Kluski z dyni
- Puree z dyni (400 g)
- Ziemniaki późne (400 g)
- Mąka pszenna typ 500 (150 g)
- Jajko (2 szt.)
Przepis na kluski z dyni krok po kroku
Ziemniaki obierz, pokrój w kawałki i gotuj do miękkości.
Ziemniaki ostudź i przeciśnij przez praskę.
W misce wymieszaj ziemniaki, puree z dyni, sól, tymianek, jajka i mąkę.
Ciasto zagnieć w rękach na gładką masę i podziel je na mniejsze kawałki. Następnie zroluj każdy kawałek, rozpłaszcz i wykrój nożem małe kluski.
W dużym garnku zagotuj wodę i wrzucaj kluski małymi partiami.
Gotuj je 3 minuty od wypłynięcia.
-
Kluski śląskie
-
Kluski leniwe
-
Kluski lane
-
Kluski na parze
-
Kluski kładzione
-
Szare kluski
-
Kluseczki ziemniaczane
-
Dango
-
Kluski z makiem
-
Kluski lane na mleku
-
Kluski leniwe z serem
-
Kluski z serem
-
Kartacze z mięsem
-
Kluski leniwe z ziemniaków
-
Kluseczki francuskie
-
Szpecle
-
Kluski łyżką kładzione
-
Kopytka leniwe
-
Kluski i kluseczki
Więcej informacji na temat kluskek z dyni
Kluski z dyni to doskonała opcja na smaczny i szybki obiad. Są niezwykle proste i stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych klusek na bazie ziemniaków.
Przepis na kluski z dyni to doskonały pomysł na obiad. Robi się je z dyni i ziemniaków. Jeżeli przygotowujesz te kopytka na słono, to możesz dodać świeżo zmielony pieprz do zagniatanego ciasta. Wegańskie kopytka z dyni otrzymasz, jeśli zrezygnujesz z dodania jajka. Możesz też pokusić się na fit kopytka bez ziemniaków. Kopytka doskonale smakują też z dodatkiem parmezanu. Możesz wzbogacić je również w twaróg, zwłaszcza jeśli zależy Ci na opcji o niższym indeksie glikemicznym. Kopytka można zjadać ugotowane lub podsmażone na patelni. Wystarczy tylko odrobina oliwy z oliwek.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kluski z dyni, by były pyszne i dobre również dla początkujących kucharzy, to ten sprawdzony przepis będzie idealnym wyborem. Ten prosty przepis będzie idealny dla wszystkich miłośników tradycyjnych klusek, które szukają ciekawej alternatywy. Powstają z niego najlepsze kopytka z dyni, które możesz zaserwować równie z dodatkiem sosu, ale również jogurtu. Dynia to warzywo niezwykle zdrowe, dlatego warto włączyć je do swojego codziennego menu, na co ten przepis zdecydowanie to ułatwia. Przede wszystkim jest warzywem niskokalorycznym i lekkostrawnym, jej miąższ ma wartość energetyczną około 30 kcal/100 g. Dynia wpływa m.in. na obniżenie za wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, przez co wykazuje działanie kardioprotekcyjne. Dzięki obecności błonnika pokarmowego zapobiega zaparciom, a także obniża stężenie cholesterolu całkowitego we krwi. Ponadto dynia ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Zbawiennie wpływa na pracę jelit i pobudza procesy trawienne. Wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry oraz błon śluzowych. Wspiera również prawidłowe funkcjonowanie systemu immunologicznego, który jest niezbędny dla zachowania zdrowia całego organizmu. Jest też źródłem beta-karotenu, który jest potężnym antyoksydantem.
Alergeny w kluskach z dyni
Lista alergenów dla kluskek z dyni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze kluskek z dyni
To opcja zdrowa, jednak ma dość wysoki indeks glikemiczny.
Energia i białka
(263g)
Węglowodany
(263g)
Tłuszcze
(263g)
Witaminy
(263g)
Składniki mineralne
(263g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.