Ciasto piegusek
- Mak niebieski (150 g)
- Mleko 2% (250 ml)
- Masło (150 g)
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Cukier (200 g)
- Jajko (3 szt.)
- Proszek do pieczenia (4 g)
Przepis na ciasto piegusek krok po kroku
W mikserze ubij masło z cukrem na pianę.
Białka oddziel od żółtek do osobnych miseczek. Żółtka dodaj do masy maślanej wraz z ekstraktem waniliowym i dobrze ubij.
W osobnej misce ubij białka na sztywną pianę.
Białka dodaj powoli do masy z masłem. Wymieszaj łyżką. Wsyp do nich mak i jeszcze raz delikatnie zamieszaj.
Do ciasta przesiej mąkę i proszek do pieczenia i delikatnie wymieszaj.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i przelej do niej ciasto.
Całość piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez 60 minut.
-
Babeczka cytrynowa
-
Babka piaskowa
-
Babka ziemniaczana
-
Babka cytrynowa
-
Babka wielkanocna
-
Muffiny bananowe
-
Muffinki bananowe
-
Ciasto cytrynowe
-
Babka na oleju
-
Babka majonezowa
-
Babka gotowana
-
Babka piaskowa wilgotna
-
Babka jogurtowa
-
Babeczki wielkanocne
-
Babeczki z budyniem
-
Babka cytrynowa wilgotna
-
Babka marmurkowa
-
Babka zebra
-
Przepisy na babki
Więcej informacji na temat ciasta pieguska
Ciasto piegusek to świetna opcja dla wszystkich, którzy kochają makowe słodkości. Jego przygotowanie jest naprawdę proste, a całość smakuje po prostu wybornie. Najlepiej smakuje podane z kremem śmietankowym lub bitą śmietaną. Wspaniale sprawdzi się zarówno na codzienne popołudnia, jak i na imprezy, zwłaszcza udekorowane kolorowym lukrem.
Przepis na ciasto piegusek będzie świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto kocha proste wypieki, gdyż ten deser przygotowuje się w kilka chwil. Do jego stworzenia nie potrzeba zbyt wielu składników, przyda się tylko mąka, mleko, jajka i oczywiście mak. To właśnie on sprawia, że całość ma taki piękny, nakrapiany wzór. Stąd też nazwa tego ciasta, gdyż ziarenka maku wyglądają jak ciemne piegi na jasnym placku. Do tego przepisu używa się maku suchego. Nie ma potrzeby mielenia go. Wystarczy tylko dodać do ciasta i wymieszać łyżką. Mak dodaje całości nie tylko wspaniałego smaku, ale również zwiększa ilość błonnika, dzięki czemu ciasto ma nieco mniejszy indeks glikemiczny, niż tradycyjna babka.
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ciasto piegusek w naprawdę prosty sposób ten przepis sprawdzi się idealnie. Choć w większości przepisów do jego przygotowania używa się tylko białek, to w tym wypieku całość robi się z całych jajek. Dzięki temu żółtka się nie marnują. Do przygotowania tego ciasta wystarczy tylko piekarnik i mikser. Obróbka również nie zabiera zbyt dużo czasu. To ciasto piecze się bardzo szybko, gdyż nie dodaje się do niego żadnych owoców, a ilość mąki nie jest zbyt duża. Dzięki czemu stanowi ono naprawdę świetną opcję na awaryjny wypiek. Całość jest prosta, a przy okazji naprawdę smaczna. Sprawdzi się dla każdego, kto lubi babkę, gdyż smakuje właśnie podobnie do niej. To ciasto z makiem jest najprostszym sposobem na przygotowanie smacznego deseru na leniwe popołudnie. To dobre rozwiązanie na pyszne ciasto również dla początkujących kucharzy, gdyż jego stworzenie zajmuje tylko kilka chwil. Można je podawać bez niczego lub z kremem. Ten prosty przepis pozwala przygotować ciasto szybkie, ale najlepsze jest w nim to, że jest domowe.
Alergeny w cieście piegusku
Lista alergenów dla ciasta pieguska przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ciasta pieguska
To ciasto, jak inne desery, nie powinno gościć zbyt często w menu ze względu na duży udział cukru prostego.
Energia i białka
(120g)
Węglowodany
(120g)
Tłuszcze
(120g)
Witaminy
(120g)
Składniki mineralne
(120g)
-
mleko,
masło,
mąka pszenna,
cukier,
jajka,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.