Kalmary smażone
- Kalmary (500 g)
- Masło klarowane (300 g)
- Natka pietruszki - 2 małe pęczki (50 g)
Przepis na kalmary smażone krok po kroku
Kalmary umyj i oczyść.
Posiekaj natkę pietruszki.
Obierz czosnek z łupiny i przeciśnij przez praskę.
Posiekaj drobno papryczkę chilli.
Na patelni rozgrzej masło klarowane i podsmaż czosnek z chilli.
Dodaj kalmary, dopraw solą i pieprzem i smaż przez 4-5 minut.
Na koniec posyp posiekaną natką pietruszki.
Podawaj z kromką świeżego chleba.
Więcej informacji na temat kalmarów smażonych
Kalmary smażone to świetny pomysł na dobre owoce morza. Domowe danie jest dużo tańsze niż dania zamówione w restauracji. Pamiętaj, aby zwracać szczególną uwagę na świeżość owoców morza. Jeśli nie masz dostępu do dobrej jakości świeżych owoców morza, kup mrożone. Należy je rozmrozić przed dalszym przygotowaniem. Sprawdzony przepis na kalmary smażone jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia dania potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: kalmary, czosnek, natka pietruszki, papryczka chilli, masło klarowane, sól, pieprz.
Jak usmażyć kalmary? Kalmary umyj i oczyść. Posiekaj natkę pietruszki. Obierz czosnek z łupiny i przeciśnij przez praskę. Posiekaj drobno papryczkę chilli. Na patelni rozgrzej masło klarowane i podsmaż czosnek z chilli. Dodaj kalmary, dopraw solą i pieprzem i smaż przez 4-5 minut. Na koniec posyp posiekaną natką pietruszki. Podawaj z kromką świeżego chleba.
Czosnek jest od lat ceniony za właściwości zapobiegające przeziębieniom. Czosnek jest źródłem witaminy C, witamin z grupy B, żelaza, kwercetyny oraz związków siarki, którym zawdzięcza swój specyficzny zapach. Czosnek reguluje poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu oraz zapobiega nowotworom. Natka pietruszki jest bardzo popularną łatwo dostępną przez cały rok przyprawą. Pietruszka jest dobrym źródłem witaminy C, która wspomaga naszą odporność i wzmacnia naczynia krwionośne. Jest źródłem witamin z grupy B oraz witaminy A i K. Zawiera także minerały takie jak: żelazo, cynk, miedź i wapń. Witamina K jest witaminą, która występuje w roślinach, jak również jest syntetyzowana przez nasze bakterie w jelicie cienkim. Kalmary to owoce morza bogate w białko zwierzęce. Zawierają dużą ilość witamin z grupy B oraz potas. Kalmary należy smażyć szybko, w przeciwnym wypadku będą gumowe.
Podsumowując pyszne kalmary są szybkie do zrobienia i sprawdzą się jako przekąska. Łatwe do zrobienia owoce morza można usmażyć także na oleju rzepakowym. Kalmary należy spożyć od razu po przygotowaniu, najlepiej smakują na ciepło.
Alergeny w kalmarach smażonych
Lista alergenów dla kalmarów smażonych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mięczaki i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kalmary
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
Wartości odżywcze kalmarów smażonych
Kalmary smażone to danie zawierające dużą ilość białka zwierzęcego. Potrawa ma średnią zawartość kalorii. Podaj kalmary z dodatkiem chleb żytniego, danie zyska sporą ilość błonnika pokarmowego.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.