Marchewka na słodko
- Marchewka (1000 g)
- Cukier - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
- Masło - pół kostki (100 g)
Przepis na marchewkę na słodko krok po kroku
Marchew obierz, umyj i pokrój w kostkę.
Następnie przełóż ją do garnka, zalej wodą (tak aby marchew całkowicie była przykryta) i dodaj szczyptę soli.
Kawałki marchewki ugotuj do miękkości.
Po ugotowaniu marchew przecedź na sicie.
Do jeszcze ciepłej marchwi dodaj masło oraz cukier i delikatnie wymieszaj.
Gotową marchewkę na słodko podawaj na ciepło.
- Sałatka gyros
- Sałatka jarzynowa
- Sałatka z tuńczykiem
- Sałatka z winogronem i kurczakiem
- Sałatka z kurczakiem
- Sałatka cezar
- Sałatka z makaronem
- Sałatka z zupek chińskich
- Sałatka na grilla
- Sałatka z burakiem
- Sałatka z porem
- Sałatka z cukinii
- Sałatka z brokułem
- Sałatki z makaronem ryżowym
- Sałatka ziemniaczana
- Sałatka z selera naciowego
- Sałatka warzywna
- Sałatka z rukoli
- Sałatki
Więcej informacji na temat marchewki na słodko
Marchewka na słodko świetnie sprawdzi się jako surówka do obiadu dla dzieci i dorosłych. Gotowana marchew doskonale pasuje do udka pieczonego podanego z gotowanymi ziemniakami. Sprawdzony przepis na marchewkę na słodko jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania surówki potrzebne będą następujące produkty: marchew, cukier, masło oraz sól.
A jak zrobić marchewkę na słodko? Marchew obierz, umyj i pokrój w kostkę. Następnie przełóż ją do garnka, zalej wodą (tak aby marchew całkowicie była przykryta) i dodaj szczyptę soli. Kawałki marchewki ugotuj do miękkości. Po ugotowaniu marchew przecedź na sicie. Do jeszcze ciepłej marchwi dodaj masło oraz cukier i delikatnie wymieszaj. Gotową marchewkę na słodko podawaj na ciepło.
Marchew jest produktem niskokalorycznym, dlatego będzie idealnym wyborem w diecie redukcyjnej. W marchwi znajdziemy wiele cennych składników odżywczych, zaliczymy do nich: antyoksydanty, błonnik, wapń, żelazo, potas, magnez, mangan, miedź, cynk, witaminę E, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Marchewki swój kolor zawdzięczają karotenoidom, które są nierozpuszczalne w wodzie i wykazują działanie antyoksydacyjne. Dzięki zawartości związków takich jak witamina C i E oraz flawonoidów, które zaliczane są do silnych przeciwutleniaczy, zmniejsza się produkcja wolnych rodników - wpływa to na opóźnienie procesów starzenia się organizmu oraz zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Dodatkowo witamina C i beta-karoten przyczyniają się do obniżenia cholesterolu LDL, a co za tym idzie, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
Podsumowując wiesz już, jak ugotować marchew na słodko. Po delikatnej modyfikacji przepisu wyjdzie doskonała marchew zasmażana, warto poddusić ją z dodatkiem masła na patelni. Marchew na słodko świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu. Pyszna marchew gotowana jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty niezbędne do wykonania dania dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w marchewce na słodko
Lista alergenów dla marchewki na słodko przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze marchewki na słodko
Marchewka na słodko to doskonała propozycja na pyszny dodatek do obiadu. Marchew stanowi doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć ją do jadłospisu.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.