Mazurek cytrynowy
- Mąka pszenna typ 500 (200 g)
- Masło (100 g)
- Cukier - 300 g do bezy, 30 g do ciasta i 50 g do kremu (380 g)
- Jajko (1 szt.)
- Białko jajka (3 szt.)
- Cytryna - 3 sztuki (400 g)
- Mascarpone (500 g)
Przepis na mazurek cytrynowy krok po kroku
Masło posiekaj z mąką.
Dodaj 1 żółtko i cukier i szybko zagnieć ciasto.
Schowaj ciasto na godzinę do lodówki.
Ciasto rozwałkuj i wyłóż do blachy posmarowane masłem lub oliwą. Nakłuj ciasto widelcem.
Rozgrzej piekarnik do180 C i piecz ciasto przez około 25-30 minut
Cytryny umyj, zetrzyj z ich żółtą część skórki i wyciśnij sok.
Mascarpone zmiksuj z 50 g cukru i sokiem oraz skórką z cytryny.
W garnku 300 g cukru zagotuj z 60 ml wody. Gotować aż z syropu będą robiły się nitki (po nabraniu syropu na łyżkę z ostatniej skapującej kropli powinien zrobić się włos/nitka).
Białka w tym czasie ubić na sztywną piane.
Gotowy syrop dodaj do białek, cały czas miksując. Miksuj około 8-10 minut, aż masa zacznie stygnąć.
Na upieczone ciasto wyłóż masę cytrynową a na nią bezę - możesz rozsmarować ją łyżką lub wyciskać przez rękaw cukierniczy.
Na koniec opcjonalnie możesz opalić bezę palnikiem.
-
Mazurek wielkanocny
-
Mazurek czekoladowy
-
Mazurek kajmakowy
-
Mazurek ciasto
-
Mazurek tradycyjny
-
Mazurek orzechowy
-
Mazurek pomarańczowy
-
Mazurek z kajmakiem
-
Mazurek chałwowy
-
Mazurek bezglutenowy
-
Mazurek bez pieczenia
-
Mazurek różany
-
Mazurek makowy
-
Mazurek pistacjowy
-
Mazurek czekoladowy z bakaliami
-
Masa do mazurka
-
Mazurek wegański
-
Mazurek z mlekiem w proszku
-
Mazurek
Więcej informacji na temat mazurka cytrynowego
Mazurek zwykle kojarzy nam się ze słodkim kremem czekoladowym lub toffi. Ten mazurek ma natomiast kwaskowaty krem cytrynowy, z mascarpone i odrobiną białej czekolady. Masa cytrynowa do mazurka przykryta jest bezą włoską. Ten rodzaj bezy nie wymaga już pieczenia, możesz tylko opcjonalnie przypalić ją palnikiem, żeby się zarumieniła. Dzięki kwaskowatemu smaku kremu oraz słodkiej bezie cały wielkanocny mazurek cytrynowy jest idealnie zbilansowany między smakiem słodkim a kwaśnym. Przepis na mazurek cytrynowy składa się tradycyjnie z ciasta kruchego, które robi się z mąki, masła, jajek i cukru. W mazurkach zazwyczaj pieczemy sam spód, bez kremu, dlatego musimy zapobiec jego rośnięciu. Mazurki nie są też głębokie, dlatego, gdy ciasto zbytnio urośnie, nie będzie miejsca na krem. Żeby tego uniknąć, warto kupić zwykłe suche nasiona roślin strączkowych, obojętne jakich — ja używam akurat białej fasoli. Po wyłożeniu formy ciastem i nakłuciu go widelcem układamy papier do pieczenia i wysypujemy nasze suche nasiona. Dzięki temu ciasto będzie obciążone i nie będzie w stanie rosnąć. Po przestudzeniu nasiona posypujemy do słoiczka lub pojemniczka, aby następnym razem nie kupować nowych, ponieważ te nasiona możesz wykorzystywać wielokrotnie przy pieczeniu mazurków i różnych tart. Krem natomiast jest banalnie prosty Zaczynamy od starcia skórki z cytryny i wyciśnięcia z nich soku. Serek mascarpone miksujemy z sokiem i skórką z cytryny. Następnie rozpuszczamy białą czekoladę, najlepiej w kąpieli wodnej. Potem miksujemy znowu mascarpone z białą czekoladą. Odpowiada ona za słodycz kremu, ponieważ nie ma do niego dodanego cukru. Jak widzisz, jest to prosty przepis na pyszny krem cytrynowy. Ostatni etap to beza. Jest to beza z syropem cukrowym. Cukier musimy rozpuścić w wodzie i gotować do momentu, aż z syropu będą się robiły niteczki. W międzyczasie trzeba ubić białka na sztywną pianę. Do piany dodajemy gorący syrop i cały czas miksujemy. Zajmuję to dłuższą chwilę, ponieważ trzeba dobrze połączyć syrop z białkami, żeby nie mieć samego syrop na dnie. Najlepiej miksować do momentu, aż beza będzie chłodniejsza, czyli syrop będzie zastygał. Taki mazurek z bezą nie tylko smakuje niesamowicie, ale też pięknie wygląda.
Alergeny w mazurku cytrynowym
Lista alergenów dla mazurka cytrynowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- mascarpone
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze mazurka cytrynowego
Żeby obniżyć indeks glikemiczny ciasta użyj mąki pełnoziarnistej oraz słodzika.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
-
mąka pszenna,
masło,
cukier,
jajka,
jajka,
cytryna,
mascarpone,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.