Wegański sos czosnkowy
- Jogurt tofu - 4 łyżki (100 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
Przepis na wegański sos czosnkowy krok po kroku
Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę do miseczki.
Dodaj do czosnku jogurt, sól i pieprz.
Wszystko dokładnie wymieszaj.
Więcej informacji na temat wegańskiego sosu czosnkowego
Wegański sos czosnkowy to pyszny dodatek dla wszystkich miłośników roślinnej kuchni, którzy szukają dobrej alternatywy dla klasycznego sosu. Jest niezwykle aromatyczny, więc wzbogaci każde danie. Jest też uniwersalny i pasuje do wszystkich potraw. Świetnie sprawdzi się do zapiekanek, pizzy, frytek czy sałatek. W dodatku jest bardzo prosty w przygotowaniu.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić wegański sos czosnkowy w naprawdę prosty i szybki sposób, ten przepis przypadnie ci do gustu. Całość zabiera tylko kilka minut, więc sprawdzi się nawet dla zabieganych osób. Do tego nie potrzeba do niego żadnej obróbki termicznej. To świetna opcja nawet dla początkujących kucharzy, gdyż nie potrzeba do przygotowania tego sosu specjalnych umiejętności. Jest prosty i zawsze się udaje.
Przepis na wegański sos czosnkowy pozwala na stworzenie naprawdę fantastycznego dodatku. Ze względu na spory udział czosnku sos jest aromatyczny i wspaniale sprawdza się w każdym daniu, gdyż jest niezwykle uniwersalny. Zwykle sos czosnkowy robiony jest na bazie jogurtu naturalnego, śmietany czy majonezu, żadna z tych opcji nie jest w pełni roślinna, dlatego osoby na diecie wegańskiej zwykle nie mogą z nich korzystać. W sklepach dostępne są gotowe sosy wege, jednak zazwyczaj mają one mnóstwo soli, cukru i innych dodatków, które w nadmiarze nie działają korzystnie na zdrowie. Dlatego najlepszą opcją jest stworzenie takiego we własnej kuchni. Na szczęście ze względu na spory wybór wegańskich produktów, imitujących nabiał nie jest to wcale trudne. Najlepiej wykorzystać do tego celu jogurt z tofu z mleka sojowego. Dzięki temu ma on podobną konsystencję do wersji klasycznej, a przy okazji dostarcza też sporo białka. Jogurt sojowy ma też delikatny smak, który świetnie się komponuje z czosnkiem. Całość można też zrobić z mleka kokosowego, dobrze wybrać tylko to bardzo gęste. Jednak nie każdemu odpowiada lekko słodkawa nuta, która jest w nim wyczuwalna. Całość dopełnia odpowiednia ilość czosnku, a także sól i pieprz.
Ten sos wspaniale nadaje się do pizzy, ale ze względu na swoją gęstość sprawdzi się również jako dip do warzyw. Można go przygotować na różnego rodzaju imprezy.
Alergeny w wegańskim sosie czosnkowym
Lista alergenów dla wegańskiego sosu czosnkowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jogurt tofu
Wartości odżywcze wegańskiego sosu czosnkowego
To zdrowy dodatek, który jest świetną alternatywą dla gotowych produktów.
Energia i białka
(55g)
Węglowodany
(55g)
Tłuszcze
(55g)
Witaminy
(55g)
Składniki mineralne
(55g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.