Ciasto z żurawiną
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (300 g)
- Jajko (2 szt.)
- Jogurt naturalny - 1 szklanka (250 ml)
- Olej rzepakowy (100 ml)
- Proszek do pieczenia - 1 łyżeczka (4 g)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
- Żurawina świeża (250 g)
Przepis na ciasto z żurawiną krok po kroku
Jaja wbij do miski i utrzyj na małych obrotach z cukrem i cukrem waniliowym.
Do jajek dodaj masło i cały czas ucieraj, aż do połączenia się składników.
Do miski powoli wlej olej, cały czas miksując.
Do masy dodaj jogurt i delikatnie wymieszaj łyżką.
Do mokrych składników ciasta przesiej mąkę i proszek do pieczenia. Dokładnie wymieszaj łyżką.
Do masy dodaj żurawinę i jeszcze raz delikatnie przemieszaj.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i delikatnie przelej do niej ciasto.
Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 45 minut.
-
Ciasto ze śliwkami
-
Placek bananowiec
-
Sernikobrownie z brzoskwiniami
-
Ciasto z truskawkami
-
Ciasto z jabłkami
-
Ciasto z bananami
-
Ciasto z borówką
-
Ciasto z malinami
-
Szarlotka z kruszonką
-
Kruche ciasto z rabarbarem i budyniem
-
Ciasto jogurtowe ze śliwkami, czekoladą i kajmakiem
-
Ciasto z gruszkami
-
Szarlotka z bezą
-
Ciasto z wiśniami
-
Ciasto leśny mech
-
Ciasto z owocami
-
Sernikobrownie z malinami
-
Ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto z owocami
Więcej informacji na temat ciasta z żurawiną
Ciasto z żurawiną jest wspaniałą opcją dla wszystkich miłośników domowych wypieków, zwłaszcza tych najciekawszych. Żurawina, choć bardzo zdrowa, nieczęsto gości w polskim menu, jednak warto to zmienić. W takim słodkim wydaniu jest naprawdę pyszna i skradnie serce każdego, kto tylko jej spróbuje. Warto włączyć to ciasto do swojego stałego jesiennego menu.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić ciasto z żurawiną, by było niezwykle smaczne, ale również bardzo proste w przygotowaniu, to prosty ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Ten deser zabiera tylko kilka chwil i nie potrzeba do niego dużych umiejętności. Ciasto robi się na bazie zwykłego jogurtowca, czyli jednego z najprostszych wypieków. Warto zadbać tylko o odpowiednie jogurty, z których powstanie. Świetnie sprawdzą się gęste greckie, jednak skyry nie będą dobrym wyborem, ze względu na zbyt stałą konsystencję. Jogurty nie powinny być też dodatkowo dosładzane, gdyż ciasto jest już odpowiednie słodkie. Najlepiej sprawdzają się zwykłe, naturalne jogurty, jednak w przypadku ich braku można również wykorzystać waniliowe. Do tego ciasta najlepsze są świeże owoce żurawiny. Gdy używa się mrożonej żurawiny, warto najpierw lekko ją rozmrozić, by nie gromadziła nadmiernej wody, która rozcieńczy za bardzo ciasto.
Przepis na ciasto z żurawiną jest świetnym sposobem na włączenie tego ciekawego owocu do diety. Zwykle występuje on w menu tylko w postaci dodatku, w konfiturze. Warto to zmienić, gdyż ma ona duży potencjał. Nie tylko ze względu na ciekawy smak, ale przede wszystkim przez to, jak wiele cennych składników dostarcza. To naprawdę wspaniałe źródło wielu witamin i antyoksydantów. Dostarcza kwercetyny, czyli substancji wpływającej dobroczynnie na układ odpornościowy i sercowy. Ma również działanie przeciwzapalne, więc powinna jak najczęściej gościć na talerzu.
Ten sprawdzony przepis pozwala stworzyć efektowny placek, w bardzo prosty sposób. To ciasto niezwykle pyszne i pomimo dodatku kwaśnych owoców naprawdę słodkie. To dobre rozwiązanie dla każdego, kto kocha słodkości, jednak nie przepada za zbyt długim przesiadywaniem w kuchni. Całość musi jednak spędzić dość sporo w piekarniku, o czym warto pamiętać, zwłaszcza jeśli traktuje się je jako ciasto awaryjne.
Alergeny w cieście z żurawiną
Lista alergenów dla ciasta z żurawiną przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze ciasta z żurawiną
To ciasto, tak jak inne słodycze nie powinno gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.