Grochówka wege
- Groch (nasiona) (400 g)
- Marchewka (135 g)
- Seler korzeniowy (120 g)
- Cebula (100 g)
- Czosnek (10 g)
- Bulion warzywny (2000 ml)
- Natka pietruszki (45 g)
Przepis na grochówkę wege krok po kroku
Groch opłucz i zalej wodą. Odstaw na 3 godziny.
Cebulę, czosnek, marchew, seler i ziemniaki obierz i pokrój w drobną kostkę.
W garnku rozgrzej oliwę i podsmaż na niej warzywa. Całość zalej bulionem i gotuj przez 20 minut.
Po tym czasie do warzyw dodaj groch i gotuj przez 40 minut, do całkowitego rozmięknięcia grochu.
Zupę dopraw do smaku solą, pieprzem i kminkiem oraz posiekaną natką pietruszki.
-
Zupa grochowa
-
Zupa grochowa na żeberkach
-
Tradycyjna grochówka
-
Grochówka z grochu łuskanego
-
Zupa z grochu łuskanego
-
Grochówka z kociołka
-
Grochówka na wędzonce
-
Grochówka na żeberkach
-
Zupa grochowa z kiełbasą
-
Zasmażka do grochówki
-
Grochówka thermomix
-
Grochówka na boczku
-
Grochówka na kościach wędzonych
-
Grochówka wojskowa z kociołka
-
Grochówka
Więcej informacji na temat grochówki wege
Grochówka wege to niezwykle pyszna zupa, która jest wspaniałą alternatywą dla tradycyjnej mięsnej wersji. To opcja nie tylko lżejsza i zdrowsza, ale również smaczniejsza. Jest prosta w przygotowaniu i choć nie zawiera żadnych mięsnych dodatków, wciąż wspaniale syci. Sprawdzi się idealnie na obiad.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić wege grochówkę, która będzie smaczna, a przy okazji naprawdę prosta, to ten przepis sprawdzi się idealnie. Całość zabiera tylko kilka chwil. Do jego przygotowania wystarczy duży garnek. Jednak należy pamiętać, że trzeba go wcześniej odpowiednio namoczyć, by był miękki, ale również by usunąć wszystkie części, które utrudniają trawienie i przyswajanie innych składników. Dlatego warto zabrać się za przygotowanie tej zupy dzień wcześniej i pozwolić, by groch odpowiednio długo poleżakował w wodzie. Dzięki temu szybciej się ugotuje i nie będzie powodował nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych.
Przepis na wege grochówkę to coś specjalnie dla osób, które ograniczają w swojej diecie mięso z różnych powodów. Choć mięso wydaje się składnikiem niezwykle ważnym, który decyduje o smaku całej zupy, to jednak nawet bez niego można osiągnąć wspaniały, a przy tym bardzo zdrowy efekt. Groch jest rośliną strączkową, dlatego zawiera dość sporo białka, dlatego do dania z jego udziałem nie trzeba dodawać kolejnych jego źródeł. W dodatku jest naprawdę bogaty w błonnik, który dodatkowo wpływa na zwiększenie sytości posiłku, wiec nawet bez mięsnej wkładki zupa zaspokaja głód na kilka godzin. Warzywa strączkowe nie goszczą w diecie zbyt często, powodem może być ich pracochłonna obróbka termiczna. Jednak warto poświęcić odrobinę czasu, by przygotować dania na ich bazie, gdyż są naprawdę cennymi składnikami diety. Ta zupa pozwala w naprawdę prosty sposób włączyć większą ilość grochu do diety, a przy okazji nie zwiększa ilości nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie, gdyż nie towarzyszy jej boczek czy inne mięso. To doskonały pomysł na proste danie bez mięsa. Ta wegetariańska, pyszna zupa wspaniale sprawdzi się na obiad. Ten prosty przepis pozwoli ci ją przygotować, by była również dobra dla zdrowia.
Alergeny w grochówce wege
Lista alergenów dla grochówki wege przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
- bulion warzywny
Wartości odżywcze grochówki wege
To zdrowa opcja, która dostarcza sporo błonnika i białka.
Energia i białka
(468g)
Węglowodany
(468g)
Tłuszcze
(468g)
Witaminy
(468g)
Składniki mineralne
(468g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.