Chleb na maślance
- Mąka pszenna typ 750 - 2 szklanki + łyżka (300 g)
- Mąka żytnia typ 2000 - 1 i 2/3 szklanki (200 g)
- Maślanka 2% - 1 i 1/2 szklanki (310 ml)
- Drożdże suche - 1 opakowanie (7 g)
Przepis na chleb na maślance krok po kroku
Do miski wsyp wszystkie składniki z łyżeczką soli.
Dodaj ciepłą maślankę i 3 łyżki wody.
Ciasto wyrób ręcznie lub za pomocą miksera z hakami.
Ciasto przełóż do keksówki i pozostaw na 30-40 minut w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Piecz 30 minut w temperaturze 200 stopni C, a następnie 15 minut w temperaturze 180 stopni C.
Więcej informacji na temat chleba na maślance
Pieczywo jest znane od tysięcy lat. Pierwsze wypieki to były placki z mąki i śruty wypiekane w popiele, gorących kamieniach a później na ruszcie i blachach. Pierwszą wersją pieca do wypiekania pieczywa były gliniane garnki, które przysypywano gorącym popiołem. Wypieki przygotowane w glinianych garnkach miały coraz bliższą postać znanego nam obecnie pieczywa. W późniejszych okresach zaczęto poddawać ciasto fermentacji. Następnym krokiem było dodanie części ciasta już sfermentowanego do nowej porcji oraz dodawanie drożdży z osadu winiarskiego. Ewolucja przepisu na chleb była bardzo szybka, ponieważ pierwszy chleb na zakwasie został upieczony w 2600 r p.n.e. Tak ewoluowała postać chleba aby z płaskiego i twardego placka, który obecnie zostałby uznany za niezjadliwy, powstał pyszny, pulchny bochenek chleba z chrupiącą skórką. W miarę z rozwojem medycyny i technologii zaczęto produkować pieczywo z innych mąk niż pszenna, żytnia czy orkiszowa, a także zaczęto wytwarzać pieczywo o innych walorach smakowych.
Pełnoziarnisty chleb na maślance to kolejna pyszna propozycja przepisu na domowy chleb. Razowy, żytni i pszenny chleba z dodatkiem maślanki i suchych drożdży to fajna propozycja na oryginalne pieczywo. Idealnie sprawdzi się w momencie, kiedy klasyczne pieczywo stanie się już nudne. Chleb możesz przygotować także z ziarnami, idealnie sprawdzi się jako dodatek siemię lniane, pestki dyni czy nasiona słonecznika. Przepis na chleb na maślance jest szybki i łatwy w przygotowaniu, proces ten niczym nie różni się od przygotowania tradycyjnego, pszennego pieczywa. Jak zrobić chleb na maślance dowiesz się z dokładnego przepisu, gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wytłumaczony.
Chleb na drożdżach i maślance to fajna i oryginalna propozycja domowego pieczywa. Idealnie sprawdzi się jako podstawa kanapek, dodatek do różnych past, sałatek, zup czy przekąsek.
Alergeny w chlebie na maślance
Lista alergenów dla chleba na maślance przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 750
- Mąka żytnia typ 2000
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- maślanka 2%
Wartości odżywcze chleba na maślance
Chleb na maślance to pyszna i zdrowa propozycja domowego pieczywa.
Energia i białka
(47g)
Węglowodany
(47g)
Tłuszcze
(47g)
Witaminy
(47g)
Składniki mineralne
(47g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.