Przetwory z ogórków

przetwory z ogórków

Przetwory z ogórków - przepisy na przetwory do słoików, które przygotowane są na bazie ogórków. Podlegają one najczęściej fermentacji lub marynowania. Jest to najczęściej wybierany sposób na zaprawy na zimę. Zaprawy z ogórków przygotowuje się nie tylko z samych warzyw w najlepszych odmianach. Kluczową rolę odgrywa odpowiednia zalewa, którą przygotowuje się na bazie octu, soli, czy też przyprawy curry. W historii zaprawy z ogórków wykonywana była w drewnianych beczkach lub glinianych naczyniach.

Przetwory z ogórków - najlepsze przepisy na domowe przetwory do słoików

Chcąc zatrzymać lato, coraz częściej zajmujemy się robieniem różnych zapraw do słoików. W ten sposób możemy jesienią lub zimą, gdy nie mamy dostępu do świeżych warzyw z ogródka, po prostu wyjąć dowolne weki i się nimi rozsmakować. Jedną z najpopularniejszych zapraw są ogórki. Warto zatem zobaczyć, jak przygotować najlepsze przetwory z ogórków.

Ogórki kiszone

Mając na myśli różne przetwory z ogórków, które będą bardzo proste w przygotowaniu, a także najlepsze w smaku, na pewno wpadniemy na pomysł zrobienia ogórków kiszonych. Co ciekawe, nie jest to jakiś nowy sposób na zaprawy do słoików. Ponieważ takie kiszonki robiono już ponad 2 tys. lat temu. Takie ogórki zaprawiano szczególnie w Mezopotamii. Wtedy przetwory z ogórków robiono w bardzo dużych, drewnianych beczkach. Wiedziano, że proces kiszenia może przedłużyć żywotność niektórych warzyw.

Zastanawiając się nad tym, jak zrobić przetwory z ogórków na zasadzie ich kiszenia, będziemy potrzebowali następujące składniki:

  • 5 kg ogórków do kiszenia
  • 1 główka czosnku
  • 1-2 korzenie chrzanu (w zależności od ich wielkości)
  • Koper
  • Liście wiśni lub czarnej porzeczki, sprawdzą się również liście dębu
  • Sól kamienna
  • Cukier

Zanim przejdziemy do tego, jak zrobić przetwory z ogórków na zimę, trzeba dokładnie sprawdzić, jakie warzywa będą do tego celu najlepsze. Otóż koniecznie powinniśmy wybrać nieduże ogórki o prostym kształcie. Ważne jest to, aby nie miały zbyt rozbudowanego gniazda nasiennego. Inaczej w trakcie kiszenia zrobią się one puste i wypełnione sokiem.

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie ogórków poprzez ich dokładne umycie. Jeżeli chcemy przygotować weki na zimę w formie słoików, to wcześniej koniecznie należy je umyć oraz wyparzyć. Na dnie każdego słoika wykładamy liście wiśni, porzeczki lub dębu. Na jeden słoik dajemy 2-3 ząbki czosnku, w zależności od tego, jak bardzo mają one być wyraziste w smaku. Następnie do słoika wkładamy nieduży pęczek kopru oraz nieduży kawałek korzenia chrzanu.

Zaprawy z ogórków kiszonych na zimę będą udane, jeżeli przygotujemy zalewę w odpowiednich proporcjach. W tym celu będziemy musieli przyrządzić solankę w proporcji 70 g soli kamiennej na każdy litr wody. Jeżeli chcemy sprawić, aby nasze domowe ogórki kiszone wyróżniały się lekko słodkawym posmakiem, to do każdego litra wody dodajemy 1 dużą łyżkę cukru. Całość zagotowujemy, dokładnie mieszając, aż sól z cukrem dobrze się rozpuszczą. Następnie zalewę studzimy, po czym solanką uzupełniamy każdy słoik. Bardzo ważne jest to, aby wszystkie ogórki były dokładnie przykryte zalewą.

Słoiki dokładnie zakręcamy, a następnie odstawiamy je na kilka dni w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura pokojowa. Dopiero później dobrze jest przenieść je do spiżarni lub piwnicy, w której panuje niższa temperatura. Jeżeli decydujemy się na to, aby zrobić przetwory z ogórków w kamionce lub plastikowej butelce, to koniecznie musimy pamiętać o obciążeniu warzyw, aby nie wypływały ponad powierzchnię zalewy. Wtedy najlepiej zrobić to przy pomocy talerzyka oraz sporej wielkości kamienia.

Pomysł na ogórki konserwowe

Wiedząc już, jak zrobić przetwory z ogórków na bazie kiszonki, warto poznać inny popularny pomysł na domowe zaprawy. Do nich zaliczają się oczywiście ogórki konserwowe. Składniki, które potrzebujemy do ich wykonania, są bardzo zbliżone do tych, które potrzebujemy do ogórków kiszonych. Jednak oprócz samych ogórków, chrzanu, kopru oraz czosnku, będziemy musieli przygotować zalewę na bazie wody i octu 10%.

Zalewę przyrządzamy w proporcji 1 litra wody na ¾ szklanki octu 10%. Taką zalewę wlewamy do słoików wypełnionych ogórkami, czosnkiem i chrzanem. Do smaku dodajemy 1,5 łyżeczki soli oraz 1 łyżeczkę cukru. Po przykryciu ogórków zalewą szczelnie zamykamy domowe weki, które następnie pasteryzujemy przez ok. 10 minut. Do przygotowania takich zapraw na zimę najlepiej wybrać małe ogórki, dzięki czemu utrzymamy ich odpowiednią chrupkość.

