Lukier królewski
- Białko jajka (10 szt.)
- Cukier puder - 1,5 szklanki (300 g)
- Sok z limonki - 5 łyżek stołowych (50 ml)
Przepis na lukier królewski krok po kroku
W misce umieść białka jaj i zacznij ubijać.
Dodaj cukier puder oraz sok z limonki i ubij do powstania gładkiej masy.
Dodaj do lukru aromat waniliowy i wymieszaj dokładnie.
Więcej informacji na temat lukieru królewskiego
Lukier królewski to wspaniały pomysł na łatwy lukier do dekoracji ciast i pierników. Lukier przygotowuje się na bazie białka jaj i cukru. Można go dowolnie aromatyzować i barwić za pomocą barwników spożywczych. Przepis na lukier jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia lukru potrzebne Ci będą następujące składniki spożywcze: białko jaj, cukier puder, sok z limonki, aromat waniliowy.
Jak zrobić lukier królewski? W misce umieść białka jaj i zacznij ubijać. Dodaj cukier puder oraz sok z limonki i ubij do powstania gładkiej masy. Dodaj do lukru aromat waniliowy i wymieszaj dokładnie. Lukier najłatwiej nakładać na wypieki za pomocą rękawa cukierniczego.
Jajka zawarte w przepisie są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają mikroelementy takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Białko ma bardzo ważny wpływ na nasz organizm. Białko jest składnikiem wielu enzymów w naszym organizmie, bierze udział w szeregach reakcji odpowiadających za metabolizm. Jest także potrzebne do budowy komórek naszego ciała. Dlatego powinniśmy dbać o prawidłową podaż tego makroskładnika. Staraj się wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu. Limonka jest owocem cytrusowym pochodzącym prawdopodobnie z Azji. Limonka zawiera spore ilości bioflawonoidów, które chronią nas przed działaniem wolnych rodników. Sok z limonki wspomaga działanie układu pokarmowego poprzez wpływ na rozrzedzenie żółci produkowanej przez woreczek żółciowy, żółć emulguje tłuszcze zawarte w pożywieniu i pomaga je trawić.
Podsumowując szybki to zrobienia lukier to najlepszy sposób na polewę do ciasta lub do pierników. Prosty przepis można dowolnie modyfikować, dodają różne aromaty i kolorowe barwniki. Lukier można przechowywać w lodówce przez kilka godzin po przygotowaniu.
Alergeny w lukierze królewskim
Lista alergenów dla lukieru królewskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze lukieru królewskiego
Lukier królewski to dodatek do ciastek zawierający dużą ilość cukru. Lukier jest dość kaloryczny i ma bardzo wysoki indeks glikemiczny. Lukru nie powinny spożywać osoby chorujące na cukrzycę oraz z podwyższonym poziomem cholesterolu.
Energia i białka
(325g)
Węglowodany
(325g)
Tłuszcze
(325g)
Witaminy
(325g)
Składniki mineralne
(325g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.