Brownie z solonym karmelem
- Masło (210 g)
- Czekolada gorzka - 3 tabliczki czekolady (300 g)
- Jajko - 3 sztuki klasy M (3 szt.)
- Cukier - 2 szklanki (400 g)
- Mąka pszenna typ 500 - Niepełna szklanka (100 g)
- Proszek do pieczenia - Pół łyżeczki (1 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 10 łyżek (120 g)
Przepis na brownie z solonym karmelem krok po kroku
Zagotuj wodę w garnku, na którym postawisz szklaną miskę. Czekoladę połam w kosteczki. Przełóż do szklanej miski i dodaj 180 g masła. Kiedy woda zacznie wrzeć w garnku postaw na nim miskę i wyłącz gaz. Pozostaw na 2-3 minut.
Do dużej miski dodaj jedną szklankę cukru, mąkę, jajka, proszek do pieczenia oraz roztopioną czekoladę z masłem. Całość dokładnie wymieszaj mikserem, rózgą lub drewnianą łyżką.
Formę o wymiarach około 22x14 cm wyłóż papierem do pieczenia. Przelej masę i piecz około 30 minut w temperaturze 160 stopni.
W czasie pieczenia przygotuj polewę słony karmel. Na dużą patelnię wysyp cukier i wyrównaj by wszędzie była taka sama warstwa. Postaw patelnię na małym gazie i czekaj aż zacznie się karmelizować. W tym czasie podgrzej śmietanę do około 40-50 stopni. Gdy cały cukier się skarmelizuje dodaj pokrojone w kostkę masło a następnie śmietanę, cały czas energicznie mieszając. W sosie mogą powstać kryształki karmelu, nie oznacza to, ż jest do wyrzucenia. Sos doprowadź do wrzenia, cały czas intensywnie mieszając, do czasu aż kryształki ponownie się rozpuszczą a sos będzie gęsty i kremowy. Na koniec dodaj dużą szczyptę soli morskiej,.
Ciasto po upieczeniu przestudź. Drugą stroną łyżki drewnianej zrób wgłębienia do połowy ciasta, mniej więcej gdzie będzie wypadać środek każdego kawałka. Polej ciasto sosem karmelowym i pozostaw do całkowitego ostudzenia.
-
Ciasteczka brownie
-
Brownie z malinami
-
Brownie czekoladowe
-
Brownie z buraka
-
Brownie z truskawkami
-
Babeczki brownie
-
Brownie z wiśniami
-
Brownie bezglutenowe
-
Brownie z kaszy jaglanej
-
Brownie z ciecierzycy
-
Brownie z masłem orzechowym
-
Brownie Thermomix
-
Sernik brownie
-
Brownie z batatów
-
Brownie z nutelli
-
Brownie fit
-
Szybkie brownie
-
Brownie bez cukru
-
Brownie
Więcej informacji na temat brownie z solonym karmelem
Brownie to ciasto o intensywnym smaku czekoladowym wywodzącym się z kuchni amerykańskiej. Podbiło serca wielu miłośników czekolady oraz wypieków. Jego cechami charakterystycznymi są intensywny, czekoladowy smak, wilgotne, ciężkie i klejące ciasto.
W naszej wersji brownie zakocha się każdy wielbiciel słodkich wypieków.
Brownie jest ciastem szybkim i łatwym w przygotowaniu. Dzięki temu idealnie sprawdzi się jako szybki dodatek do popołudniowej kawy lub herbaty, na spontaniczne spotkanie
z rodziną i znajomymi lub jako poobiedni deser.
Dzięki możliwości wprowadzania modyfikacji do przepisu, brownie możesz wykonać
w wersji fit, bezglutenowej, bez nabiału lub jajek. Sprawia to, że swoje ulubione ciasto dostosujesz do różnych diet a wykluczenia nie będą już przeszkodą w jedzeniu tego co lubisz.
Brownie z solonym karmelem (popularne karmelowe brownie) to eksplozja smaków, która zachwyci każdego. Połączenie smaku słonego ze słodkim oraz czekoladowego z karmelowym to klasyczne połączenia, które zawsze się sprawdzą. Wzbogacenie chrupiącymi orzechami arachidowymi sprawi, że kremowość słonego karmelu i wilgotność ciasta czekoladowego zostaną przełamane zaskakującym dodatkiem. Dlatego brownie ze słonym karmelem skusi każdego.
Smak swojego brownie karmelowego możesz modyfikować poprzez różne dodatki. Orzechy ziemne możesz zastąpić orzechami pekan, włoskimi lub pistacjami. Oryginalnym dodatkiem do twojego brownie ze słonym karmelem będzie również popcorn. Podkreśli on słoność karmelu. W chłodne i deszczowe jesienne wieczory możesz do masy czekoladowej dodać upieczoną dynię oraz cynamon. Słony karmel możesz wykonać w wersji klasycznej z cukru, masła, śmietany 30% i soli lub wybrać wersję fit wykonaną z daktyli, oleju kokosowego, ksylitol lub innego słodzika i soli.
Brownie daje wiele możliwości eksperymentowania ze smakami. Dzięki temu ciasto nigdy się nie znudzi i za każdym razem zaskoczysz swoich domowników i gości oryginalnymi i nietuzinkowymi połączeniami smaków. Sprawdź także Nasze pozostałe przepisy na klasyczne, fit lub urozmaicone brownie.
Alergeny w brownie z solonym karmelem
Lista alergenów dla Brownie z solonym karmelem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
Wartości odżywcze brownie z solonym karmelem
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.