Eggnog
- Żółtko jajka (3 szt.)
- Cukier (100 g)
- Cynamon - szczypta (2 g)
- Ekstrakt waniliowy (5 ml)
- Mleko 2% - 1 szklanka (250 ml)
- Rum (60 ml)
Przepis na eggnog krok po kroku
Żółtka wbij do miski, wsyp cukier i ubijaj do uzyskania gładkiej masy.
Do rondelka wlej mleko i delikatnie podgrzewaj, dodaj aromat waniliowy i odstaw z ognia.
Stopniowo wlewaj podgrzane mleko do ubitych jajek. Rób to ostrożnie, stale mieszając.
Wlej całość do garnka i podgrzewaj delikatnie, stale mieszając.
Odstaw z ognia i zostaw do ostudzenia, a następnie przechowuj w lodówce.
Dopiero na końcu dodaj alkohol i przyprawy.
Więcej informacji na temat eggnog
Eggnog to nic innego jak połączenie alkoholu i surowych żółtek jaj z aromatycznymi przyprawami takimi jak wanilia i cynamon. Całe to połączenie przypomina nasz likier.
Dzisiaj przedstawię Ci przepis na eggnog, który przygotujesz bez problemu w swoim domu. Możesz zrobić o więcej i przechowywać przez dłuższy czas. Będzie to miły poczęstunek dla niezapowiedzianych gości.
Do jego przygotowania potrzebne będą Ci podstawowe składniki, które znajdziesz w każdym sklepie, zaopatrz się w jajka, cukier, rum, whisky lub wódkę, aromat waniliowy lub laskę waniliową oraz mleko. Mój eggnog podaję z cynamonem i odrobiną świeżo startej gałki muszkatołowej, dzięki temu alkoholowy posmak staje się delikatniejszy i bardziej przystępny.
Zatem, jak zrobić eggnog?
W pierwszej kolejności żółtka jaj wbij do miski, wsyp cukier i ubijaj do uzyskania gładkiej masy. Najlepiej sprawdzi się do tego mikser lub ubijaczka.
W tym samym czasie do rondelka wlej mleko i delikatnie podgrzewaj, dodaj aromat waniliowy i odstaw z ognia. Następnie stopniowo wlewaj podgrzane mleko do ubitych jajek. Rób to ostrożnie, stale mieszając. Wlej całość do garnka i podgrzewaj delikatnie, stale mieszając.
Mieszanie jest bardzo ważne, ponieważ nasz trunek szybko może się przypalić.
Odstaw z ognie i zostaw do ostudzenia, a następnie przechowuj w lodówce. Dopiero na końcu dodaj alkohol i przyprawy.
Nasz domowy trunek jest dobry do spożycia.
Zatem, skoro już znasz mój prosty przepis na domowy alkohol, koniecznie go wypróbuj i przekonaj się, że jest najlepszy.
Będzie to zdecydowanie lepsza wersja niż wybór kupnego alkoholu szczególnie takiego z dodatkami i cukrem. Kupne wersje zazwyczaj mają zbyt dużą ilość dodanego cukru.
Spożywając raz na jakiś czas niewielką ilość pysznego eggnogu, gdy za oknem przez większość czasu jest ciemno, a temperatury nas nie rozpieszczają, zrelaksuj się, zamknij oczy i przenieś się do lata w pełni. Proces tworzenia trunku to nie jest szybka sprawa, ale zdecydowanie warto poświecić jej chwile uwagi i delektować się nią w zimowym okresie. Domowe trunki możesz przygotowywać w podobny sposób z większości produktów czy dostępnych owoców.
Alergeny w eggnog
Lista alergenów dla eggnog przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze eggnog
Zamiast rumu możesz postawić na wódkę lub whisky.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.