Chlebek z dyni
- Puree z dyni - 1 szklanka (200 g)
- Mąka gryczana - 1 szklanka (250 g)
- Suszona żurawina - 2 łyżki (20 g)
- Drożdże świeże - 1/2 kostki (20 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na chlebek z dyni krok po kroku
Odrobinę mąki wymieszaj z drożdżami, cukrem i ciepłą wodą. Wymieszaj i odstaw na 20 minut.
Pozostałe składniki wymieszaj w osobnej misce.
Połącz rozczyn z wcześniej wymieszanymi składnikami.
Dokładnie wymieszaj i przelej ciasto do foremki, najlepiej niech to będzie keksówka.
Upiecz chleb w piekarniku przez 40 minut w 180 stopniach C.
Więcej informacji na temat chlebka z dyni
Na co dzień korzystamy z produktów lub posiłków, które bywają niezastąpionymi elementami diety, jednak z czasem powtarzające się posiłki mogą doprowadzić do przesytu. Dzisiaj przedstawię Wam przepis na chlebek z dyni.
Delikatne, ciepłe, chrupiące na zewnątrz i miękkie od środka, jest idealną bazą pod śniadania lub kolacje. Jak już zaznaczyliśmy na początku, z czasem ta idealna baza może zacząć delikatnie nudzić nasze spragnione nowości podniebienia, dlatego słyszymy o takich rzeczach jak chlebki bananowe czy dyniowe i na tym drugim się dzisiaj skupimy naszą uwagę.
Mój dzisiejszy przepis na domowy chlebek z dyni jest szybki i prosty. Nic wymyślnego czy niezwykle utrudnionego, przez co spędzimy niezliczone godziny w kuchni.
Głównym składnikiem, jak się zapewne domyślacie, będzie dynia. Samo to piękne warzywo jest idealną bazą dla wielu potraw, takich jak krem, pasty czy też pasztety. To niskokaloryczne, lecz słodkie warzywo jest coraz częściej wykorzystywane w kuchni, ponieważ dostarcza w okolicach 34 kcal na 100 gram masy, zawiera witaminy A, E, C, selen, potas, magnez, cynk oraz kwas foliowy, który jest szczególnie przydatny dla kobiet w ciąży.
Warto również korzystać z produktów dyniowych – olej i pestki dyni są bogate w fitosterole i nienasycone kwasy tłuszczowe, które są istotne dla prawidłowej pracy organizmu. Skoro poznaliśmy już odrobinę informacji o głównym składniku dzisiejszego wypieku, możemy przejść dalej.
Zatem, jak zrobić chlebek z dyni na drożdżach?
Bierzemy naszą dynię i kroimy ją na ćwiartki, skrupulatnie pozbywamy się pestek oraz miąższu ze środka (warto zarówno pestki i miąższ odłożyć do pojemniczka na bok, może się przydać!). Ćwiartki skrajamy na mniejsze części, ale na tyle duże, byśmy mogli wygodnie je zetrzeć na tarce, w celu przygotowania puree. Odrobinę mąki mieszamy z wodą, drożdżami i cukrem, po czym odstawiamy rozczyn na 20 minut. Przygotowany rozczyn mieszamy z puree i przelewany do wybranej formy. Tutaj możemy wykorzystać pestki, które wcześniej wyczyściliśmy, do posypania masy z wierzchu. Następnie nasze ciasto należy ułożyć w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni na 45 minut.
Po upływie trzech kwadransów nasz pyszny, dyniowy chlebek będzie dobry do spożycia. Sam widzisz jaki to prosty przepis.
Alergeny w chlebku z dyni
Lista alergenów dla chlebka z dyni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na chlebek z dyni
Wartości odżywcze chlebka z dyni
Chleb będzie miał wysoki indeks glikemiczny ze względu na dynię ale będzie bezglutenowy, dzięki wykorzystaniu mąki gryczanej, która jest naturalnie bezglutenowa.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.