Karmelizowana gruszka
- Gruszka - 4 średnie sztuki (700 g)
- Cukier (200 g)
- Wino czerwone półwytrawne - 3 szklanki (750 g)
- Żelatyna - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
Przepis na karmelizowaną gruszkę krok po kroku
Gruszki obierz ze skórki.
Umieść gruszki w garnku.
Wsyp cukier i wlej wino.
Dodaj goździki i cynamon.
Gotuj gruszki na wolnym ogniu przez około 20 minut.
Odcedź gruszki z zalewy.
Do zalewy dodaj żelatynę i wymieszaj.
Podawaj gruszki na polane sosem.
Schłodź całość w lodówce, aby żelatyna stężała.
Więcej informacji na temat karmelizowanej gruszki
Karmelizowana gruszka to bardzo dobry pomysł na lekki deser. Gruszki gotowane w winie to idealny pomysł na najlepsze owoce podane na deser. Przetwory z gruszek mają bardzo intensywny smak i można je przechowywać w słoikach przez dłuższy czas. Przepis na karmelizowane gruszki jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia deseru potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: gruszki, cukier, czerwone wino, goździki, cynamon, żelatyna.
Jak zrobić karmelizowane gruszki? Gruszki obierz ze skórki. Umieść gruszki w garnku. Wsyp cukier i wlej wino. Dodaj goździki i cynamon. Gotuj gruszki na wolnym ogniu przez około 20 minut. Odcedź gruszki z zalewy. Do zalewy dodaj żelatynę i wymieszaj. Podawaj gruszki na polane sosem. Schłodź całość w lodówce, aby żelatyna stężała.
Gruszki to owoce mające bardzo pozytywny wpływ na poprawę naszego zdrowia. Gruszki zawierają sporo potasu, który odpowiada za prawidłową pracę serca oraz pomaga obniżać ciśnienie krwi. Gruszki jako jedne z niewielu owoców są źródłem jodu. Jod jak wiadomo, wpływa na prawidłową pracę tarczycy. Prawidłowa praca tarczycy odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu. Wino jest produktem alkoholowym, którego nie powinny spożywać osoby poniżej 18 roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wino produkowane jest najczęściej z winogron, które fermentują z dodatkiem drożdży. Produkuje się także wina bez użycia drożdży, co znacznie ułatwia proces produkcji. Wino wytrawne lub półwytrawne najlepiej nadaje się do potraw i deserów. Pamiętaj, aby używać wina dobrej jakości. Tanie wino może zepsuć smak Twoich potraw.
Podsumowując: domowe gruszki w sosie sprawdzą się na pyszny deser. Prosty przepis można wykorzystać, gdy nie masz zbyt wiele czasu na przygotowanie deseru. Gruszki są dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez kilka dni. Przetwory z gruszek można przechowywać także w słoiku. Wystarczy je zawekować, gotując w wodzie przez około 15 minut w szczelnie zamkniętym słoiku.
Alergeny w karmelizowanej gruszce
Lista alergenów dla karmelizowanej gruszki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- wino czerwone półwytrawne
Wartości odżywcze karmelizowanej gruszki
Karmelizowana gruszka to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Deser nie zawiera dużej ilości kalorii i świetnie sprawdzi się dla osób na diecie redukcyjnej. Gruszka zawiera cenne składniki mineralne i witaminy.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.