Bucatini
- Makaron bucatini (100 g)
- Cebula - 1/4 sztuki (25 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżeczka (5 ml)
- Boczek surowy - 1 plaster (15 g)
- Salami popularne - 3 plastry (15 g)
- Szynka parmeńska - 1 plaster (30 g)
- Pomidory w puszce (200 g)
- Ser parmezan (20 g)
Przepis na bucatini krok po kroku
Cebulę drobno posiekaj, boczek, salami i szynkę pokrój w kostkę.
Na dnie garnka rozgrzej oliwę, dodaj cebulę i mięso. Podsmażaj do zarumienienia, co jakiś czas mieszając.
Dodaj pomidory, wymieszaj i dopraw.
Makaron ugotuj al. dente. Odcedź i dodaj do garnka z sosem.
Wymieszaj i podawaj posypane tartym serem.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Makaron ze szpinakiem
-
Spaghetti
-
Spaghetti carbonara
-
Łazanki
-
Spaghetti bolognese
-
Makaron z kurczakiem
-
Ravioli
-
Pappardelle
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Makaron z tuńczykiem
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Makaron z pesto
-
Makaron z cukinią
-
Makaron z krewetkami
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Makaron ze szpinakiem i kurczakiem
-
Makaron z pieczarkami
-
Pomysły na obiad z makaronem
Więcej informacji na temat bucatini
Bucatini, inaczej zwany również perciatelli, lub spaghetti z dziurką, to jeden z ponad setki rodzajów włoskich makaronów. Pochodzi z Włoch środkowych, głównie z okolic Rzymu. Wyróżnia go charakterystyczny kształt, który na pierwszy rzut oka przypomina wszystkim dobrze znane spaghetti. Jest jednak zdecydowanie grubszy i posiada niewielki otwór na całej długości – stąd pochodzi jego nazwa, ponieważ „buco” po włosku oznacza „dziura”. Makaron bucatini, podobnie jak większość makaronów, przygotowywany jest z pszenicy durum. Makaron bucatini wykorzystywany jest do zup, niektórych sałatek, najczęściej jest jednak podstawą dań z sosem. Najpopularniejszy przepis na bucatini to Bucatini all’Amatriciana, które przygotowuje się z sosu pomidorowego, dużej ilości czosnku oraz mięsa – najczęściej boczku i szynki długo dojrzewającej. To dość popularne włoskie danie, które świetnie sprawdzi się na obiad, dla wszystkich miłośników makaronów. Jest świetną alternatywą dla makaronu spaghetti ala bolognese. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić bucatini koniecznie poznaj nasz pomysł na prosty przepis z jego wykorzystaniem, który będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Do przygotowania tego dania potrzebne Ci będą makaron, sos pomidorowy (przecier lub passatta, ewentualnie pomidory z puszki), boczek, szynka parmeńska, czosnek oraz duża ilość świeżych i suszonych przypraw. Ugotowanie tego dania jest naprawdę proste i z pewnością sobie z nim poradzisz, nawet nie mając większego doświadczenia w kuchni. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać szczegółowych przepis i dowiedzieć się jak krok po kroku przygotować ten pyszny włoski posiłek, który sprawdzi się na obiad dla całej rodziny, jak również jako kolacja dla znajomych i przyjaciół. Oczywiście, makaron bucatini możesz podać z dowolnym innym sosem, na przykład bolognese, carbonara, czy z pesto. W każdej formie będzie przepyszny. Pamiętaj jedynie, aby ugotować go al. dente – będzie miał wtedy mniejszy indeks glikemiczny.
Alergeny w bucatini
Lista alergenów dla bucatini przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- makaron bucatini
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze bucatini
Makaron ugotuj al. dente lub przelej zimną wodą po ugotowaniu - dzięki temu będzie miał niższy indeks glikemiczny.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.