Pasta z bakłażana po grecku
- Bakłażan - 2 średnie sztuki (600 g)
- Tahini (pasta sezamowa) (50 g)
- Oliwa z oliwek - niepełne pół szklanki (100 ml)
Przepis na pasta z bakłażana po grecku krok po kroku
Bakłażana umieść w blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Nakłuj widelcem i piecz w nagrzanym do 200 st. C piekarniku przez 30 minut.
Bakłażany wystudź i obierz ze skórki.
Miąższ bakłażana umieść w malakserze.
Dodaj sok z cytryny, tahini, oliwę, liście mięty, dopraw solą, pieprzem i oregano.
Rozdrobnij do powstania gładkiej pasty.
Podawaj z dodatkiem świeżego pieczywa.
Więcej informacji na temat pasty z bakłażana po grecku
Pasta z bakłażana po grecku to wspaniały pomysł na pyszny domowy dodatek do kanapek. Jarska pasta świetnie sprawdzi się dla wegetarian. Można ją podać na śniadanie lub jako przekąskę z warzywami lub pełnoziarnistymi krakersami. Przepis na pastę z bakłażana po grecku jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia pasty potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: bakłażan, cytryna, oliwa z oliwek, mięta, oregano, pasta tahini.
Jak zrobić pastę z bakłażana po grecku? Bakłażana umieść w blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Nakłuj widelcem i piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 30 minut. Bakłażany wystudź i obierz ze skórki. Miąższ bakłażana umieść w malakserze. Dodaj sok z cytryny, tahini, oliwę, liście mięty, dopraw solą, pieprzem i oregano. Rozdrobnij do powstania gładkiej pasty. Podawaj z dodatkiem świeżego pieczywa.
Bakłażan jest to warzywo a właściwie z botanicznego punktu widzenia owoc, bogate w błonnik. Błonnik pokarmowy ma bardzo dobry wpływ na pracę naszych jelit. Błonnik pomaga obniżyć stężenie glukozy we krwi. Błonnik spożywany regularnie zapobiega zaparciom. Pochodzi z Indii, jest niskokaloryczny, zawiera dużo fosforu oraz wapnia. Dobry bakłażan ma bardzo szerokie zastosowanie, można go dodawać do dań słonych lub też deserów na słodko. Pasta sezamowa zwana tahini jest bogata w białko. Jest źródłem dobrej jakości tłuszczów jedno- i wielonienasyconych. Sezam ma niski indeks glikemiczny i jest nasionem zawierającym dość sporo błonnika. Jest też dobrym źródłem potasu i fosforu. Pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi oraz ma właściwości przeciwzapalne
Podsumowując pyszna pasta sprawdzi się na śniadanie i na kolację. Pastę można dodać do kanapek. Świetnie sprawdza się także jako farsz do naleśników. Zdrowa pasta do chleba jest dobra do spożycia od razu po przygotowaniu. Można ją przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Pastę można wzbogacić dodatkiem świeżych pomidorów pokrojonych w kostkę lub cebuli. Nada to jej bardziej wyrazistego smaku.
Alergeny w paście z bakłażana po grecku
Lista alergenów dla pasty z bakłażana po grecku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- tahini (pasta sezamowa)
Wartości odżywcze pasty z bakłażana po grecku
Pasta z bakłażana po grecku to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Pyszna pasta jest niskokaloryczna i zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe. Świetnie nadaje się dla osób na diecie redukcyjnej oraz dla diabetyków.
Energia i białka
(150g)
Węglowodany
(150g)
Tłuszcze
(150g)
Witaminy
(150g)
Składniki mineralne
(150g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.