Składniki dla 1 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
patelnia duża, kuchenka

Przepis na pastę sezamową tahini krok po kroku

Na rozgrzaną suchą patelnię wysyp sezam. Praż go na dużym ogniu, mniej więcej 10 sekund na gazie, 10 sekund potrząsaj patelnią, odwracając ziarna.

Sezam ma być lśniący, leciutko złoty. Ziarna przełóż na talerz i wystudź.

Ziarna zblenduj. Najlepiej pulsacyjnie: przez 30 sekund miksuj, 10 sekund przerwy. Gdy pasta zacznie być płynna, możesz miksować ciągiem. Pasta powinna wyjść gładka. Jeśli na początku ziarna nie chcą się blendować, dodaj łyżkę oleju.

Gotową pastę przełóż do słoika i przechowuj w lodówce.

Pasta sezamowa tahini podna w słoiku na tle ziaren sezamu.
Pasta sezamowa tahini - cechy przepisu
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:

Informacje dietetyczne - pasta sezamowa tahini

W skrócie
Kalorii w porcji
1236 kcal
Wielkość
jednej porcji
210 g
Indeks glikemiczny
21

Wartości odżywcze pasty sezamowej tahini

na 100g gotowej potrawy

To zdrowy dodatek, który dostarczy dużo witamin, białka i składników mineralnych.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(210g)
Energia (kcal)
588.57
1236.00
Białko (g)
16.86
35.40
Fenyloalanina (mg)
0.90
1.88

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(210g)
Węglowodany (g)
22.29
46.80
Węglowodany przyswajalne (g)
11.05
23.20
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
11.24
23.60

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(210g)
Tłuszcz (g)
52.10
109.40
Tłuszcze nasycone (g)
9.00
18.90
Tłuszcze nienasycone (g)
43.10
90.50
Tłuszcze jednonasycone (g)
21.05
44.20
Tłuszcze wielonasycone (g)
22.05
46.30
Cholesterol (mg)
0.00
0.00

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(210g)
Witamina D (µg (mcg))
0.00
0.00

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(210g)
Sód (mg)
10.48
22.00
Potas (mg)
445.71
936.00
Wapń (mg)
928.57
1950.00
Żelazo (mg)
13.90
29.20
Szacunkowy indeks glikemiczny pasty sezamowej tahini 21
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w paście sezamowej tahini

Lista alergenów dla pasty sezamowej tahini przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Sezam nasiona

Więcej informacji na temat pasty sezamowej tahini

Pasta sezamowa tahini to niezwykle smaczny dodatek, który na pewno zasmakuje wszystkim miłośnikom kuchni orientalnej, gdyż to właśnie tam jest niezwykle popularna.

Przepis na pastę sezamową tahini to doskonały pomysł na smaczny dodatek do wielu różnych dań. Zwykle kojarzona jest z hummusem, bo to właśnie tam gości najczęściej, jednak możesz wykorzystać ją również w innych daniach. Idealnie sprawdza się na przykład w sosach, a także jako dodatek do koktajlu, czy owsianki. Możesz też na jej bazie przygotować smaczne desery. To dlatego, że pasta jest niezwykle uniwersalna.

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pastę sezamową tahini, by była łatwa, a przy okazji naprawdę smaczna, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. Pasta z sezamu to wspaniały i uniwersalny dodatek, który warto mieć w swojej kuchni. Zwykle sięgamy jednak po tę kupna ze sklepu. Jednak jej przygotowanie jest tak prosto, że warto to zrobić w domu. Wystarczy tylko dobrej jakości blender, który pozwoli Ci zmiksować całość na gładką masę. Przyda się taki o dobrych ostrzach, gdyż zmielenie dużej ilości ziarenek nie jest łatwe. Jeśli wolisz pastę gęstą z grudkami, możesz posłużyć się tylko nasionami sezamu. Jeśli zależy Ci natomiast na kremowej, nieco płynnej konsystencji musisz dodać do całości nieco płynu. Najlepiej skorzystać z oliwy lub oleju. Nie musi to jednak być olej sezamowy, możesz użyć dowolnego ulubionego. Tahini należy przechowywać w małym słoiczku dobrze zamknięte, w lodówce, gdyż jak wszystkie nasiona może łatwo ulegać zjełczeniu. Taka pasta starci wszystkie swoje właściwości. A ma ich naprawdę sporo. To doskonałe źródło wapnia i żelaza. Dodatkowo domowa pasta to prosta opcja na zwiększenie odżywczości każdego dania. W krajach Bliskiego Wschodu tahini robione jest z lekko podprażanych nasion sezamu. Też możesz to zrobić, jeśli zależy Ci na wyjątkowym smaku. Jeśli wolisz delikatniejsze smaki, użyj nieprażonych nasion sezamu. To dobra opcja również na posiłki dla maluchów. Zwłaszcza tych, które potrzebują nieco bardziej odżywczych dań.

Szacunkowy koszt przygotowania pasty sezamowej tahini

Koszt składników
12.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Sezam nasiona
200 g
5.00
Za 200.0 g
Liczba opakowań 1
5.00
Za 200 g
Olej rzepakowy
10 ml
opcjonalnie
7.00
Za 1000.0 ml
Liczba opakowań 1
0.07
Za 10 ml
Koszt składników
12.00
Jak oceniasz przepis na pastę sezamową tahini
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób