Kapusta czerwona z boczkiem
- Kapusta czerwona (500 g)
- Boczek wędzony bez kości - surowy (300 g)
- Jabłko (170 g)
- Cebula (100 g)
- Ocet winny (20 ml)
- Olej rzepakowy (20 ml)
Przepis na kapustę czerwoną z boczkiem krok po kroku
Kapustę umyj, osusz i poszatkuj. Włóż ją do garnka i dodaj soli. Wymieszaj.
Następnie kapustę podlej wodą i dodaj łyżkę octu. Gotuj do miękkości.
Odcedź kapustę. Boczek i cebulę pokrój w kostkę, następnie podsmaż na rozgrzanym na patelni oleju.
Jabłko umyj i obierz, zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Dodaj do smażącego się boczku.
Na koniec dodaj również kapustę i smaż 5 min.
Dopraw do smaku pozostałym octem, solą i pieprzem.
Więcej informacji na temat kapusty czerwonej z boczkiem
Kapusta czerwona z boczkiem to niezwykle ciekawy dodatek, który doskonale sprawdzi się na co dzień. Można przygotować ją w kilka chwil. Jest smaczna i szybka.
Przepis na czerwoną kapustę z boczkiem doskonale sprawdza się dla wszystkich miłośników prostych dań. Kapusta zasmażana głównie kojarzy się z białą kapustą, jednak równie dobrze można ją przygotować również z kapusty czerwonej. Idealnie sprawdza się do obiadu. Komponuje się z mięsem, ale również z kluseczkami. Ten prosty dodatek idealnie sprawdzi się nawet zimą, gdyż czerwona kapusta jest dostępna w sklepach bez problemu przez cały rok. Jest pyszna i idealnie pasuje do smażonego boczku. To duet, który świetnie się uzupełnia. To dobra opcja, jeśli nie wiesz, co przygotować na jako warzywny dodatek. Jeśli nie przepadasz za kapustą w wersji na surowo, koniecznie sprawdź wersji zasmażanej. Smakuje zupełnie inaczej. Kapusta czerwona swoją barwę zawdzięcza antyoksydantom, dokładnie są to antocyjany, które wykazują działanie antynowotworowe, spowalniające starzenie się oraz opóźniają procesy chorób degradacyjnych. Antocyjany wykazują również działanie ochronne w odniesieniu do DNA. Dzięki temu są prewencją choroby Alzhaimera, stwardnienia rozsianego, pląsawicy Huntingtona czy choroby Parkinsona. Ponadto wspierają wchłanianie witamin, działają antyalergicznie i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić czerwoną kapustę z boczkiem, by była smaczna i dobra również dla początkujących, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Najlepiej połączyć ją z boczkiem wędzonym, który nada kapuście wspaniałego dymnego aromatu. Zagęścić kapustę można poprzez tak długie gotowanie potrawy, aż będzie odpowiednia. Pomysłem na zupełnie wegańską wersję kapusty zasmażanej czerwonej jest dodanie do niej wędzonego tofu zamiast wędzonego boczku. Kapusta będzie równie smaczna i pożywna, jednak nieco zdrowsza - będzie miała niższy poziom nasyconych kwasów tłuszczowych, których nadmiar w diecie jest niebezpieczny głównie dla układu nerwowego i krążenia.
Alergeny w kapuście czerwonej z boczkiem
Lista alergenów dla kapusty czerwonej z boczkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
Wartości odżywcze kapusty czerwonej z boczkiem
To opcja, która zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego nie powinna gościć zbyt często w naszej diecie.
Energia i białka
(370g)
Węglowodany
(370g)
Tłuszcze
(370g)
Witaminy
(370g)
Składniki mineralne
(370g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.