Zabajone
- Żółtko jajka (5 szt.)
- Cukier drobny (100 g)
- Likier Amaretto (75 ml)
- Jagody - możesz użyć innych sezonowych owoców (150 g)
Przepis na zabajonego krok po kroku
Do garnka wlej wodę, mniej więcej na wysokość 1cm. Garnek ustaw na małym ogniu i gotuj wodę. W tym czasie przygotuj masę zabajone.
Do miski (nieco szerszej niż średnica garnka) włóż żółtka jaja i rozmieszaj je za pomocą rózgi.
Ciągle mieszając dodaj do żółtek drobny cukier. Składniki ubijak, aby masa stała się puszysta i jaśniejsza.
Miskę ustaw na garnku z gotującą się wodą, uważaj aby miska nie dotykała wody.
Ciągle ubijając masę rózga dodaj do niej stopniowo likier.
Gotową masę zabajone wlej do pucharków i udekoruj ją świeżymi owocami.
Więcej informacji na temat zabajonego
Zabajone z dodatkiem likieru to doskonała propozycja na samczy deser dla osób pełnoletnich. Zabajone świetnie sprawdzi się również jako krem do tortu. Przepis na zabajone z owocami jest bardzo łatwy w przygotowaniu, dlatego nie potrzebujesz dużego doświadczenia w kuchni. Przepis ten wywodzi się z kuchni włoskiej. Jego konsystencja zależy od proporcji składników, których użyjemy. Jeśli masa jest rzadka świetnie nadaje się jaki sos do polania świeżych sezonowych owoców. Zabajone może być podawane zarówno na ciepło jak i na zimno - dlatego jest to deser bardzo uniwersalny. Ciasto z kremem zabajone to doskonały pomysł na urozmaicenie wielu imprez rodzinnych. Aby przygotować zabajone potrzebujesz żółtek jaj, cukru, likieru Amaretto oraz jagód. Pomijając likier otrzymasz zabajone bez alkoholu.
A więc jak przygotować ten smaczny, włoski deser? W garnku zagotuj wodę. W tym czasie w misce wymieszaj żółtka za pomocą rózgi, następnie dodaj cukier ciągle ubijając masę. Kolejnym etapem jest podgrzanie masy jajecznej. Uważaj jednak, żeby miska nie dotknęła wrzącej wody, ponieważ jajka zwarzą się. Do podgrzewanej masy dodawaj likier ciągle mieszając masę. Gotowe zabajone wlej do pucharków i udekoruj je świeżymi jagodami.
Dodatek jagód znacząco wpływa na zawartość witamin i składników mineralnych w potrawie. Jagody są dobrym źródłem niektórych witamin z grupy B, witaminy A i C, znajdziemy w nich również fosfor, cynk, wapń, żelazo oraz potas. Jagody zawierają również antocyjany, które wspomagają proces widzenia. Dodatkowo składniki te zmniejszają ryzyko rozwoju chorób narządu wzroku. Spożywanie jagód poprawia krążenie i wykazuje działanie bakteriobójcze. Jest to ceniony owoc, który wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego.
Podsumowując zabajone to tradycyjny deser kuchni włoskiej. Jest to doskonałe dopełnienie do świeżych, sezonowych owoców. Z racji dodatku alkoholu deser ten wskazany jest tylko dla osób pełnoletnich. Zabajone jest daniem, które jest dość kaloryczne, dlatego w naszej diecie nie powinno występować zbyt często.
Alergeny w zabajonym
Lista alergenów dla zabajonego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- likier Amaretto
Wartości odżywcze zabajonego
Zabajone z dodatkiem jagód to doskonały pomysł na smaczny deser. Dodatek jagód znacząco wpływa na zawartość witamin i składników mineralnych w potrawie. Jagody są dobrym źródłem niektórych witamin z grupy B, witaminy A i C, znajdziemy w nich również fosfor, cynk, wapń, żelazo oraz potas.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.