Kasztany jadalne
- Kasztany jadalne - 5 garści (500 g)
Przepis na kasztany jadalne krok po kroku
Kasztany umyj ciepłą wodą i osusz je przy pomocy ręcznika papierowego.
Skórkę kasztanów natnij nożem po wypukłej stronie i umieść w garnku nacięciem ku dołowi.
Zawartość garnka zalej wrzątkiem i gotuj przez około 15 minut na średnim ogniu.
Następnie kasztany przecedź i ułóż na blachę nacięciem do góry.
Kasztany piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 20 minut.
Następnie kasztany wyciągnij, pozostaw do ostygnięcia i obierz ze skórki.
Kasztany podawaj jako przekąskę.
Więcej informacji na temat kasztanów jadalnych
Kasztany jadalne to tradycyjne danie wywodzące się z kuchni portugalskiej. Pieczone kasztany to doskonały pomysł na smaczną przekąskę, którą możesz przygotować w domu. Smaczne kasztany najlepiej smakują na ciepło. Przepis na kasztany jadalne jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przepisu niezbędne będą tylko specjalne kasztany jadalne. Cena za kasztany jadalne jest dość wysoka i nie są one spotykane w większości marketów.
Jak zrobić kasztany jadalne? Kasztany umyj ciepłą wodą i osusz je przy pomocy ręcznika papierowego. Skórkę kasztanów natnij nożem po wypukłej stronie i umieść w garnku nacięciem ku dołowi. Zawartość garnka zalej wrzątkiem i gotuj przez około 15 minut na średnim ogniu. Następnie kasztany przecedź i ułóż na blachę nacięciem do góry. Kasztany piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 20 minut. Następnie kasztany wyciągnij, pozostaw do ostygnięcia i obierz ze skórki. Kasztany podawaj jako przekąskę.
Kasztany jadalne to doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych oraz witamin, które spożywane w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. W kasztanach znajdziemy sporej ilości witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego. Dodatkowo kasztany są bogate w błonnik, który usprawnia pracę jelit i wspomaga ich perystaltykę. Kasztany jadalne wykorzystywane są również do przygotowania mąki, która nie zawiera glutenu i tym samym może być wykorzystywana w diecie bezglutenowej.
Podsumowując wiesz już jak przyrządzić pyszne kasztany pieczone w piekarniku. Kasztany są dobre na ciepło, dlatego warto je podawać bezpośrednio po obraniu. Najlepsze kasztany jadalne świetnie sprawdzą się jako smaczna i pełnowartościowa przekąska, którą możesz podać podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Dodatkowo kasztany jadalne świetnie zastąpią popcorn podczas wieczoru filmowego. Kasztan jadalny stanowią dobre źródło wielu cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Alergeny w kasztanach jadalnych
Lista alergenów dla kasztanów jadalnych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kasztany jadalne
Wartości odżywcze kasztanów jadalnych
Kasztany jadalne to doskonała propozycja na smaczną przekąskę. Kasztany bogate są w wiele składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.