Boczek pieczony
- Boczek surowy (1000 g)
- Miód (200 g)
Przepis na boczek pieczony krok po kroku
Przygotuj marynatę: w miseczce wymieszaj sól, pieprz, majeranek, rozciśnięty czosnek, miód, 100 ml wody.
W tak przygotowaną marynatę włóż boczek i umieść w lodówce na 24 godziny.
Boczek wraz z marynatą umieść w naczyniu żaroodpornym i piecz w 200 stopniach przez 60 minut.
-
Pancetta
-
Łazanki
-
Sałatka ziemniaczana
-
Pieczony boczek
-
Makaron ze szpinakiem i serem feta
-
Ciasto francuskie ze szpinakiem i boczkiem
-
Szaszłyki z piekarnika
-
Prażuchy
-
Tarta ze szparagami w boczku z serem feta
-
Szałot
-
Wiosenna zupa z botwiny z ziemniakami i jajkiem
-
Zupa kapuśniak
-
Żurek śląski
-
Śliwki w boczku
-
Bucatini
-
Kugel
-
Biała kiełbasa
-
Muffinki jajeczne
-
Dania z boczkiem
Więcej informacji na temat boczku pieczonego
Boczek pieczony to doskonała propozycja na domowy dodatek do kanapek. Przepis na boczek pieczony jest bardzo prosty, dlatego jego przygotowanie nie wymaga od Ciebie dużego doświadczenia kulinarnego. Pomysł na boczek pieczony idealnie sprawdzi się na przystawkę podczas spotkań rodzinnych oraz w gronie znajomych. Do przygotowania boczku pieczonego w piekarniku będą Ci potrzebne następujące produkty spożywcze: boczek wieprzowy surowy, sól, pieprz, miód, majeranek, woda.
Jak zrobić dobry boczek pieczony? Sekret tkwi w zamarynowaniu mięsa na dobę przed jego pieczeniem. Mięso podczas marynowania robi się kruche, a wszystkie smaki przechodzą do jego wnętrza. Marynatę przygotujesz mieszając w miseczce sól, pieprz, majeranek, miód i 100ml wody. Następnie marynatą należy posmarować mięso i stawić do lodówki przykryte folią spożywczą na 24 godziny. Po tym czasie mięso wyjmij z lodówki. Wraz z marynatą przełóż do naczynia żaroodpornego i piecz w temperaturze 200 stopni przez 60 minut. Gotowe mięso pozostaw do wystygnięcia. Jak upiec boczek w piekarniku? To ile czasu piec mięso zależy od wielkości kawałka, średnio powinieneś liczyć 60 minut na kilogram mięsa. Jeśli pieczesz w niższej temperaturze powinieneś dodać 10 minut na każde 10 stopni niższą temperaturę.
Boczek wieprzowy jest mięsem o dużej zawartości tłuszczu. Zawiera również łatwo przyswajalne białko zwierzęce. Jest źródłem wapnia, magnezu i fosforu. Wapń jest bardzo ważnym minerałem odpowiadającym za prawidłową budowę kości i zębów. Magnez natomiast odgrywa ważną rolę w prawidłowym skurczu mięśni. Pamiętaj aby wybierać mięso dobrej jakości z chodu bez antybiotyków. Wybierając boczek staraj się wybierać ten z większą zawartością mięsa.
Podsumowując boczek pieczony jest idealny na pyszne kanapki. Boczek surowy przed pieczeniem zamarynuj w przyprawach dzięki temu smak wniknie do wnętrza mięsa. Domowej roboty boczek będzie zawierał mniej soli i konserwantów oraz sztucznych dodatków do żywności jakie możemy znaleźć w produktach gotowych.
Alergeny w boczku pieczonym
Lista alergenów dla boczku pieczonego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na boczek pieczony
Wartości odżywcze boczku pieczonego
Boczek pieczony to dobra alternatywa dla gotowego boczku ze sklepu. Boczek domowy zawiera mniej soli i konserwantów. Pamiętaj jednak, że boczek jest najbardziej kalorycznym kawałkiem tuszy wieprzowej.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.