Jak przygotować proste ogórki słodko-kwaśne do słoików?

Zaprawy z ogórków mogą przybierać różne smaki w zależności od tego, jaką zalewę wykorzystamy, a także, jakie dodamy do słoików przyprawy. Ciekawy pomysł na weki, to ogórki słodko-kwaśne. Będą one wyróżniać się nieco orientalnym smakiem, dzięki czemu idealnie będą pasować do azjatyckich potraw. Do przygotowania takiej zaprawy z ogórków do słoików będziemy potrzebować następujących składników:

  • 3 kg ogórków o małej wielkości
  • 1 kg cukru
  • 2 litry octu 6%
  • Sól
  • Laski cynamonu
  • Pieprz ziarnisty
  • Ziarna ziela angielskiego
  • Goździki

Jak zrobić przetwory z ogórków na zimę w słodko-kwaśnej odsłonie? Oczywiście takie weki przygotowujemy ze świeżych ogórków, które najpierw należy dokładnie umyć, obrać ze skórki, a następnie posolić. Tak posolone ogórki odstawiamy najlepiej na noc. Po tym czasie odlewamy wodę, a same warzywa osuszamy przy pomocy papierowego ręcznika. Takie przetwory z ogórków będą najlepsze, jeżeli je wcześniej zalejemy zagotowanym octem. Do tego celu będziemy potrzebować aż 4 szklanek octu. Tak przygotowane ogórki odstawiamy pod przykryciem na 48 godzin. Po tym czasie odlewamy cały ocet z ogórków.

Całą czynność powtarzamy i odstawiamy ogórki we wcześniej odlanej zaprawie octowej przez kolejne 48 godzin. Jest to bardzo proste, choć dość czasochłonne zadanie. Po tym czasie przygotowujemy zalewę, którą będziemy wlewać już do słoików. W tym celu 4 szklanki octu zagotowujemy z 1 kg cukru. Weki ze świeżych ogórków przyprawiamy po kilka ziaren ziela angielskiego, pieprzu, goździków oraz po kawałku cynamonu. Następnie całość zalewamy octowym syropem i każdy słoik pasteryzujemy przez ok. 10 minut.

Pomysł na sałatkę obiadową pikantną

Do tej pory widzieliśmy, jak zrobić przetwory z ogórków bez żadnych dodatków. Okazuje się jednak, że bez problemu przyrządzimy również zaprawy z ogórków z innymi warzywami. Tutaj doskonale sprawdzi się pomysł na sałatkę szwedzką ze świeżych ogórków, pomidorów, kalafiora oraz czerwonej kapusty.

Do przyrządzenia tej zaprawy z ogórków będziemy potrzebować ok. 1,5 kg ogórków, tyle samo zielonych pomidorów, 1 dużego kalafiora oraz 1 główkę czerwonej kapusty. Oprócz tego będziemy potrzebować również ok. 1 kilograma cebuli. Te proste, domowe przetwory ze świeżych ogórków doskonale będą smakować do większości dań z tradycyjnej kuchni. Aby dowiedzieć się, jak zrobić przetwory z ogórków tego typu na zimę, wcześniej musimy przygotować odpowiednio wszystkie warzywa.

Ogórki kroimy na drobne plasterki, kapustę czerwoną szatkujemy, a kalafiora dzielimy na mniejsze części. Cebulę należy pokroić w piórka. Wszystkie warzywa ze sobą dokładnie mieszamy, a następnie posypujemy solą. Zostawiamy je na cały dzień i noc, po czym dokładnie odciskamy z powstałego soku. Warzywa przekładamy do dużego garnka, a następnie dodajemy do nich zalewę przygotowaną z 0,5 l wody, wymieszanej z 0,5 l octu 10%. Do zalewy dodajemy liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, pieprz ziarnisty, a także odrobinę cukru. Całość gotujemy przez ok. 10 minut. Po tym czasie przetwory domowe ze świeżych ogórków przekładamy do słoików. Po dokładnym zakręceniu, słoiki pasteryzujemy przez ok. 15 minut.

Jak wybrać pomysł na najlepsze i proste zaprawy ze świeżych ogórków

Wiemy doskonale, że domowe zaprawy ze świeżych ogórków są bardzo proste w wykonaniu. Jak jednak wybrać te najlepsze, jeżeli nie mamy miejsca na przechowywanie tak wielu słoików? Rozwiązaniem może być na przykład zmniejszenie proporcji w każdym przepisie, tak aby móc urozmaicić swoje zimowe weki. Innym sposobem na dokonanie wyboru jest zastanowienie się nad tym, które zaprawy najbardziej lubimy my sami, a także pozostali domownicy.

Możemy wtedy z powodzeniem zdecydować się na jeden lub maksymalnie dwa typy przetworów. Ponadto zawsze możemy eksperymentować, próbując nowych przepisów, tak aby zyskać kilka nowych słoików. Warto poświęcić swój czas i zaangażowanie na przygotowanie weków z ogórków. Jest to inwestycja nie tylko w zachowanie wyjątkowych witamin i innych składników odżywczych na sezon zimowy. Ponadto każdy z nas doskonale zna zdrowotną moc kiszonek. Ale również ułatwi to nam komponowanie urozmaiconych warzyw, nie martwiąc się o przygotowanie czasochłonnych surówek do obiadu.

Przetwory z ogórków, jako domowe sposoby na zachowanie warzyw na zimę. Zobacz, jak zrobić przetwory z ogórków, a także, jakie weki są proste w wykonaniu i najlepsze w smaku.

Przetwory z ogórków - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto