Futomaki sushi
- Ryż do sushi (100 g)
- Arkusze nori - 4 arkusze (10 g)
- Łosoś wędzony (100 g)
- Ogórek - 1 średnia sztuka (100 g)
- Awokado - 1 mała sztuka (120 g)
- Serek śmietankowy (50 g)
- Wasabi (30 g)
Przepis na futomaki sushi krok po kroku
Ryż zalej wodą i odcedź. Czynność powtórz około 5 razy, aż woda wylewana z ryżu będzie czysta.
Po przepłukaniu ryż zalej wodą i pozostaw go na 30 minut w misce.
Po tym czasie ryż ponownie przepłukać włóż do garnka, zalej mniej więcej taką samą objętością wody i gotuj pod przykryciem. Po zagotowaniu zmniejsz moc palnika i ryż gotuj jeszcze 10 minut.
Po tym czasie wyłącz palnik, a ryż pozostaw w garnku na około 20 minut (nie zdejmuj pokrywki).
W miseczce wymieszaj 3 łyżki octu ryżowego, łyżeczkę cukru oraz pół łyżeczki soli.
Ryż przełóż do miski, dodaj zaprawę octową i składniki dokładnie wymieszaj (najlepiej drewnianą łyżką). Ryż pozostaw do całkowitego przestygnięcia.
Łososia wędzonego pokrój w paski. Ogórka obierz i pokrój w słupki. Awokado również obierz, pozbaw pestki i pokrój w plasterki.
Na macie bambusowej ułóż arkusz nori błyszczącą stroną do dołu. Ręce zwilż wodą i ułóż na nim równomiernie ryż (na około 2/3 powierzchni nori.
Na środku ryżu posmaruj po pasku wasabi oraz serka śmietankowego.
W jednej linii na ryżu ułóż obok siebie paski łososia, awokado oraz ogórka.
Przy pomocy maty zwiń rolkę i przygotuj pozostałe 3 rolki.
Każdą rolkę przetnij na pół, ułóż je obok siebie i podziel na 3 równe części.
Gotowe futomaki ułóż na talerzu i podawaj z dodatkiem sosu sojowego, wasabi oraz imbiru marynowanego.
-
Rolada szpinakowa
-
Łosoś z piekarnika
-
Rolada szpinakowa z łososia
-
Tortilla z łososiem
-
Ceviche
-
Tatar z łososia
-
Łosoś pieczony
-
Pieczony łosoś
-
Tortilla na zimno
-
Makaron z łososiem
-
Sałatka z wędzonego łososia
-
Łosoś z patelni
-
Rolada szpinakowa z łososiem
-
Łosoś smażony
-
Makaron z łososiem i szpinakiem
-
Kanapki z łososiem
-
Tarta z łososiem
-
Łosoś w cieście francuskim
-
Dania z łososiem
Więcej informacji na temat futomaków sushi
Futomaki sushi z łososiem wędzonym doskonale smakuje z dodatkiem sosu sojowego. Pyszne, domowe sushi to doskonały pomysł na przekąskę, którą możesz podać podczas spotkań rodzinnych lub jako romantyczną kolację dla dwojga. Przepis na futomaki sushi jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego - obecnie istnieje wiele przyrządów ułatwiających zwijanie rolek sushi. Na naszej stronie dowiesz się jak zawijać rolki sushi w domu. Do wykonania sushi potrzebne będą następujące produkty spożywcze: ryż do sushi, arkusze nori, łosoś wędzony, ogórek, awokado, serek śmietankowy, wasabi, sól, ocet ryżowy oraz cukier.
A jak zrobić futomaki sushi? Ryż ugotuj. W miseczce wymieszaj 3 łyżki octu ryżowego, 1 łyżeczkę cukru oraz pół łyżeczki soli. Ryż przełóż do miski, dodaj zaprawę octową i składniki dokładnie wymieszaj (najlepiej drewnianą łyżką). Ryż pozostaw do całkowitego przestygnięcia. Łososia wędzonego pokrój w paski. Ogórka obierz i pokrój w słupki. Awokado również obierz, pozbaw pestki i pokrój w plasterki. Na macie bambusowej ułóż arkusz nori błyszczącą stroną do dołu. Ręce zwilż wodą i ułóż na nim równomiernie ryż (na około 2/3 powierzchni nori. Na środku ryżu posmaruj po pasku wasabi oraz serka śmietankowego. W jednej linii na ryżu ułóż obok siebie paski łososia, awokado oraz ogórka. Przy pomocy maty zwiń rolkę i przygotuj pozostałe 3 rolki. Każdą rolkę przetnij na pół, ułóż je obok siebie i podziel na 3 równe części. Gotowe futomaki ułóż na talerzu i podawaj z dodatkiem sosu sojowego, wasabi oraz imbiru marynowanego.
Łosoś zaliczany jest do tłustych ryb morskich i zawiera spore ilości witamin oraz składników mineralnych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. W łososiu znajdziemy niektóre witaminy z grupy B, witaminę A, witaminę E oraz witaminę D, potas, fosfor, selen, wapń, żelazo, magnez, cynk, fluor oraz jod.
Podsumowując smaczne sushi stanowi doskonały pomysł na romantyczną kolację dla dwojga. Najlepsze sushi jest dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Jako dodatki do rolek warto podać sos sojowy, wasabi oraz imbir marynowany.
Alergeny w futomakach sushi
Lista alergenów dla futomaków sushi przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Łosoś wędzony
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- serek śmietankowy
Wartości odżywcze futomaków sushi
Futomaki sushi to doskonała propozycja na pyszną przystawkę. Obecność warzyw oraz łososia w futomakach sprawia, że zawierają one spore ilości składników odżywczych.
Energia i białka
(40g)
Węglowodany
(40g)
Tłuszcze
(40g)
Witaminy
(40g)
Składniki mineralne
(40g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.