Kompot z suszu wigilijny
- Śliwki suszone (125 g)
- Jabłka suszone (125 g)
- Gruszki suszone (125 g)
- Morele suszone (125 g)
- Cukier - 5 płaskich łyżek stołowych (50 g)
Przepis na kompot z suszu wigilijny krok po kroku
Owoce suszone pokrój na mniejsze kawałki, włóż do dużego garnka i zalej je 4 litrami zimnej wody.
Garnek z owocami pozostaw na 30 minut, aby owoce namoczyły się.
Do garnka dodaj laskę cynamonu, kilka goździków oraz jeden anyż.
Całość zagotuj na małym ogniu i gotuj przez 10 minut, aż owoce zmiękną.
Kompot dopraw do smaku cukrem i dokładnie wymieszaj.
Ugotowany kompot zdejmij z palnika i pozostaw na około 3 godziny.
Po tym czasie kompot przelej do dzbanków i podawaj.
Więcej informacji na temat kompotu z suszu wigilijnego
Kompot z suszu wigilijny to tradycyjny kompot przygotowywany na Boże Narodzenie. Najlepszy kompot warto przygotować wcześniej, aby maki owoców i przypraw dobrze przeniknęły do wody. Prosty przepis na kompot z suszonych owoców nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania kompotu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: śliwki suszone, jabłka suszone, gruszki suszone, morele suszone, cukier, goździki całe, cynamon cały oraz anyż. Kompot możesz przygotować również z owoców wędzonych, jednak ma on dość specyficzny smak.
A jak zrobić kompot z suszu wigilijny? Owoce suszone pokrój na mniejsze kawałki, włóż do dużego garnka i zalej je 4 litrami zimnej wody. Garnek z owocami pozostaw na 30 minut, aby owoce namoczyły się. Do garnka dodaj laskę cynamonu, kilka goździków oraz jeden anyż. Całość zagotuj na małym ogniu i gotuj przez 10 minut, aż owoce zmiękną. Kompot dopraw do smaku cukrem i dokładnie wymieszaj. Ugotowany kompot zdejmij z palnika i pozostaw na około 3 godziny. Po tym czasie kompot przelej do dzbanków i podawaj.
Śliwki stanowią doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiedniej ilości korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Owoce te są źródłem witaminy C, witaminy A, witaminy E oraz niektórych witaminy z grupy B. Dodatkowo znajdziemy w nich sporo składników mineralnych, do których możemy zaliczyć potas, żelazo, magnez, wapń oraz fosfor. Śliwki posiadają również polifenole, którym zawdzięczają swój fioletowy kolor - związki te zaliczane są do antyoksydantów, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.
Podsumowując łatwy w przygotowany kompot z suszonych owoców to doskonały dodatek do kolacji wigilijnej. Kompot jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu, jednak warto odstawić go na kilka godzin, aby smaki przegryzły się. Produkty spożywcze niezbędne do wykonania kompotu dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach. Przepis na kompot jest bardzo prosty.
Alergeny w kompocie z suszu wigilijnym
Lista alergenów dla kompotu z suszu wigilijnego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- morele suszone
Wartości odżywcze kompotu z suszu wigilijnego
Wigilijny kompot z suszu to doskonała propozycja na smaczny dodatek do wigilijnej kolacji. Przyprawy wykorzystane do przygotowania kompotu stanowią doskonałe uzupełnienie smaku kompotu.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.