Ogórki z przyprawą do grila
- Ogórek (1000 g)
- Cebula (300 g)
- Sól - 1 łyżka (10 g)
- Ocet winny - 1 szklanka (250 ml)
Przepis na ogórki z przyprawą do grilla krok po kroku
Ogórki bardzo dokładnie umyj i pokrój w słupki.
Cebulę pokrój w talarki.
Ogórki wymieszaj z cebulą i zasyp solą.
Odstaw na 1-2 godziny.
Do garnka wlej wodę (1,5 szklanki) i ocet, dodaj przyprawy.
Wymieszaj i zagotuj.
Do słoików włóż ogórki z cebulą i zalej gorącą zalewą.
Słoiki szczelnie zakręć.
-
Ogórki małosolne
-
Ogórki kiszone
-
Ogórki konserwowe
-
Ogórki na zimę
-
Ogórki z curry
-
Ogórki z chili
-
Ogórki w musztardzie
-
Pikle z ogórków
-
Ogórki z kurkumą
-
Ogórki małosolne na sucho
-
Sałatka z ogórków do słoików
-
Ogórki z miodem
-
Zalewa na korniszony
-
Ogórki kwaszone
-
Ogórki kanapkowe w zalewie słodko-kwaśnej
-
Sok z kiszonych ogórków
-
Ogórki po kozacku
-
Ogórki z papryką
-
Przetwory z ogórków
Więcej informacji na temat ogórków z przyprawą do grilla
Ogórki z przyprawą do grilla to oryginalny pomysł na pyszne, ale niecodzienne przetwory na zimę. Aromatyczne, chrupiące, słodko-kwaśne pikle ze słoika mogą posłużyć jako dodatek do kanapek, sałatek, a także jako samodzielna przekąska, czy zagryzka. W zależności od indywidyalnych upodobań i preferencji smakowych i kulinarnych ogórki możemy przygotować z przyprawą klasyczną (dla osób lubiących łagodne, wyważone smaki) lub pikantną.
Sałatka z ogórków z dodatkiem przyprawy do grilla to idealne danie z kategorii przetworów, które najlepiej przygotować latem podczas trwającego sezonu na ogórki. Zamknięcie ich w słoikach w zalewie grillowej przedłuża ich trwałość, nadaje charakterystyczny wyrazisty smak i sprawia, że w chłodniejsze dni w każdej chwili możemy po nie sięgnąć i powspominać letnie sezony grillowe.
Przepis na ogórki konserwowe w przyprawie do grilla jest bardzo prosty, nie wymagający większych zdolności kulinarnych, ani długotwałej obróbki termicznej. Do przygotowania zalewy, w której marynowane będą ogórki w słoikach potrzebne są woda, ocet jabłkowy, przyprawa do grilla w ulubionej wersji, opcjonalnie nasiona gorczycy, świeże ząbki czosnku, natka pietruszki lub koperek ogrodowy.
Jak przygotować ogórki konserwowe z przyprawą do grilla? Świeże ogórki gruntowe należy najpierw dokładnie wyszorować i umyć pod bieżącą wodą pozbywając się wszystkich zanieczyszczeń, a następnie pokroić w plastry. Kolejnym krokiem jest zasypanie plastrów ogórków solą i odstawienie na mniej więcej 20-30 minut. W tym czasie do garnka należy wlać wodę, ocet i przyprawy, wymieszać i zagotować. Do przygotowanych, wyparzonych słoików następnie należy przełożyć opłukane z nadmiaru soli plastry ogórków, dodać ząbki czosnku, opcjonalnie natkę pietruszki lub koper i zalać gorącą zalewą. Po szczelnym zakręceniu słoików i ich zawekowaniu, ogórki konserwowe w zalewie z przyprawą do grilla są gotowe!
Jak widać przepis wcale nie jest skomplikowany, ani wymagający a danie jakie otrzymujemy w efekcie zadowoli niejedno podniebienie.
Alergeny w ogórkach z przyprawą do grilla
Lista alergenów dla ogórków z przyprawą do grilla przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- gorczyca
- przyprawa do mięs
Wartości odżywcze ogórków z przyprawą do grilla
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.