Lukanka
- Mięso mielone wieprzowe - 1 opakowanie (400 g)
- Mięso mielone wołowe - 1 opakowanie (400 g)
- Mięso mielone cielęce - 1 opakowanie (400 g)
- Jelito wieprzowe (40 g)
Przepis na lukanka krok po kroku
Mięso umieść w misce, dodaj sól i pieprz oraz resztę przypraw i wymieszaj.
Wlej 150 ml wody i wymieszaj delikatnie.
Odstaw na dobę, aż mięso wchłonie wodę i przyprawy.
Namocz jelita i faszeruj je mięsem.
Możesz użyć do tego maszynki i specjalnej końcówki do nadziewania kiełbasy.
Kiełbasę należy powiesić w chłodnym suchym miejscu na około 30 dni.
Po tym czasie można ją przechowywać w lodówce.
Więcej informacji na temat lukanka
Lukanka to tradycyjna bułgarska wędlina przygotowywana z różnego rodzaju mięsa. Surowa dojrzewająca kiełbasa suszona jest przez prawie 100 dni. Aby przygotować kiełbasę w domu należy mieć odpowiednie do jej przechowywania warunki. Najlepiej chłodną, lecz niewilgotną piwnicę. Przepis na kiełbasę jest dość prosty, dlatego nie musisz mieć bardzo dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia kiełbasy będą Ci potrzebne następujące produkty spożywcze: mięso mielone wołowe, mięso mielone wieprzowe i mięso mielone cielęce lub baranie, czosnek, ziele angielskie, sól, pieprz, kumin, cynamon, papryka ostra, papryka wędzona, jelito wieprzowe.
Jak zrobić kiełbasę lukanka? Mięso umieść w misce, dodaj sól i pieprz oraz przeciśnięty przez praskę czosnek, ziele angielskie mielone, kumin, cynamon, paprykę ostrą i wędzoną, wymieszaj. Wlej wodę i wymieszaj delikatnie. Odstaw na dobę, aż mięso wchłonie wodę i przyprawy. Namocz jelita i faszeruj je mięsem. Możesz użyć do tego maszynki i specjalnej końcówki do nadziewania kiełbasy. Kiełbasę należy powiesić w chłodnym suchym miejscu na około 30 dni. Po tym czasie można ją przechowywać w lodówce.
Mięso wieprzowe jest przed wszystkim bardzo dobrym źródłem białka zwierzęcego. Białko jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest substratem do produkcji hormonów oraz enzymów trawiennych. Wieprzowina jest dobrym źródłem witamin z grupy B oraz witaminy E. Zawiera także spore ilości potasu, sodu oraz żelaza. Mięso wołowe bogate jest w witaminy z grupy B oraz żelazo. Witamina B jest odpowiedzialna za przemiany energii w naszym organizmie. Mięso wołowe dzięki wysokiej zawartości żelaza polecane jest osobom chorującym na anemię. Mięso do przygotowania kiełbasy najlepiej zmielić samodzielnie, powinno być ono dość tłuste, aby kiełbasa miała odpowiednią konsystencję. Suszona kiełbasa jest zdrowa, powinna być jednak przygotowana z pewnego mięsa, przebadanego na zawartość pasożytów.
Podsumowując lukanka to doskonała kiełbasa nadająca się na kanapki lub jako dodatek do jajecznicy czy leczo. Tradycyjną kiełbasę możesz kupić podróżując po Bułgarii. Tak przygotowana w domu będzie równie smaczna, lecz ciężko dobrać odpowiednią mieszankę przypraw odpowiadającą tradycyjnej bułgarskiej kiełbasie.
Alergeny w lukanka
Lista alergenów dla lukanka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na lukanka
Wartości odżywcze lukanka
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.