przeciśnij przez praskę do ziemniaków, następnie dodaj do nich jajko, sól oraz szczyptę soli - wszystkie składniki dokładnie wymieszaj.
W międzyczasie rozgrzej olej w rondelku.
Z ciasta ziemniaczanego uformuj cienkie wałeczki i wytnij z nich małe kluski.
Tak powstałe kluski usmaż na głębokim oleju.
Usmażone prażynki wyjmij na ręcznik papierowy, odsącz z nich nadmiar oleju i podawaj je na ciepło, np z dodatkiem sosów.
Więcej informacji na temat prażynek
Prażynki ziemniaczane to idealna przekąska, która sprawdzi się kiedy mamy ochotę na coś słonego a nie mamy nic w domu. Jak się robi prażynki ziemniaczane? Przygotowanie prażynek w domu na oleju jest bardzo proste. Nie musisz mieć dużego doświadczenia w kuchni, żeby przygotować tą prostą przekąskę. Domowe prażynki idealnie nadawać będą się na imprezy rodzinne lub ze znajomymi. Produkty spożywcze do przygotowania przekąski z ziemniaków są przystępne cenowo i dostępne w każdym supermarkecie. Składniki spożywcze, których będziemy potrzebować do prażynek to ziemniaki, jajko, mąka ziemniaczana, olej rzepakowy i sól.
Jak zrobić prażynki ziemniaczane? Ziemniaki obierz i umyj a następnie ugotuj. Ugotowane ziemniaki pozostaw do ostudzenia. Ostudzone ziemniaki przeciśnij przez praskę do ziemniaków, następnie dodaj do nich jajko i szczyptę soli. Składniki dokładnie wymieszaj. W rondelku lub frytkownicy rozgrzej olej. Z ciasta ziemniaczanego uformuj cienkie wałeczki i wytnij z nich małe kluski. Kluski smaż na głębokim, rozgrzanym oleju. Usmażone prażynki ziemniaczane wyjmij na ręcznik papierowy i odsącz nadmiar oleju. Podawaj na ciepło z dodatkiem sosów lub z sama solą.
Ziemniaki to doskonałe źródło potasu, który pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi. Jest to również doskonałe źródło magnezu, koty pozytywnie wpływa na nasze kości, dodatkowo poprawia przemianę materii czy łagodzi stany zmęczenia naszego organizmu.
Podsumowując przepis na prażynki ziemniaczane to pyszna i prosta słona przekąska. Prażynki ziemniaczane idealnie smakują z dodatkiem sosów. Przekąska z prażynek ziemniaczanych nadawać będzie się na wszelkiego rodzaju imprezy zamiast klasycznych chipsów. Jest to również doskonała propozycja na smaczną przekąskę dla dzieci. Aby obniżyć kaloryczność prażynek możesz upiec je w piekarniku, jednak wtedy mogą być mniej chrupiące niż te smażone. Prażynki smażone na głębokim tłuszczu powinny występować w naszej diecie sporadycznie, ponieważ są dość tłuste i ciężkostrawne.
Alergeny w prażynkach
Lista alergenów dla prażynek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze prażynek
Ziemniaki to doskonałe źródło potasu, który pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi. Prażynki smażone na głębokim tłuszczu powinny występować w naszej diecie sporadycznie, ponieważ są dość tłuste i ciężkostrawne.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.