Chruściki drożdżowe
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Cukier - 2 płaskie łyżki stołowe (20 g)
- Drożdże świeże - pół opakowania (50 g)
- Masło - roztopione (80 g)
- Mleko 3,2% - 1 szklanka (250 ml)
- Jajko (2 szt.)
- Olej rzepakowy - do smażenia (1500 ml)
- Cukier puder (40 g)
Przepis na chruściki drożdżowe krok po kroku
Drożdże pokrusz do miseczki, dodaj połowę cukru, 1 łyżkę mąki oraz pół szklanki ciepłego mleka. Składniki dokładnie wymieszaj i odstaw do wyrośnięcia na około 15 minut w ciepłym miejscu.
Jajka wybij do miski i roztrzep z pozostałym cukrem oraz szczyptą soli.
Następnie do jajek przesiej pozostałą mąkę, mleko, rozpuszczone masło oraz wyrośnięty zaczyn drożdżowy.
Składniki dokładnie wyrabiaj przez około 20 minut.
Po tym czasie miskę z ciastem przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia na około 15 minut.
W garnku rozgrzej olej do temperatury 180°C.
Wyrośnięte ciasto podziel na porcje. Każdą z nich rozwałku na cienki placek i pokrój go w paski.
Każdy pasek ciasta przekrój na mniejsze, ukośne kawałki. Po średzku każdego kawałka zrób nacięcie i przełóż przez nie jeden koniec ciasta.
Chrusty smaż w gorącym tłuszczu z dwóch stron na złoty kolor.
Usmażone chrusty ułóż na ręczniku papierowym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
Gotowe chrusty posyp cukrem pudrem.
-
Ciasto drożdżowe
-
Ciasto drożdżowe z kruszonką
-
Ciasto drożdżowe ze śliwkami
-
Strucla makowa
-
Strucel makowy
-
Ciasto drożdżowe bez wyrabiania
-
Ciasto drożdżowe z owocami
-
Ciasto drożdżowe z serem
-
Knedliki
-
Chałka drożdżowa
-
Ruchanki
-
Pide
-
Babka drożdżowa
-
Ciasto drożdżowe z rabarbarem
-
Ciasto drożdżowe z jabłkami
-
Ciasto drożdżowe z truskawkami
-
Szybkie ciasto drożdżowe
-
Ciasto drożdżowe z jagodami
-
Ciasto drożdżowe na słodko
Więcej informacji na temat chruścików drożdżowych
Chruściki drożdżowe z cukrem pudrem to doskonały pomysł na deser dla dzieci i dorosłych. Domowe chruściki warto przygotować na tłusty czwartek. Chruściki są ciężkostrawne, dlatego nie powinny znaleźć się w diecie osób zmagających się z problemami ze strony przewodu pokarmowego. Przepis na chruściki drożdżowe jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania deseru potrzebne będą następujące produkty spożywcze: mąka pszenna, cukier, drożdże świeże, masło, mleko, jajka, olej rzepakowy, cukier puder oraz sól.
A jak zrobić chruściki drożdżowe? Drożdże pokrusz do miseczki, dodaj połowę cukru, 1 łyżkę mąki oraz pół szklanki ciepłego mleka. Składniki dokładnie wymieszaj i odstaw do wyrośnięcia na około 15 minut w ciepłym miejscu. Jajka wybij do miski i roztrzep z pozostałym cukrem oraz szczyptą soli. Następnie do jajek przesiej pozostałą mąkę, mleko, rozpuszczone masło oraz wyrośnięty zaczyn drożdżowy. Składniki dokładnie wyrabiaj przez około 20 minut. Po tym czasie miskę z ciastem przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia na około 15 minut. Wyrośnięte ciasto podziel na porcje. Każdą z nich rozwałku na cienki placek i pokrój go w paski. Każdy pasek ciasta przekrój na mniejsze, ukośne kawałki. Po średzku każdego kawałka zrób nacięcie i przełóż przez nie jeden koniec ciasta. Chrusty smaż w gorącym tłuszczu z dwóch stron na złoty kolor. Usmażone chrusty ułóż na ręczniku papierowym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Gotowe chrusty posyp cukrem pudrem.
Drożdże stanowią doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Do witamin obecnych w drożdżach zaliczyć możemy większość witamin z grupy B, natomiast do składników mineralnych fosfor, żelazo, selen, potas, wapń, magnez oraz cynk.
Podsumowując: wiesz już, jak usmażyć pyszne chrusty w domu. Najlepsze chusty są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Smaczne wyroby drożdżowe warto podać z dodatkiem herbaty lub kawy.
Alergeny w chruścikach drożdżowych
Lista alergenów dla chruścików drożdżowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 3,2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze chruścików drożdżowych
Chruściki drożdżowe to doskonała propozycja na pyszną przekąskę. Chrusty smażone są na głębokim oleju, dlatego nie są polecane osobom będącym na diecie lekkostrawnej.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.