Przepis na zasmażkę do grochówki krok po kroku

Składniki dla 1 porcji
Liczba porcji:
To będzie niezbędne
patelnia duża, kuchenka

Na patelni rozgrzej olej.

Do oleju powoli wsypuj mąkę, cały czas mieszając.

Pozostaw na patelni aż do zarumienienia

Gotową zasmażkę dodaj do zupy i odczekaj do jej zagotowania.

Często zadawane pytania

Zasmażka do grochówki podana w małym rondelku.
zasmażka do grochówki
Koszt przygotowania dania
0.60 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
757 kcal
Liczba alergenów w daniu
1
89

Zasmażka do grochówki - cechy przepisu

Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy
Od autora

Więcej o zasmażce do grochówki

Zasmażka do grochówki to doskonały dodatek do zupy, który nie tylko sprawia, że całość jest smaczniejsza, ale również bardziej odżywcza. To bardzo prosty przepis, na który potrzeba mniej niż jedną minutę. Choć bardzo często przygotowuje się zupy bez dodatku zasmażki i może wydawać się, że jest ona zbędna, to jednak jej obecność wiele zmienia. Chcesz się przekonać, jak smakuje zupa z jej dodatkiem? Wystarczy tylko sięgnąć po ten przepis.

Zasmażka do zupy jest stosowana w celu zagęszczenia potraw. Choć w domowej kuchni może nie jest ona częstym rozwiązaniem, to szefowie kuchni stosują ją w wielu różnych potrawach. To dlatego, że pozwala stworzyć zupę, a także sos o wiele gęstszy niż tradycyjnie.

Przepis na zasmażkę do grochówki jest niezwykle prosty, dlatego spokojnie poradzą sobie z nim nawet początkujące osoby. Bazą każdej zasmażki są dwa produkty tłuszcz i mąka. Ich wybór jest zwykle bardzo dowolny, jednak warto dobrać je w taki sposób, że dodatkowo pozytywnie wpłyną one na walory smakowe całej potrawy. Do grochówki wspaniale sprawdza się zasmażka na maśle, ale równie dobrze można też przygotować ją w bardziej roślinnej wersji z użyciem oliwy z oliwek lub oleju. Taka wersja będzie nie tylko bardzo smaczna, ale również bezpieczniejsza dla układu krążenia, gdyż nie dostarcza nasyconych kwasów tłuszczowych, których powinno być w diecie jak najmniej. Niektórzy dodają do niej również smalec, jednak nie jest on najzdrowszą opcją. Jeśli chodzi o mąkę, to dobrze sprawdza się zarówno pszenna, jak i żytnia. W przypadku diety bezglutenowej najlepiej sięgnąć po mąkę ziemniaczaną jednak nie należy dodawać jej zbyt dużo, gdyż może one powodować zbyt duże zagęszczenie diety. Najważniejsze w przypadku zasmażki są proporcje, bez nich nie ma mowy o właściwym zagęszczeniu. Jednak naprawdę łatwo jest je zapamiętać, gdyż na każdą 1 porcję tłuszczu, przypada 1 porcja mąki. Zasmażka sprawdza się nie tylko w przypadku grochówki, jednak to właśnie z nią smakuje najlepiej. To idealny dodatek do zupy. Ten sprawdzony przepis sprawia, że zasmażka jest prosta, a przy tym szybka. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić zasmażkę do grochówki, by była bardzo łatwa, to ten przepis sprawdzi się idealnie.

Wartości odżywcze zasmażki do grochówki

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(120g)
Energia (kalorie)
631.50 kcal
757.80 kcal
Białko
7.15 g
8.58 g

Węglowodany w zasmażce do grochówki

Na 100g
Na porcję
(120g)
Węglowodany
36.40 g
43.68 g
Węglowodany przyswajalne
36.40 g
43.68 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(120g)
Tłuszcz
50.83 g
60.99 g
Tłuszcze nasycone
4.33 g
5.19 g
Tłuszcze nienasycone
46.50 g
55.80 g

Składniki mineralne w przepisie na zasmażkę do grochówki

Na 100g
Na porcję
(120g)
Sód
1.50 mg
1.80 mg
Potas
63.50 mg
76.20 mg
Wapń
9.50 mg
11.40 mg
Żelazo
2.77 mg
3.33 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny zasmażki do grochówki 89
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w zasmażce do grochówki

Lista alergenów dla zasmażki do grochówki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna typ 500

Cena przygotowania zasmażki do grochówki

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Olej rzepakowy
60 ml
7.00
Za 1000.0 ml
Liczba opakowań 1
0.42
Za 60 ml
Mąka pszenna typ 500
60 g
3.00
Za 1000.0 g
Liczba opakowań 1
0.18
Za 60 g
Koszt składników
10.00
Jak oceniasz przepis na zasmażkę do grochówki
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100.0% osób