Indyk faszerowany
- Indyk (cały) (2500 g)
- Masło (400 g)
- Czosnek (10 g)
- Kandyzowana skórka z pomarańczy (20 g)
- Wątróbka drobiowa (200 g)
- Jajko (5 szt.)
- Bułka pszenna - czerstwa (150 g)
- Rodzynki (50 g)
- Migdały (50 g)
- Cukier (20 g)
Przepis na indyka faszerowanego krok po kroku
Indyka w całości namocz na noc w wodzie z dodatkiem soli. Następnego dnia osusz i natrzyj solą z wierzchu. Odstaw na dwie godziny.
Do garnka włóż kostki masła, skórkę z pomarańczy i ząbki czosnku. Podgrzewaj, aż masło stanie się klarowne, co jakiś czas zdejmuj szum. Tak przygotowane masło przełóż do strzykawki i wstrzykuj pod skórę indyka w różnych miejscach.
W maszynce zmiel wątróbki oraz namoczoną w mleku bułkę.
Do zmielonej masy dodaj żółtka wymieszane z masłem. Namoczone rodzynki dodaj do masy wraz z obranymi migdałami. Dopraw cukrem, solą oraz pieprzem.
Białka ubij na sztywno, delikatnie połącz z masą. Tak przygotowanym nadzieniem faszeruj indyka. Zszyj nitką.
Całość obficie nasmaruj masłem, jeśli masz czas, możesz tak przygotowanego indyka, zostawić na noc w lodówce by lepiej się zamarynował.
Piecz początkowo 1 h w 220 st. C, a następnie ok. 2 h w 100 st. C. Do rumianej skórki.
Podlewaj wytapiającym się masłem co jakiś czas.
-
Miruna
-
Szybka pizza
-
Quiche lorraine
-
Zapiekanka gołąbkowa
-
Makrela pieczona
-
Ciasto francuskie z łososiem
-
Ziemniaki po szwedzku
-
Talarki z piekarnika
-
Pieczona ćwiartka z kurczaka
-
Łopatka w sosie własnym
-
Soczyste szaszłyki z piekarnika
-
Soczysty kurczak z piekarnika
-
Ziemniaki faszerowane boczkiem
-
Kofty wieprzowe
-
Dietetyczne polędwiczki wieprzowe z piekarnika
-
Łosoś pieczony z koperkiem
-
Nadzienie do kurczaka
-
Pierś z kurczaka faszerowana pieczarkami
-
Obiad z piekarnika
Więcej informacji na temat indyka faszerowanego
Indyk faszerowany jest doskonałym wyborem dla wszystkich miłośników mięsnych dań, które idealnie sprawdzają się na obiad dla całej rodziny. Jest smaczny i odżywczy.
Przepis na indyka faszerowanego stanowi idealny pomysł na smaczne danie, które sprawdzi się na obiad. Indyk nadziewany kojarzy się głównie z obiadem świątecznym obiadem. Tak przygotowane mięso jest soczyste, ale także łagodne, więc świetnie sprawdzi się dla całej rodziny. Spokojnie może gościć na stole na co dzień, ale i od święta, gdyż prezentuje się niezwykle dekoracyjnie. Zwłaszcza posypany pietruszką lub szczypiorkiem.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić indyka faszerowanego, by był pyszny i ciekawy, to ten sprawdzony przepis będzie idealnym wyborem. Farsz do indyka możesz przygotować na wiele różnych sposobów. Idealnie sprawdza się ten z przepisu, gdyż jest prosty i bardzo podstawowy. Farsz drobiowy musi być aromatyczny, gdyż drób jest mięsem niezwykle delikatnym. Choć mięso potrzebuje obróbki termicznej, która trwa około 60 minut, to jednak nie warto tego czasu skracać, gdyż to właśnie ona sprawia, że całość smakuje tak pysznie. Całość jest bardzo lekka i łagodna w smaku, dlatego świetnie sprawdzi się nawet dla najmłodszych domowników. To danie niezwykle zdrowe. Do jego przygotowania używa się mięsa z indyka, które zawiera niewiele kalorii i tłuszczu, za to dostarcza sporo białka. To również świetne źródło wielu witamin i minerałów. Dostarcza też tryptofanu, który ułatwia zasypianie i poprawia humor. Indyk powinien gościć w menu zdecydowanie częściej, choć zwykle cieszy się mniejszą popularnością niż kurczak. Jednak warto, by znalazł miejsce w jadłospisie, a ten przepis jest świetnym na to sposobem. To dobra opcja na obiad dla całej rodziny. Wystarczy dodać do niego kaszę lub ryż i warzywa, by powstał zbilansowany i bardzo odżywczy posiłek. To również świetny pomysł na pyszny posiłek na święta i imprezy, gdyż pięknie się prezentuje i jeszcze lepiej smakuje. To dobry wybór nawet na diecie lekkostrawnej. Mięso z tego przepisu jest soczyste i po prostu najlepsze.
Alergeny w indyku faszerowanym
Lista alergenów dla indyka faszerowanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Kandyzowana skórka z pomarańczy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka pszenna
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały
Wartości odżywcze indyka faszerowanego
To zdrowa opcja, która dostarcza dużo białka.
Energia i białka
(456g)
Węglowodany
(456g)
Tłuszcze
(456g)
Witaminy
(456g)
Składniki mineralne
(456g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.