Przepis na kurczak w sosie śmietanowym krok po kroku

Składniki dla 6 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz, papryka słodka, kumin, papryka ostra, czosnek, czubryca czerwona
To będzie niezbędne
piekarnik, naczynie żaroodporne

Wlej olej do miski i dodaj do niego sól, pieprz, paprykę ostrą i słodką, przeciśnięty przez praskę czosnek, kumin, wymieszaj.

Natrzyj kurczaka marynatą i odstaw na 60 minut.

Kurczaka umieść w naczyniu żaroodpornym.

Piecz w nagrzanym do 180 st. C przez 90 minut.

Wlej śmietanę do naczynia i zapiecz jeszcze przez 10-15 minut.

Kurczaka podziel na porcje i podawaj z sosem.

Kurczak w sosie śmietanowym podany na patelni.
Kurczak w sosie śmietanowym
Koszt przygotowania dania
22.20 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
545 kcal
Liczba alergenów w daniu
dane niepełne
31

Kurczak w sosie śmietanowym - cechy przepisu

Rodzaj dania:
Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy

Więcej o kurczaku w sosie śmietanowym

Kurczak w sosie śmietanowym to bardzo dobry pomysł na pyszny obiad dla całej rodziny. Kurczak pieczony w całości jest bardzo soczysty i można go przygotować dzień wcześniej a dniu podania tylko upiec. Przepis na kurczaka w sosie śmietanowym jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia kurczaka potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: kurczak, czosnek, śmietana kremówka, papryka słodka, papryka ostra, czubryca czerwona, kumin, sól, pieprz ziołowy.

Jak zrobić kurczaka w sosie śmietanowym? Wlej olej do miski i dodaj do niego sól, pieprz, paprykę ostrą i słodką, przeciśnięty przez praskę czosnek, kumin, wymieszaj. Natrzyj kurczaka marynatą i odstaw na 60 minut. Kurczaka umieść w naczyniu żaroodpornym. Piecz w nagrzanym do 180 stopni przez 90 minut. Wlej śmietanę do naczynia i zapiecz jeszcze przez 10-15 minut. Kurczaka podziel na porcje i podawaj z sosem.

Mięso z kurczaka jest źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka zwierzęcego. Białko ma bardzo ważny wpływ na nasz organizm. Jest także składnikiem wielu enzymów w naszym organizmie oraz substratem do powstawania hormonów białkowych takich jak insulina czy prolaktyna. Insulina odpowiada między innymi za transport glukozy do naszych tkanek. Bez niej nie jesteśmy w stanie wytwarzać energii potrzebnej do życia. Białko jest także potrzebne do budowy komórek naszego ciała, dlatego powinniśmy dbać o prawidłową podaż tego makroskładnika.

Podsumowując pyszny kurczak w sosie świetnie sprawdzi się na obiad. Można go podać także na święta lub podczas imprezy ze znajomymi. Prosty przepis świetnie sprawdza się także na bardziej uroczyste kolacje. Kurczaka najlepiej zamarynować dzień wcześniej, będzie on bardziej aromatyczny. Kurczak w sosie jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez około 2 dni. Ciekawym sposobem podania kurczaka jest oddzielenie całego mięsa od kości i wymieszanie z sosem, dzięki temu kurczak jest jeszcze bardziej soczysty.

Wartości odżywcze kurczaka w sosie śmietanowym

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(230g)
Energia (kalorie)
237.00 kcal
545.10 kcal
Białko
14.62 g
33.62 g

Węglowodany w kurczaku w sosie śmietanowym

Na 100g
Na porcję
(230g)
Węglowodany
0.45 g
1.03 g
Węglowodany przyswajalne
0.45 g
1.03 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
0.00 g
0.00 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(230g)
Tłuszcz
19.11 g
43.95 g
Tłuszcze nasycone
8.40 g
19.32 g
Tłuszcze nienasycone
10.71 g
24.63 g

Składniki mineralne w przepisie na kurczak w sosie śmietanowym

Na 100g
Na porcję
(230g)
Sód
68.73 mg
158.08 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny kurczaka w sosie śmietanowym 31
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w kurczaku w sosie śmietanowym

Lista alergenów dla kurczaka w sosie śmietanowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • Śmietanka kremowa 30%

W przepisie na kurczak w sosie śmietanowym nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:

  • czubryca czerwona
Dane na temat potencjalnych alergenów w tych składnikach musisz wyszukać samodzielnie.

Cena przygotowania kurczaka w sosie śmietanowym

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Kurczak cały
1800 g
17.00
Za 1800,0 g
Liczba opakowań 1
17.00
Za 1800 g
Olej rzepakowy
100 ml
10 łyżek stołowych
7.00
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
0.70
Za 100 ml
Śmietanka kremowa 30%
300 g
3.00
Za 200,0 g
Liczba opakowań 2
4.50
Za 300 g
Koszt składników
30.00
Jak oceniasz przepis na kurczak w sosie śmietanowym
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 0,0% osób