Chleb na sodzie
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Soda oczyszczona - 1 łyzeczka (4 g)
- Masło (25 g)
- Maślanka 1% - 2 szklanki (500 g)
Przepis na chleb na sodzie krok po kroku
Mąkę i sodę przesiej przesiej do dużej miski. Dodaj posiekane masło i maślankę. Wszystko dokładnie wymieszaj łyżką.
Ciasto wyrób rękami, by osiągnąć masę o zwartej konsystencji.
Formę wyłóż papierem do pieczenia i przełóż do niej chleb.
Chleb piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 40 minut.
Więcej informacji na temat chleba na sodzie
Chleb na sodzie to przepyszny wypiek, który na pewno przypadnie do gustu wszystkim, którzy kochają eksperymenty w kuchni. Ten chleb choć robiony bez drożdży wspaniale rośnie, a po upieczeniu jest niezwykle miękki w środku. To świetny wypiek dla osób, które ze względu na różne schorzenia układu trawiennego nie mogą spożywać tradycyjnego chleba. Ten chleb świetnie sprawdzi się na ciepło, zaraz po upieczeniu, ale nawet kilka dni później, zachwyca wciąż tak samo.
Chleb na maślance i sodzie to jeden z tych wypieków, które wydają się bardziej skomplikowane niż faktycznie są. W kilka chwil można stworzyć ten wspaniały wypiek i wcale nie trzeba do niego przygotowywać wcześniej zaczynu. Dlatego ten chleb będzie idealnym wypiekiem dla osób niecierpliwych lub tych, które nie lubią spędzać zbyt dużo czasu w kuchni. Choć jest wypiekiem ekspresowym smakuje równie dobrze co tradycyjny chleb, dlatego będzie dla niego świetną i dużo praktyczniejszą alternatywą.
Ten szybki chleb jest naprawdę bardzo uniwersalny. Będzie idealny zarówno jako baza słodkich i wytrawnych kanapek, czy tostów. Można też robić z niego pyszne smakowe grzanki. Ten chleb ma tak dobry smak, że świetnie sprawdzi się również jedzony bez żadnych dodatków czy tylko z masłem. To prawdziwa gratka dla fanów domowych wypieków.
Przepis na chleb na sodzie jest naprawdę niezwykle łatwy. Już w kilka chwil można wyczarować go w swoim domu. Nie potrzeba do niego żadnych specjalistycznych sprzętów. Nie trzeba również długo na niego czekać, czy pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego zaczynu wcześniej. W tym przepisie wszystko robi się od razu.
Ten wypiek, znany również jako chleb irlandzki na sodzie i maślance, to świetny pomysł na bazę dla wielu posiłków. Będzie idealny nawet na diecie eliminacyjnej, w przypadku rezygnowania z aktywnych drożdży. Choć brakuje w nim zaczynu, jest odpowiednio wyrośnięty, miękki i puszysty, stanowi idealną alternatywę dla sklepowych produktów, które zwykle są gorsze w smaku, a także zawierają wiele zbędnych dodatków, w tym konserwanty i spulchniacze. Ten chleb smakuje tak jak tradycyjny, a można go zrobić znacznie łatwiej.
Alergeny w chlebie na sodzie
Lista alergenów dla chleba na sodzie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Maślanka 1%
Wartości odżywcze chleba na sodzie
To pieczywo będzie świetnym wyborem dla osób na diecie eliminacyjnej, jednak nie sprawdzi się dla osób cierpiących na cukrzycę czy insulinooporność.
Energia i białka
(103g)
Węglowodany
(103g)
Tłuszcze
(103g)
Witaminy
(103g)
Składniki mineralne
(103g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.